سازه شیشه‌ای باغ موزه قصر تاییدیه شورای فنی را گرفت

مدیرکل میراث فرهنگی تهران گفت: مسئولان باغ موزه قصر قبل از ایجاد سازه شیشه ای طرحشان را ارائه نداده بودند با این حال پس از اعلام آنها، شورای فنی تشکیل داده و طرحشان را تصویب کردیم.

رجبعلی خسروآبادی در پی افتتاح موزه خودروهای کلاسیک در باغ موزه قصر که چند روز پیش با چالش‌هایی رو به رو شده بود به خبرنگار مهر گفت: چند سال پیش که با کمیسیون فرهنگی شورای شهر همکاری داشتم قرار بود زندان قصر را تخریب کنند طرح آن را هم داده بودند، استنباط برخی از افراد این بود که آنجا را تخریب کرده و از آنجا دو هزار میلیارد تومان نیز درآمد کسب کنند. اما کیسیون فرهنگی شورای شهر طرحی را روی این قضیه گذاشت و گفتند که این زندان اولین زندان مدنیت شهر ماست و رویدادهای مهمی درآنجا رخ داده و افراد ویژه ای در آنجا زندانی شده بودند اینها باعث شد که طرح حفاظت از آن را بدهند.

وی افزود: برخی گفتند که به باغ موزه تبدیل شود. عده‌ای از افراد کارهایی را در آنجا انجام دادند که من نمی‌گویم همه آن اقدامات درست بوده است یا نه. شاید گاهی مجبور باشید بین بد و بدتر، معقولانه وضعیت بد را انتخاب کنید. برخی از کارشناسان می‌گویند که می شد اتفاقات دیگری در آنجا بیفتد.

خسروآبادی گفت: یک سازه شیشه‌ای در باغ موزه وجود دارد که جلوی آن یک سازه شیشه‌ای دیگری را نصب کرده‌اند اما این سازه به گونه‌ای نیست که مانع دید سازه قبلی شود. آن سازه موقت ساخته شد. ما این اقدام را در شورای فنی تصویب کردیم.

وی درباره اینکه تاییدیه شورای فنی پس از جنجال رسانه ای و ساخت این سازه انجام شده است گفت: همه میراث فرهنگی ما ارزشمند است اما این ارزشمند بودن به آن معنا نیست که هرمی را برای آنها در نظر نگیریم.   مگر ما چند نقش جهان و پاسارگاد داریم اینها فرق می کنند با سردر یک خانه در عودلاجان که اتفاقا تاریخی هم هست. هیچ کدام را نفی نمی کنم همه آنها ارزشمند است اما باید برای آنها سطح بندی هم قائل باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران بیان کرد: در برخی از مواقع، اتفاق حادی در حال رخ دادن است و باید قبل از انجام آن، جلویش را گرفت. ما اگر بخواهیم کاری کنیم باید اجازه دهیم خیلی از نظرات موجود، قابلیت اجرا پیدا کنند در برخی از مواقع به این جمع بندی می رسیم که باید جلوی کارها را بگیریم و یا در برخی از موارد باید یک جبهه کاری باز کنیم.

وی افزود: نمی گویم همه کاری که در باغ موزه شده صد در صد درست بوده است شاید در برخی از جاها روی یک کاشی هم گچ گرفته باشند چون  نتوانسته اند بقیه بخش ها را هم مانند آن درست کنند. منکر اینکه چنین کاری صد درصد درست است نیستم. باید جبهه کاری را نگاه کرد و دید چه اتفاقی درحال رخ دادن است. اگر این سازه، یک سازه ای بود که باغ موزه فصر را به عنوان یک مکان تاریخی تحت تاثیر قرار می داد حتما جلوی آن را می گرفتم اما وقتی استنباطم این است که سازه موقت است و روی زمین ساخته شده و هر زمان امکان برداشت آن وجود دارد، دیگر آن حساسیت قبل معنا ندارد.

خسروآبادی تصریح کرد: شاید نتوانیم همه پدیده هایی که در شهر رخ می دهد را یک روزه به شورای فنی ببریم از قبل نگفته اند که می خواهیم چنین کاری را در باغ موزه انجام بدهیم. قبل از ایجاد این سازه به ما نگفتند اما بعد از آن که مطلع شدیم، اعلام کردند. برای آن شورای فنی نیز تشکیل دادیم طرحشان را هم آوردند و تصویب شد. مدیرعامل باغ موزه قصر به من گفت که نمی دانستم برای ایجاد سازه ای که موقت هست نیز مصوبه شورای فنی را بگیریم.

خسروآبادی درباره ورود خودرو به فضای موزه ای باغ موزه قصر در پی افتتاح موزه خودروهای کلاسیک هم گفت: ورود خودرو در داخل محوطه باغ موزه اشکالی ندارد. چند کارشناس به عنوان شورای فنی به جمع بندی می رسند. گاهی نظر همه آنها با هم یکی نیست.

کد خبر 3566720

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =