تشکیل نیروهای بسیج مردمی عراق؛ امتداد تفکر امام خمینی(ره) است

ششمین همایش سالیانه بزرگداشت مقام امام خمینی(ره) با همکاری مرکز فرهنگی ایران در بغداد و مرکز مطالعات حوزوی الهدی عراق در شهر نجف اشرف، برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز فرهنگی ایران در بغداد با همکاری مرکز مطالعات حوزوی الهدی، ششمین همایش سالیانه بزرگداشت مقام امام خمینی(ره) با عنوان  «امام خمینی(ره) و مراجع عظام تقلید، نهضت عظیم و بسیج مقدس» در حسینیه امام حسن مجتبی(ع) شهر نجف اشرف، برگزار شد.

در این همایش اساتید حوزه نجف اشرف، طلاب، نمایندگان دفتر مراجع عظام نجف اشرف همچون آیت‌الله سیستانی، آیت‌الله بشیر نجفی، آیت‌الله سید محمدسعید حکیم و همچنین مجمع اهل بیت (ع)، فرماندهان گروه‌های مقاومت و نیروهای بسیج مردمی عراق، نماینده وزارت فرهنگ عراق و نمایندگان سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در بغداد و کنسولگری كشورمان در نجف اشرف، حضور داشتند.

اسامه سعیدی، دبیر اجرایی این همایش در ابتدای برگزاری این همایش با بیان سخنانی با اظهار اینکه ۲۵ عنوان مقاله از پژوهشگران کشورهای  لبنان، یمن، الجزایر، مصر و ایران به دبیرخانه همایش رسیده است، از برگزاری نشست‌های تخصصی در محورهای همایش در دانشگاه مستنصریه بغداد و مرکز مطالعات حوزوی الهدی خبر داد.

دبیر اجرایی همایش در ادامه شکل‌گیری نیروهای بسیج مردمی عراق را امتداد تفکر امام خمینی (ره) عنوان و بیان كرد: منظومه فکری امام خمینی (ره) بر مبنای عدم تسلیم در مقابل طرح‌های استعماری، دعوت به وحدت کلمه در میان مسلمانان عالم، آگاهی‌بخشی و تشکیل گروه‌های مقاومت و نیروهای مقدس مردمی در مقابل طرح‌های استکباری بود. موضوعی را که امروز امتداد آن را در تشکیل نیروهای بسیج مردمی عراق که در مقابل طرح‌های استکباری برای تقسیم عراق ایستاده‌اند، می‌بینیم.

رییس مرکز مطالعات حوزوی الهدی نیز از سخنرانان این همایش بود. وی پیرامون نقش امام خمینی (ره) در آگاهی‌بخشی به ملت عراق، گفت: در عراق، حرکتی به رهبری مراجع و علما در رویارویی با اشغالگران انگلیسی و متعاقب آن حاکمان جور در عراق شکل گرفت؛ اما دستاوردی در پی نداشت.

وی افزود: ظهور و بروز شخصیتی مانند امام خمینی (ره) حوزه علمیه نجف اشرف و قم را متحول ساخت. شخصیتی عظیم با دارا بودن روحیه انقلابی که هدف آن ایجاد دولت اسلامی در راستای تحقق منافع مسلمانان بود.

رییس مرکز مطالعات حوزوی الهدی تأكید كرد: نقش مراجع و علما به امام خمینی (ره) ختم نشد و امروز در عراق تشکیل نیروهای بسیج مردمی از ثمرات فتوای مرجعیت یعنی آیت‌الله سیستانی و روح انقلابی است که از انقلاب اسلامی ایران آغاز شد.

آیت‌الله سید علی‌اکبر حائری، از شاگردان شهید محمدباقر صدر، دیگر سخنران این همایش نیز اظهار كرد: نقش مراجع و علما در تاریخ، نقشی مؤثر و سرنوشت‌ساز بوده است در واقع بر مبنای منابع اسلامی چون روایات و قرآن کریم آنچه پیرامون نقش علما ذکر شده است، امروز تحقق یافته است.

وی افزود: مراجع و علمای دینی با تسخیر روحی و معنوی قلوب مردم آنها را به تحرک وامی‌دارند و مردم را به سوی قیام، فداکاری و جهاد هدایت می‌کنند و این امری است که دیروز در اختیار امام خمینی (ره) بود و امروز در اختیار مراجع عظام است.

آیت‌الله حائری در ادامه با بیان اینكه در واقع این مرجعیت بود که توانست در طول تاریخ ملت عراق، اسلام و دولت‌های اسلامی را حفظ کند، گفت: رمز پیروزی مراجعی چون امام خمینی (ره) و دیگر مراجع را باید در سه ویژگی اصلی آنان در طول تاریخ یعنی نیت خالصانه، دعوت به وحدت کلمه و  روحیه ایثار و فداکاری نگریست.

حجت‌الاسلام سید رائد حیدری، از فرماندهان گروه‌های مقاومت در عراق هم در سخنرانی خود در این همایش با اشاره به نقش مرجعیت در تشکیل نیروهای بسیج مردمی عراق، گفت: این فتوا در راستای نجات عراق و کشورهای منطقه از شر گروه منحرفی به اسم داعش شکل گرفت؛ اما آنچه امروز را به دیروز یعنی دوران ائمه معصومین (ع) مشابه می‌سازد، استمرار نبرد دو جبهه حق و باطل است؛ نبردی که اگر چه امروز ظاهر دیگری یافته است اما ماهیت آن تغییر نیافته است.

وی تأكید كرد: نقش مراجع در این رویارویی بسیار حساس و سرنوشت‌ساز است.

حجت‌الاسلام شیخ علی حسین مسعودی، از مسئولان بخش عقیدتی نیروهای بسیج مردمی عراق نیز با تأكید بر اینكه تشکیل نیروهای بسیج مردمی بر مبنای عقیده و ایمان شکل گرفت، بیان كرد: آنچه در مورد امام خمینی (ره) شاهد بوده‌ایم، رهبری انقلاب اسلامی توسط ایشان در راستای نیل به عزت و کرامت بود. موضوعی که در خلال تشکیل جمهوری اسلامی ایران نمود یافت.

در این همایش همچنین پیام ویژه آیت‌الله سید مجتبی حسینی‌شیرازی، نماینده ویژه مقام معظم رهبری در نجف اشرف قرائت شد.

کد خبر 3569071

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha