۶۱ فقره حریق در اراضی منابع طبیعی استان قزوین رخ داده است

قزوین- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین گفت: در سال جاری با وقوع ۶۱ فقره حریق در مراتع و منابع طبیعی استان ۴۱۳ هکتار از اراضی استان از بین رفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر اسداللهی روز دوشنبه در همایش منابع طبیعی و آبخیزداری که در سالن جهاد کشاورزی قزوین برگزار شد اظهار داشت: در سال جاری تعداد ۱۷۵ فقره پرونده تخریب و تصرف اراضی ملی به میزان ۱۰۲۰ هکتار تنظیم و به مراجع قضایی ارسال شده است.

وی افزود: دراین مدت ۶۵ فقره پرونده معادل ۳۸۸ هکتار از اراضی مورد تصرف خلع ید شده است که گامی در صیانت از اراضی ملی محسوب می شود.

اسداللهی تصریح کرد: در راستای کنترل و بازرسی از اراضی ملی امسال ۳۰۸۴ نفر روز گشت و سرکشی از اراضی منابع ملی شده صورت گرفته است.    

             

۵۱ درصد اراضی ملی استان تحت پوشش طرح حفاظتی
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین یادآورشد: ذز حال حاضر میزان پوشش حفاظتی اراضی منابع ملی در استان ۵۱ درصد است و در شرایطی که در استاندارد جهانی برای هر ۱۰ هزار هکتار یک نفر نیروی حفاظتی وجود دارد در استان قزوین به ازای هر ۴۳ هزار هکتار اراضی یک نفر نیروی حفاظتی داریم.

چرای بی رویه بلای جان مراتع استان قزوین

اسداللهی اظهارداشت: چرای بی رویه و بیش از حد مجاز از مراتع استان قزوین که تا دو برابر ظرفیت این مراتع است موجب از بین رفتن پوشش گیاهی استان شده که برای کنترل آن باید اقدامی جدی کرد.

وی افزود: در سال جاری ۵۰ فقره پرونده تخلف به تعداد ۴۱ هزار و ۶۷۱ واحد دامی در خصوص دام غیر مجاز تنظیم و به مراجع قضایی ارسال شده و۴۰ فقره پرونده در کمیسیون تعیین تکلیف اراضی اختلافی مورد رسیدگی قرار گرفته است.

اسداللهی ایجاد حریق در مراتع را از دیگر تهدیدات حوزه منابع طبیعی دانست و تصریح کرد: در سال جاری همچنین تعداد ۶۱ فقره حریق به مساحت ۴۱۳ هکتار در اراضی منابع ملی استان رخ داده که به این سرمایه های ملی اسیب زده که اکثر آنها ناشی از بی احتیاطی بهره برداران و مردم بوده است.

وی در ادامه گفت: با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان بیش از ۹۰ هزار هکتار عملیات کاداستر و صدور اسناد در اراضی ملی و دولتی صورت گرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین اضافه کرد: مدیریت آفات و بیماری های جنگلی و مرتعی(پیش آگاهی) در سطحی معادل ۱۲۰۰۰ هکتار انجام شده و در مناطق بحرانی بین مرز اراضی ملی و مستثنیات به میزان ۷ کیلومتر کمربند حفاظتی ایجاد شده است.

وی گفت: عملیات پرورشی هرس درختان و سرشاخه های خشک جنگل کاری در مسیر قزوین به تاکستان نیز آغاز شده و در حال انجام است.

جنگل کاری ۷ هزار هکتار عرصه فرسایشی

اسداللهی اظهارداشت: ۷۰۰۰ هکتار از عرصه ها و کانون های فرسایش بادی استان از سال ۱۳۷۱ لغایت ۱۳۹۴ با گونه های تاغ و آتریپلکس و قره داغ جنگل کاری شده است.  

وی در ادامه از مرمت و بازسازی سه حلقه چاه آب جنگل کاری در مسیر قزوین به تاکستان خبرداد و اظهارداشت: عملیات کود دهی و اصلاح تشتک آبیاری در پارک جنگلی شهدای تاکستان در مساحتی بالغ بر ۵۲ هکتار انجام شده است.

اسداللهی بیان کرد: ۱۰ هزار اصله نهال گلدانی جنگلی با مشارکت زنان روستایی تولید شده و تعداد۳۰۰ هزار اصله نهال رایگان از ۹ گونه فضای سبزی و جنگلی در هفته منابع طبیعی بین مردم توزیع می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین تصریح کرد: آموزش پرسنل ۶۰۰ نفر روز، آموزش مجریان و بهره برداران، آموزش دهیاران و اعضای شورای اسلامی ۷۵۰ نفر روز، تشکیل ۱۰ تعاونی کشاورزی و منابع طبیعی از دیگر کارهای انجام شده در سال جاری است.

وی بیان کرد: ۲۰۰ نفر همیار طبیعت برای همکاری افتخاری در حفاظت از اراضی منابع ملی شناسایی و جذب شده و دبیرخانه سازمانهای مردم نهاد تشکیل شده است.

 

کد خبر 3575176

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =