دانشجویان دختر و پسر در تنظیم روابطشان مشکل دارند

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: یکی از مشکلات و آسیب‌ها ارتباطات عاطفی دانشجویان دختر و پسر است که ضمن رعایت اصول اخلاقی، باید با این واقعیت اجتماعی به صورت آگاهانه برخورد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی صدیقی صبح امروز در بیست و هفتمین گردهمایی روسای مراکز مشاوره دانشجویی دانشگاه‌ها که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد گفت: کار جدی و اصلی که سال جاری صورت گرفت، اجرای طرح سیمای اجتماعی دانشجویان بود که به واسطه این طرح موفق شدیم به شناختی از آسیب‌های اجتماعی دانشگاه‌ها برسیم.

وی ادامه داد: نتایج این طرح برای مسئولان ارکان‌های مختلف ارائه شد، گرچه بخش‌هایی از آن به صورت محرمانه بود، ولی در مجموع اجرای این طرح باعث شد شناخت خوبی در خصوص مسائل و مشکلات دانشجویان داشته باشیم و در سال ۹۵ قرار است این مسئله را با مشارکت بیشتر دانشگاه‌ها پیگیری کنیم. همچنین مقرر شده در سال آینده دانشجویان دانشگاه آزاد، پیام نور، جامع علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای نیز به صورت جدی‌تر در این برنامه حضور داشته باشند.

رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان این مطلب که در حال حاضر ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌ها مشغول تحصیل هستند، گفت: با اجرای طرح سیمای اجتماعی دانشجویان می‌توانیم به این مسئله دست یابیم که دانشجویان در چه شرایطی زندگی کرده و با چه مسائلی روبرو هستند که همین کمک می‌کند تا بتوانیم اقدامات لازم را در راستای رفع مشکلات انجام دهیم.

وی تاکید کرد: بر همین اساس تقویت دفاتر مشاوره دانشجویی اولین گامی است که برداشته‌ایم و ابزاری است برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که توسط دانشگاه‌ها و مراکز مشاوره پیگیری خواهد شد.

صدیقی ادامه داد: البته ما تا رسیدن به وضعیت مطلوب از حیث تامین نیروی متخصص فاصله داریم و نیازمند این هستیم که توجه بیشتری به این مسئله شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان به پر کردن اوقات فراغت دانشجویان برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: این مسئله بسیار مهم است و باید اقدامات جدی در این زمینه انجام گیرد؛ البته بخشی از اوقات فراغت دانشجویان با اجرای برنامه‌های سیاسی، فرهنگی پر می‌شود، ولی بخش جدی‌تر آن فعالیت‌های دسته جمعی بچه‌هاست که در این زمینه باید به بحث تربیت بدنی و تجهیز خوابگاه‌ها به تجهیزات تربیت بدنی توجه بیشتری شود و در کنار خوابگاه‌ها این تجهیزات قرار داده شود که یکی از برنامه‌هایی است که در سال ۹۵ پیگیری خواهد شد.

وی تاکید کرد: سیاست جدی وزارت علوم توجه به دفاتر مراکز مشاوره برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانشجویان است.

فقر امکانات ورزشی برای دانشجویان دختر

صدیقی در ادامه خطاب به دکتر مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که در برنامه حضور داشت، گفت: بخش دختران دانشجو در زمینه تجهیزات تربیت بدنی با فقر مواجه هستند و این دانشجویان به فضاهای اختصاصی نیازمندند و در برنامه ششم به بحث ورزش دختران دانشجو توجه ویژه‌ای کرده‌ایم و امیدواریم که به این بحث توجه جدی شود.

وی افزود: ما همچنین کارنامه سلامت را برای ورودی‌های جدید دانشجویان دنبال می‌کنیم تا از موارد آسیب‌زا به صورت جدی‌تری پیشگیری کنیم.

صدیقی در ادامه به بحث مشاوره تحصیلی و شغلی اشاره کرد و گفت: در سال ۹۵ این برنامه به صورت جدی‌تری دنبال می‌شود، چون بسیاری از دلایل مراجعه دانشجویان به مراکز مشاوره به خاطر عدم علاقه به رشته تحصیلی است .

وی به بحث پیشگیری از ایدز اشاره کرد و گفت: در این زمینه تفاهم‌نامه‌هایی را با وزارت بهداشت داشته‌ایم که در سال ۹۵ این برنامه با دقت بیشتری پیگیری خواهد شد.

دختران بیشترین آمار مراجعه کننده به مراکز مشاوره

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: همان‌طور که در بررسی انجام شده بود مشخص شد ۶۱.۵ درصد مراجعه کنندگان به دفاتر مشاوره را دانشجویان دختر تشکیل می‌دهند و این نشان از این دارد که نیاز دانشجویان دختر به حوزه مشاوره بیشتر است و دو مشکل اساسی که توسط بیشتر دانشجویانی که به مراکز مشاوره مراجعه کرده‌اند، مشکلات تحصیلی و عاطفی بوده است.

وی به طرح دانشگاه عاری از دخانیات اشاره کرد و گفت: باید این طرح را حتما پیگیری کنیم. همچنین دو واحد درس مهارت‌های زندگی را امیدواریم که در شورای برنامه‌ریزی تصویب شود که در صورت تصویب آن از سال آینده این دو واحد ارائه خواهد شد که خود می‌تواند در بحث کمک به پیشگیری از آسیب‌ها موثر باشد.

مشکل دانشجویان دختر و پسر در تنظیم روابط

صدیقی افزود: یکی از مشکلات و آسیب‌ها، مشکلاتی است که در خصوص ارتباطات عاطفی دانشجویان دختر و پسر وجود دارد که در واقع یک واقعیت است و از آن نمی‌شود چشم‌پوشی کرد و دانشجویان در تنظیم این روابط مشکل دارند که این یک بحث جدی است که باید ضمن رعایت اصول اخلاقی، با این واقعیت اجتماعی به صورت آگاهانه برخورد کنیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: رئوس اصلی برنامه وزارت علوم توجه بیشتر به بخش مشاوره است. امیدواریم که در ادامه کار دولت نیز به این بخش توجه بیشتری شود.

کد خبر 3569263

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha