سرعین شهر چشمه‌های بهشتی/هزاران سال زدودن خستگی از مسافران

اردبیل- شهر سرعین قطب گردشگری ایران و جهان است و بیش از ۱۲ دهنه آب‌معدنی این شهر هزاران سال است که خستگی از تن مسافران می‌زداید.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- ونوس بهنود: سرعین که در فرهنگ لغت فارسی به معنای «سرچشمه» عنوان شده، نزدیک‌ترین شهرستان اردبیل به کوه سبلان بوده و آثار طبیعی و تاریخی و باستانی این منطقه تفریحی را به یکی از قطب‌های گردشگری کشور و منطقه خاورمیانه و حتی دنیا تبدیل کرده است.

مجاورت این شهرستان با کوه آتشفشانی سبلان باعث پدید آمدن ۱۲ آبگرم معدنی در این شهر شده که موقعیتی ممتاز به آن بخشیده و هر ساله هدف مسافرت بالغ بر ۱۰ میلیون گردشگر از سراسر کشور و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است.

چشمه‌های آبگرم سرعین که با دما، خاصیت و ویژگی درمانی منحصربه‌فرد از دل زمین می‌جوشند، همه ساله در تمامی فصول سال مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و کنار کشور و خارج از ایران به سوی خود جلب می‌کنند.

در سال‌های نه چندان دور این چشمه‌ها به صورت سنتی پذیرای گردشگران و علاقه‌مندان بود، اما با سرمایه‌گذاری مطلوب بخش خصوصی و نیز نهادهای دولتی هم‌اکنون چشمه‌های طبیعی و معدنی این شهرستان به صورت مجتمع‌های آب‌درمانی با تجهیزات مدرن تبدیل شده است.

مجتمع آب‌درمانی سبلان

سبلان اولین مجتمع درمانی سرعین بود که با زیربنای ۲۰۰ مترمربع به عنوان بزرگ‌ترین آب‌درمانی خاورمیانه با سه استخر سرپوشیده، ۱۹ واحد حوضچه آبگرم تحت‌فشار (جکوزی)، چهار واحد سونای خشک و دو واحد سونای بخار، ۱۲۲ واحد وان انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای مردان و زنان، پارکینگ اختصاصی و سایر امکانات موردنیاز منطبق بر آخرین استانداردها در سرعین احداث شد.

مجتمع آب‌درمانی بش باجی لار (پنج خواهران(

این مجتمع نیز با استخر سرپوشیده، سونای خشک و بخار، آبگرم تحت‌فشار، خدمات پزشکی و درمانی و پارکینگ به عنوان دومین مجتمع در داخل شهر سرعین واقع شده و به لحاظ گنجایش دومین آبگرم شهر سرعین محسوب می‌شود.

 

پنج چشمه موجود در محدوده این مجتمع آبگرم به طور میانگین ۱۳لیتر آب در ثانیه و به صورت دائمی، نشتی و جوشان در جریان است. دمای آب در داخل استخر در حدود 35 درجه با ظاهری کدر، کمی ترش‌مزه و کمی بودار است.

از آنیون‌های موجود در آن می‌توان به بی‌کربنات، کلرور، سولفات و از کاتیون‌های آن به کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم اشاره کرد. ترکیب آب از نوع کلر و بیکربنات سدیم و گرم است. از این آبگرم برای درمان بیماری‌های عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی استفاده می‌شود.

تورش سویی (آب‌ترش)

 این آب‌ترش و بسیار گازدار است. نوشیدن این آب برای بیماری‌های معده مناسب بوده همچنین برای بیماری‌های پوستی و خارش دست توصیه می‌شود.

آبگرم پهنلو

 در شمالی‌ترین نقطه شهر سرعین واقع شده و ارتفاع چشمه از سطح دریا به هزار و ۹۵۰متر می‌رسد. آبدهی چشمه در حدود ‪۱.۸ لیتر درثانیه و به صورت دائمی و جوشان در جریان است. دمای آن در حوض ۳۷ درجه سانتی گراد و حالت نیمه اسیدی دارد به تازگی این آبگرم به شکل مناسب با امکانات رفاهی ساماندهی شده است.

رنگ آن مایل به سبز بوده و آنیون‌ها و کاتیون‌های مهم آن کلرور، سولفات، سدیم و پتاسیم بوده و آب آن در ردیف آب‌های کلرو بی‌کربنات سدیم است. از آب این چشمه برای درمان بیماری‌های عمومی و تسکین اعصاب و دردهای مفصلی استفاده می‌شود.

آبگرم ژنرال

 این آبگرم در شمال شهر سرعین واقع شده و مانند سایر چشمه‌های سرعین این چشمه نیز در کف دره قرار گرفته است. دبی آب شش لیتر در ثانیه و دمای آن در حوض ۴۳ درجه سانتی‌گراد و مزه آب کمی ترش و بی‌رنگ است.

آنیون‌های آن بی‌کربنات، کلرور، سولفات و کاتیون‌های آن سدیم، کلسیم، پتاسیم، منیزیم است. ph  آن از نوع اسیدی و ۲.۶ است. تیپ آب آن از نوع کلروبیکربنات سدیم است و به علت داشتن عناصر فوق بیشتر برای تسکین دردهای عضلانی و رفع روماتیسم استفاده می‌شود.

آبگرم معدنی گاومیش گلی (پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین چشمه آب‌معدنی ایران(

در مرکز شهر سرعین و در ارتفاع ‪هزار و ۹۴۰ متری از سطح دریا بر روی کف دره واقع شده است. آبدهی آن ‪  ۱۴۰ لیتر در ثانیه و پرآب‌ترین چشمه‌این ناحیه است. آب آن به صورت دائمی و جوشان در جریان بوده و دهانه آن پراکنده و دمای آب در حوض ۴۶ درجه سانتی‌گراد است.

آب این چشمه ترش‌مزه، بی‌رنگ و کمی بودار است و بوی هیدروژن سولفوره به مشام می‌رسد. در اطراف مظهر چشمه و حوضچه‌ها کمی رسوبات زردرنگ اکسید آهن دیده می‌شود. آنیون‌های آن کربنات، بی‌کربنات، کلروره، سولفات و کاتیون‌های آن کلسیم  منیزیم، سدیم و پتاسیم است.

آب گاو میش گلی به عنوان مشهورترین آبگرم ایران در ردیف آب‌های کلرور، بی‌کربنات سدیک و کلسیک گرم است. آب آن به علت داشتن ترکیب کلرو بی‌کربناته سدیک و کلسیک برای درمان بیماری‌های عمومی، سیستم حرکتی (دردهای مزمن روماتیسمی)، بیماری‌های زنان، خنازیر و بیماری‌های قلبی و نیز تقویت عمومی بدن استفاده می‌شود.

آب‌معدنی ارجستان

این چشمه آبگرم در روستای ارجستان در ۲۱ کیلومتری غرب اردبیل و در محدوده شهر سرعین قرار دارد. در کنار این آبگرم در مرکز روستا و در حومه آن چند چشمه آب‌معدنی سرد و گازدار وجود دارد که از شگفتی‌های طبیعت منطقه محسوب می‌شود.

از این آب‌معدنی طبیعی به دو صورت آب بسته بندی شده در قالب بطری‌های ۱.۵ لیتری توسط کارخانه آب‌معدنی «مس کو» و همچنین به صورت چشمه‌ای دائمی که بر روی مظهر آب حوضچه‌ای سیمانی سرپوشیده ساخته شده مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار می‌گیرد.

آب‌معدنی ارجستان دارای آب سرد بی‌بو با مزه گس گازدار است که به صورت نوشیدنی طبیعی و مفید از آن استفاده می‌کنند. دمای آب در حدود ۱۰ الی ‪۱۵ درجه سانتی‌گراد و آنیون‌های آن کلرورو بی‌کربنات و کاتیون‌های مهم آن کلسیم، منیزیم و پتاسیم است. این چشمه آبگرم دارای گاز کربنیک بوده و منشأ آب آن نیز نیمه عمیق است.

مجتمع آبگرم ایرانیان

مجتمع آب‌درمانی سرعین ایرانیان در زمینی به مساحت ۲۲ هکتار در سال ۱۳۸۹ به بهر برداری رسید.

این مجموعه دارای امکانات متعدد از قبیل استخر آبگرم معدنی با ظرفیت ۵۰۰ مترمکعب، استخر جوانان با ظرفیت ۲۵۰ مترمکعب و استخر کودکان با ظرفیت ۱۰۰ مترمکعب، سونای خشک، بخار، جکوزی‌های چندنفره و بخش‌های ورزشی و درمانی در مساحتی بالغ بر چهار هزار و ۶۰۰ مترمربع یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های آب‌درمانی در سطح کشور و منطقه است.

آبگرم قهوه سویی

در سال ۱۳۸۷، چشمه آب گرم قهوه سویی توسط شرکت سرمایه‌گذاری قهوه سویی سرعین بصورت اجاره بلندمدت از ارگانهای مربوطه تحویل گرفته شد و با تخریب ساختمان‌های قدیمی آبگرم‌های قهوه سویی (برای مردان) و آب چشم برای زنان شروع و فاز اول آن شامل دو مجموعه استخر جدا از هم برای استفاده هم‌زمان خانم‌ها و آقایان در سال ۱۳۸۹ افتتاح شد.

 

این آب‌ها بصورت خارجی (مانند استحمام) و داخلی (مانند آشامیدن) استفاده می‌شود که در فعالیت دستگاه گوارشی، کند شدن جریان نبض، اتساع عروق و ازدیاد ترشحات معدوی قبل از غذا و تخلیه آن بعد از غذا می‌شود. همچنین این آب‌ها موجب ازدیاد صفرا و خروج آن و بهبود فعالیت کبد می‌گردد. سهولت در متابولیسم مواد مختلف مانند کلوسیدها، پروتئید ها، کلسترول و مسائل گوارشی از دیگر مزایای این آب‌های معدنی است. با توجه به وجود مقادیر بالای آهن در آب‌های سرعین این آب‌ها در ازدیاد گلبول‌های قرمز و میزان هموگلوبین و در نتیجه در درمان کم‌خونی بسیارمؤثر است.

از دیگر آب‌های گرم سرعین می‌توان به «ساری سو» برای درمان رماتیسم و «قره سو» یا «اعصاب سویی» برای درمان بیماری‌های اعصاب و روان اشاره کرد.

رشته کوه سبلان سایر شهرستان‌های دیگر این استان را بی‌نصیب نگذاشته بطوریکه از دیگر آبگرم‌های معروف اردبیل می‌توان به آبگرم «سردابه» در دامنه سبلان، «قینرجه» و «برجلو» در شهرستان نیر، «مشه سویی» در منطقه جنگلی نمین، آبگرم «گیوی» در شهرستان کوثر و آبگرم «شابیل»، «ایلاندو» و «قینرجه» در شهرستان مشگین شهر اشاره کرد.

کد خبر 3582934

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha