امور تربیتی نیازمند دانش و تخصص

امروز امور تربیتی نیازمند دانش، تخصص و مهارت های تئوری سازی است.

خبرگزاری مهر، گروه جامعه - محمد ابراهیم محمدی*: هشتم اسفند ماه یادآور خاطره نیک اندیشی شهیدان رجائی و باهنر در تاسیس نهاد امورتربیتی است. سهمی كه این دو شهید و به ویژه شهید باهنر در ایجاد و بالندگی این نهاد انقلابی در دل دستگاه بزرگ آموزش و پروش داشت؛ چونان صدقه جاریه؛ پایدار وخوش ثمر برای نظام و انقلاب شد.

ضرورت تاسیس این نهاد برای مواجهه با جریانات التقاطی، الحادی و انحرافی سال ۵۸ در مدارس و به ویژه دبیرستانها غیرقابل اجتناب بوده است.

شهید باهنر به دلیل برخورداری از دو شاخصه انقلابی و حوزوی نقش سزامندی درپایه گذاری تئوری های نهاد ونقشه راه وراهنمای آن داشته است.

دور نیست اگر گفته شود برای تاسیس و تمشیت و راهبری، تجربه شخصیتی در تراز شهید باهنر فرصتی طلائی و البته بی مانند برای امور تربیتی بوده است.    

در حقیقت شخصیتی در قامت این شهید به دلیل آشنائی با مبانی اسلامی؛ و اشراف به اصول تئوری های تربیتی موجب شد حوزه تربیتی گامهای استوار در تربیت كادر و عناصر مومن و انقلابی برداشته و جامعه را وام دار دوراندیشی و هندسه تربیتی خود نماید.

شاید بتوان گفت دفاع مقدس، دانشگاه و بسیاری دستگاههای موفق در حوزه دانش و تربیت مدیون فرصت مدیریت كوتاه سالهای نخست عمر امور تربیتی بوده است.

شهید باهنر در كنار اجتهاد فرهنگی و دینی و آشنائی با اقتضائات زمان و مكان، ذهنی پویا، خلاق و مسئله شناس داشت.

طراحی مسائل مبتنی بر نیازهای عصری و تحلیل و برنامه سازی از جمله شاخصه های مدیریت ممتاز این شهید بوده است.

ایشان فراتر از جریانات جاری و نگاه و نگره تنگ؛ و به دور از مرزبندی های كاذب و سلیقه بسته؛ بهترین تئوری های تربیتی را به دست دادند.

این شهید عزیز با نگاهی بلند و دركی عالمانه به افق های طلائی تربیت اسلامی اندیشیده و نسخه های بی مانند و درمان گری ارائه كردند كه با وجود غربت؛ هنوز هم كارآمد است.

باهنر ضمن اهتمام به مطالعات و بررسی های علمی برای مطالعات محیطی سهمی خاص قائل بود؛ وی مهندسی معكوس و رصد مسائل در ارتباط  میدانی با معلم و دانش آموز و تحلیل و برنامه سازی را یک ضرورت می دانست.

دكتر باهنر همین خصوصیت را وجه شاخص و برجسته این نهاد مهم و حساس  دانسته و معتقد بود امور تربیتی در دل دستگاه اداری متولد شد اما بر خلاف دیگر نهادها با ظرافت، ارتباطی پیوسته و معنادار با جامعه هدف در كف مدرسه برقرار كرد.

در نگاه شهید باهنر پرورشی و مشخصا تربیت دینی یک تكلیف كفائی نیست كه مخاطبی خاص داشته باشد بلكه تربیت پیوست ناگسستنی فعالیت های علمی و آموزشی مدیر و به ویژه  معلمان دروس عمومی و پایه مدارس است؛ وی تربیت را آمیخته با آموزش و معلم را الگو و اسوه ای اخلاقی و علمی می دانست.

شاید بتوان رمز موفقیت و بركت عمر كوتاه شهید باهنر را افزون بر جهاد و مبارزه مخلصانه، اجتهاد فرهنگی و قدرت تئوری سازی و تفكر و مسئله شناسی؛ تهجد، نمازهای اول وقت و به ویژه توسل به اهل البیت (ع) دانست.

و امروز امور تربیتی نیازمند دانش و تخصص و مهارت های تئوری سازی است.

پرورشی بیش از یک نهاد عملیاتی و اجرایی یک نهاد فعال در حوزه مسئله شناسی و تحلیل و برنامه سازی است.

دور نیست اگر گفته شود دانش، تئوری سازی، تفاهم و مشاركت با بدنه تربیتی اندیشمند و دردشناس حلقه مفقوده و گره گشای نیاز امروز نهاد مقدس تربیتی است.
باید به روح بلند این شهید و تمامی شاهدان عرصه تربیت درود فرستاد و برای مربیان خدوم و جهاد آرزوی توفیق كرد.

* مدیر کل سابق فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش

کد خبر 3569611

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =