کاشت ۴میلیون لاله در تهران/نگهداشت شهر با ۳۱هزار نیروی خدماتی

معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت: ۱۶هزار رفتگر و ۱۵ هزار نیروی کارگری فضای سبز و در مجموع بیش از ۳۱ هزار کارگر برای نگهداری فضای سبز و نظافت شهر تهران تلاش می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی عبدالهی در برنامه تلویزیونی «شهران» با موضوع بررسی اقتصاد شهر در کلانشهرها که  از شبکه ۵ سیما پخش شد،در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در حوزه مدیریت شهری نگاه شما به اقتصاد شهر چگونه است، گفت:معتقدم که اقتصاد شهر در برگیرنده اقتصاد و جغرافیا و محدوده شهری است که این دو با یکدیگر در ارتباط هستند و پیوندی بین آنها وجود دارد.

عبدالهی در ادامه در پاسخ به این سوال که نقش شهرداری ها در این زمینه چیست؟ گفت: شهرداری ها به نیابت از مردم مجموعه اقداماتی را انجام می دهند.

وی تصریح کرد:هر چه شهر پویاتر و در بحث های اقتصاد قوی تر باشد به همین میزان درآمد بالایی خواهد داشت و شهری مناسب با استانداردهای بالا و با کیفیت خواهد بود.

عبدالهی در ادامه با اشاره به این که مصداق واقعی اقتصاد شهری را می توان در حوزه های مختلف شهری همچون حوزه خدمات شهری و محیط زیست که بسیار تخصصی است جستجو کرد، اذعان داشت:با توجه به مباحث اخیر و فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی می توان مصداق های متعددی را در این  موضوع در حوزه مدیریت شهری یافت که یک شهر چگونه می تواند پایه و اساس و استحکام خود را حفظ کند  و ما را از وابستگی به بودجه دولتی  دور و به نوعی شهر روی پای خود استوار و به خود اتکا کند.

به گفته عبدالهی شهرداری تهران هیچ گونه بودجه دولتی ندارد و براساس درآمدهایش، کلانشهر بزرگ تهران را مدیریت می کند .

افزایش چندین برابری درآمدهای پایدار شهرداری تهران نسبت به سال های گذشته

معاون شهردار تهران با اشاره به این که در سال های ۸۳-۸۴ درآمدهای پایدار شهرداری تهران حدود ۱۰ درصد بوده است، تصریح کرد:اما اکنون درآمدهای پایدار شهرداری تهران حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است که این درآمدها شامل عوارض پسماند،مالیات بر ارزش افزوده و...می باشد.

عبدالهی در ادامه به گستردگی اقدامات شهرداری تهران در مباحث عمرانی  در حوزه حمل و نقل با نگاه به ساخت مترو پرداخت و عنوان کرد:ساخت یک کیلومتر تونل مترو علاوه بر تجهیزات و واگن های مربوطه نزدیک به ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد.حال فرض کنید که شهرداری تهران سالیانه بیش از ۳۰ کیلومتر تونل حفاری می کند که به طور قطع هزینه و اعتبارات سنگینی را می طلبد.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه که چگونه از یک طرف اقتصاد مقاومتی را در حوزه مدیریت درآمدی تعریف کردید و از طرفی از درآمدهای ۱۰ درصد پایدار را به ۴۰ درصد رساندید که عدد قابل توجهی است،اذعان داشت:در بحث اقتصاد شهری و در کنار آن اقتصاد مقاومتی که موضوع بسیار حائز اهمیتی است می توان به بحث انرژی های پاک یا انرژی های نو ، تولید برق از سوزندان زباله، تولید برق از پنل های خورشید، تولید برق به روش هاضم، تولید برق از استحصال گاز متان و... این موارد را تماما می توان در راستای اقتصاد شهری و اقتصاد مقاومتی در شهرداری تهران تعریف کرد.

عبدالهی در ادامه افزود:ما از سوزاندن زباله انرژی برق تولید می کنیم و انرژی برق در مدار مصرف کشور و شهر قرار می گیرد و از این طریق درآمدزایی می کنیم و از طرفی در این چرخه ضمن تبدیل  زباله به برق،زباله ها دیگر دفن نمی شود و زمانی که زباله ای دفن نشود، یعنی صرفه جویی.

وی تاکید کرد:زمانی که از زباله برق تولید می شود،بنابراین دیگر سوخت های فسیلی مورد مصرف قرار نمی گیرد و ما مجبور نمی شویم  که سوخت های فسیلی یا سوخت را بصورت خام  بفروشیم و یا به تعبیری خام فروشی نمی کنیم، بلکه ما از خود سوخت؛ فرآورده های دیگری را بدست می آوریم و بستر را برای سایر حوزه های تخصصی دیگر آماده کنیم و بدین ترتیب می توانیم درآمدهای دیگری از حوزه های مختلف بدست آوریم.

تهرانی ها بیش از ۷هزار تن  زباله در ۲۴ ساعت تولید می کنند

عبدالهی در پاسخ به سوال مجری در خصوص این که در حال حاضر بیشترین زباله ها را در کشور تهرانی تولید می کنند، گفت:در حال حاضر در تهران بیش از ۷هزار تن  زباله در ۲۴ ساعت تولید می شود.
وی در خصوص فعالیت کارخانه زباله سوز گفت:کارخانه زباله سوز در آرادکوه واقع شده است که روزانه و در ۲۴ ساعت ۲۰۰ تن زباله ریجکت(تفکیک شده) را می سوزاند که از این ۲۰۰تن،  ۳ مگاوات برق تولید می شود.

عبدالهی با توضیح این که هر یک مگاوات برق ۱۰ هزار لامپ ۱۰۰ واتی است گفت:بدین معنا که با  ۳مگاوات برق، ۳۰ هزار لامپ ۱۰۰ واتی روشن می شود، یعنی می توان شهر کوچکی را پوشش داد.

با تکنولوژی های روز دنیا  زباله ها را تبدیل به انرژی می کنیم

وی با بیان این که درصدد هستیم زباله سوزهای ۱۶۰۰ تنی ایجاد کنیم و در حال جمع بندی برای ایجاد  ۲ کارخانه ۱۶۰۰ تنی زباله سوز هستیم ،خاطرنشان کرد: زباله سوز ۱۶۰۰ تنی قابلیت تولید حدود ۶۰ مگاوات برق را دارد که با این میزان می توان برق یک شهر را تامین کرد و این یعنی کمک به اقتصاد یک شهر.

عبدالهی با بیان این که با تکنولوژی های روز دنیا  زباله ها را تبدیل به انرژی می کنیم، اضافه کرد:با ایجاد ۲ کارخانه ۱۶۰۰ تنی زباله که مجموعا ۳۲۰۰ تن زباله ریجکت است به طور تقریبی حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰مگاوات برق تولید می کنیم با توجه به این موضوع که کارخانه ها و نیروگاه های بزرگ توانایی تولید  ۱۰۰ یا۱۲۰ مگاوات برق را دارند.

معاون شهردار تهران اذعان داشت:در تهران روزانه حدود ۷هزار تن زباله یا همان طلای کثیف جمع آوری می شود،گفت:در بحث تفکیک پسماند از مبدا همانند کارتن، مقوا، پلاستیک، شیشه، قوطی و...که به نوعی از پسماندهای  قابل بازیافت  و قابل بازگشت به فعالیت های دیگری هستند می توانیم درآمدزایی و ایجاد اشتغال کنیم  که این مهم خود عاملی برای تولید ثروت و درآمدی است که در نهایت به جامعه بازمی گردد و چرخ های اقتصادی را فعال و به کار می اندازد.

میزان مصرف و خرید شهروندان منطبق با الگوی درست و در راستای کاهش پسماند باشد

وی با تاکید بر این که باید میزان مصرف و خرید منطبق با الگوی درست و در راستای کاهش پسماند تولیدی توسط شهروندان در منازل باشد،ادامه داد:در تهران ۲ میلیون خانوار زندگی می کنند و سرانه تولید زباله در تهران برای هر نفر حدود ۸۰۰تا ۹۰۰ گرم است و اگر هر نفر ۱۰۰ گرم  زباله کمتر تولید کند و این میزان به نسبت جمعیت و یا خانوار تهران
به ۲۰۰۰ تن زباله می رسد و همین امر  منجر به کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصدی زباله می شود که این موضوع نیز مصداق واقعی اقتصاد شهری است .

تاکید بر بیرون گذاشتن زباله ها در ساعت ۹ شب

وی اضافه کرد:اگر ساعت ۹ شب از سوی شهروندان محترم رعایت شود شهرداری روزانه یکبار زباله را جمع آوری می کند و با این حساب ۸۶۰ دستگاه ماشین برای جمع آوری زباله به جای سه بار، یکبار بکارگیری و در این زمینه نیز صرفه جویی می شود.

معاون شهردار تهران بر رعایت بیرون گذاشتن زباله ها توسط شهروندان در ساعت ۹ شب تاکید کرد و گفت:متاسفانه در برخی از محلات تهران زباله ها روزانه ۳ یا ۴ بار  جمع آوری می شود.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران در بخشی دیگری از سخنان خود با بیان این که فعالیت زیرمجموعه این معاونت که شامل سازمان های میادین میوه و تره بار، شرکت شهروند،سازمان پسماند،سازمان بوستان ها و .... ارتباط مستقیمی با اقتصاد شهری و اقتصاد خانوار دارد، گفت:به طور مثال قیمت میوه و صیفی جات و... که در بازارهای سازمان میادین توزیع می شود به طور میانگین۴۰ تا ۵۰ درصد نسبت به  فروشگاه ها و مغازه های سطح شهر تهران پایین تر است.

عرضه میوه دستچین در ۲۰۰ نقطه شهر تهران

وی ادامه داد:بیش از ۲۰۰۰ واحد عرضه میوه و تره بار در سطح شهر تهران وجود دارد و اخیرا در بیش از ۲۰۰ نقطه شهر تهران به عرضه و فروش میوه دستچین می پردازیم که قیمتش ۱۰ الی ۱۵ درصد از میزان فله ای، گران تر است اما نسبت به بازار و فروشگاه های بیرون از میادین ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش هزینه دارد.
عبدالهی به استقبال بسیار خوب شهروندان از میادین میوه و تره بار اشاره داشت و گفت:۷درصد مکان های عرصه میوه جات و صیفی جات در سطح شهر تهران در اختیارمان است در صورتیکه تقریبا سهم ۴۰ تا ۴۵ درصدی بازار مصرف شهروندان در تهران را در اختیار داریم.

عرضه میوه در میادین میوه و تره بار تاثیر بسیاری در سبدخانوار و درآمد ماهیانه یک خانوار دارد

معاون خدمات شهری شهرداری تهران در بخش دیگری از سخنان خود، گفت:عرضه میوه در میادین میوه و تره بار تاثیر بسیاری  در سبدخانوار و درآمد ماهیانه یک خانوار دارد که این خود نمونه بارزی از اقتصاد شهری و یا مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی  است که  در کیفیت زندگی مردم نقش آفرینی می کند.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که محصولات عرضه شده از چه کیفیتی برخوردارند، گفت: محصولات عرضه شده در فروشگاه های شهروند و میادین میوه و تره بار کنترل کیفی می شوند و نظارت بسیاری بر روی محصولاتی چون مواد غذایی،پروتئینی،صیفی جات،سبزیجات و... می شود و در این مکانها مواد پروتئینی سالم و جنس سالم و با کیفیت به مردم داده می شود و این موضوع نیز در اقتصاد خانوار بسیار تاثیرگزار است.

عبدالهی در تشریح ویژه برنامه های نوروز ۹۵ گفت:بیش از ۲۰۰ آیتم کاری در طرح استقبال از بهار تعریف شده است و در همین راستا همکاران زحمتکش ما به صورت ۲۴ ساعته،برنامه‌های طرح استقبال از بهار و نوروز را اجرا می کنند و به شهروندان قول می دهیم که در نوروز امسال تهران را با زیبایی تمام آماده کنیم و یک خانه تکانی خوبی در سطح شهر تهران داشته باشیم.

کاشت ۴ میلیون لاله در نقاط مختلف شهر تهران

وی با اشاره به این که بیش از ۴ میلیون لاله در نقاط مختلف شهر کاشته شده است، گفت:این اقدام به طور ویژه در محله هرندی انجام شده است و انشالله این محله به یکی از محلات زیبای تهران تبدیل خواهد شد.
عبدالهی در بخش دیگری از سخنان خود به کاشت و توزیع درخت در سطح شهر و منازل شهروندان، جانمایی محل اسکان نوروزی ،برپایی تورهای تهرانگردی و... اشاره داشت و اذعان کرد:امسال انشالله خدمات بسیار خوبی را به شهروندان تهرانی و میهمانان نوروزی که از اقصی نقاط کشور به تهران می آینده می دهیم.

وی به آماده باش کامل نیروهای آتش نشان در چهارشنبه پایان سال پرداخت و گفت:روز چهارشنبه سوری بسیار مهم و حائز اهمیت است؛ اما متاسفانه ما شاهد حوادثی در سطح شهر تهران هستیم و امیدواریم شهروندان به این موضوع مهم توجه ویژه داشته باشند.

نگهداشت شهر با  ۳۱ هزار کارگر فضای سبز و رفت و روب

عبدالهی در پایان سخنان خود در خصوص تعداد کارگران خدمات شهری در شهر تهران، گفت:۱۶هزار رفتگر و ۱۵ هزار نیروی کارگری فضای سبز و در مجموع بیش از ۳۱ هزار کارگر برای نگهداری فضای سبز و رفت و روب شهر تهران تلاش می کنند.

 

کد خبر 3578725

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =