افزون بر ۱۱ هزار حادثه و حریق در مشهد مقدس به وقوع پیوست

مشهد- مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد گفت: در سال ۹۴ تعداد ۱۱ هزار و ۲۲۱ حریق و حادثه به وقوع پیوست که با حضور آتش‌نشانان این سازمان و طی عملیات های متعدد مدیریت شد.

به گزارش خبرنگار مهر، آتشپاد دوم حسن جعفری در نشست خبری به منظور تشریح فعالیت‌های این سازمان در سال ۹۴ اظهار کرد: تاکنون ۱۱ هزار و ۲۲۱ مورد حریق و حادثه در شهر مشهد رخ داده که آتش‌نشانی مشهد در آن ارائه خدمت کرده است.

نیاز مشهد به ۷۵ ایستگاه آتش نشانی

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد به تعداد حریق و حوادث رخ داده در مشهد در سال جاری اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۱ هزار و ۲۲۱ مورد حریق و حادثه در شهر مشهد رخ داده که آتش‌نشانی مشهد در آن ارائه خدمت کرده است.

وی تصریح کرد: خوشخبتانه با انجام اقدامات و همچنین فرهنگ‌سازی رشد سالیانه حریق و حادثه در شهر کنترل شده است به گونه‌ای که تنها در حوزه حریق در سال ۹۴ نسبت به سال گذشته ۲/۵ درصد کاهش داشته ایم.

آتشپاد دوم جعفری اضافه کرد: در حوزه شاخص‌های عملیاتی نیز شاهد رشد ۱/۵ تا ۱۲ برابری هستیم که کمترین رشد آن در حوزه ساخت ایستگاه‌های آتش‌نشانی بوده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مشهد به ۷۵ ایستگاه آتش‌نشانی نیاز دارد که در حال حاضر ۴۵ ایستگاه آن ساخت شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر پنج ایستگاه در حال ساخت است که سه ایستگاه از این تعداد در ابتدای سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

آتشپاد دوم جعفری به ورود سرمایه‌گذار به ساخت ایستگاه آتش‌نشانی اشاره کرد و گفت: ۱۶ ایستگاه نیز با کمک بخش خصوصی ساخته خواهد شد که مقدمات آن فراهم شده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد همچنین به ورود نیروهای جدید به آتش‌نشانی اشاره کرد و گفت: با برگزاری آزمون علمی و عملی در سال جاری ۴۰۰ نفر نیروی جدید در سال آینده به سازمان اضافه می شوند.

وی اضافه کرد: در گذشته نیروهای آتش‌نشان در مشهد با وقوع یک حریق با وسعت ۲۰ یا ۳۰ متری دچار بحران می‌شدند اما امروز با وجود توسعه ایستگاه‌ها و توان عملیاتی سازمان و نیروها در سال جاری حریق و حادثه‌ای رخ نداده که به بحران برخورد کنیم.

سه دقیقه و ۵۵ ثانیه؛ زمان رسیدن نیروهای آتش نشانی به محل حریق

آتشپاد دوم جعفری در خصوص زمان رسیدن به محل حریق و حادثه بیان کرد: در سال جاری زمان رسیدن به محل حریق به طور میانیگن به سه دقیقه و ۵۵ ثانیه رسیده که این زمان در دنیا زمان ایده‌آل و استانداردی است.

وی ادامه داد: همچنین زمان رسیدن به محل حادثه نیز با وجود اینکه تمام ایستگاه‌های آتش‌نشانی شهر به امکانات امداد و نجات مجهز شده به چهار دقیقه و ۵ ثانیه رسیده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد گفت: متاسفانه خسارت وارد شده به شهروندان با حریق و حادثه در سال گذشته ۵۰ میلیارد تومان برآورد شده که با افزایش توان عملیاتی و امکاناتی سازمان این خسارت به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرده است.

وی همچنین با اشاره به برنامه‌های پیش‌بینی شده برای آخرین چهارشنبه سال در محل سازمان آتش نشانی شهرداری مشهد اظهار کرد: در شب چهارشنبه آخر سال ۹۲ آتش‌نشانان برای ۳۴ مورد حریق اعزام شدند که این تعداد در شب چهارشنبه سال گذشته به ۴۳ مورد عملیات رسید و شاهد ۹ مورد افزایش هستیم.

آتشپاد دوم جعفری در پاسخ به سوالی در خصوص ایجاد محلی خاص و امن برای برگزاری مراسم‌های شب چهارشنبه آخر سال از سوی شهرداری تصریح کرد: در حال حاضر فرمانداری و شورای تامین با ایجاد چنین مکانی موافقت نکرده است.

وی در خصوص تعداد فوتی و یا مجروحان در این شب تصریح کرد: خوشبختانه در شب چهارشنبه آخر سال ۹۳ مورد فوتی به سازمان گزارش نشده و تنها پنج نفر مصدوم شدند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد بیان کرد: در شب چهارشنبه اخر سال گذشته سه هزار و ۶۰۳ تماس تلفنی با مرکز فرماندهی آتش‌نشانی برقرار شد که یک هزار و ۷۵۰ مورد از این تعداد مربوط به تماس‌های مردمی مرتبط با آتش‌سوزی‌های آخرین چهارشنبه سال بوده است.

آتشپاد دوم جعفری بیشترین علل آتش سوزی ها در چهارشنبه آخر سال را آتش زدن لاستیک و ضایعات در خیابان ها دانست و تصریح کرد: آتش‌ زدن پنج اصله درخت در چهارشنبه آخر سال گذشته نیز از دیگر مواردی است که بسیار تکرار شد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد گفت: بیشترین اتفاقات ناگوار چهارشنبه سوری سال گذشته مربوط به خیابان های وکیل آباد، بلوار ارشاد، توس، ‌ الهیه، لادن و دستغیب بوده است.

مدارس مشهد مجهز به ضوابط ایمنی نیستند

آتشپاد دوم جعفری در خصوص برنامه‌ریزی سازمان آتش‌نشانی برای استقبال از بهار ۹۵ بیان کرد: علاوه بر استقرار خودروهای آتش‌نشانی در هسته مرکزی مشهد، در کمپ‌های در نظر گرفته شده برای اسکان زائران تجهیزات و خودرو مستقر است.

وی ادامه داد: هر ساله تعداد زیادی از زائران در مدارس سطح شهر مشهد اسکان پیدا می‌کنند که تاکنون برای تاییدیه ایمنی این مدارس مکاتبات و جلساتی با اموزش و پرورش برگزار کردیم اما امکان تجهیز این مدارس به ضوابط ایمنی وجود ندارد و بسیاری از مدارس که برای اسکان زائران نوروزی استفاده می‌شوند ایمنی لازم را ندارد.

۲۵۰۰ صنف در مشهد تاییدیه ایمنی دارند

آتشپاد دوم جعفری به اقدامات انجام شده در حوزه نظارتی اشاره کرد و گفت: یکی از این اقدامات نظارت بر ساختمان‌های تازه ساخت و در آستانه بهره‌برداری است به گونه‌ای که تمام این نوع ساختمان‌ها مکلف هستند قبل از بهره‌برداری از سازمان آتش‌نشانی تاییدیه ایمنی دریافت کنند.

وی تصریح کرد: همچین در حوزه پیشگیری نیز در حال حاضر ۲۰۰ ضابط قضایی در سازمان اتش‌نشانی فعال هستند و از اماکن پرخطر بازدید می‌کنند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد بیان کرد: در سال جاری بالغ بر چهار هزار و ۸۷۳ مورد بازدید پیشگیرانه از اصناف صورت گرفته است که از این تعداد تنها دو هزار و ۵۰۰ مورد موفق به دریافت تاییدیه ایمنی شدند.

آتشپاد دوم جعفری به بازدید از اماکن اقامتی شهر مشهد اشاره کرد و گفت: در این بخش نیز کارشناسان سازمان ۱۳۰ مورد بازدید از هتل آپارتمان‌ها داشته که تنها سه مورد از این تعداد برای دریافت تاییدیه ایمنی مراجعه کردند.

وی گفت: همچنین ۵۶۰ مورد بازدید از مهمانپذیرها صورت گرفته که ۱۰۸ مورد آن رفع خطر شده و ۴۵۲ مورد از آن نیز در دست بررسی است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد به بازدید از بازارهای سطح شهر مشهد اشاره و ابراز کرد: در این بخش نیز تاکنون ۳۲۰ مورد بازدید از بازارها انجام شده که سه مورد آن رفع خطر شده و ۳۱۷ مورد آن نیز ناایمن است.

آتشپاد دوم جعفری تصریح کرد: در بازدید از مهدهای کودک نیز ۱۱۸ مورد بازدید صورت گرفته که همگی آن توانستند تاییدیه ایمنی دریافت کنند.

وی گفت: تاکنون ۵۷ مورد بازدید از تالارهای پذیرایی انجام شده که ۱۴ مورد از آن رفع خطر و ۴۳ مورد در حال بررسی است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در خصوص بازدید از شهربازی‌های مشهد نیز گفت: در حال حاضر از هشت شهربازی مسقف و روباز فعال در شهر مشهد بازدید به عمل آمده است که از این تعداد چهار مورد شهربازی مسقف دارای تاییدیه ایمنی هستند و از چهار شهربازی روباز نیز تنها بوستان ملت دارای تاییدیه ایمنی است.

کد خبر 3579027

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =