کمال شفیعی «چتری از پرنده» بر مخاطبان خود گشود

«چتری از پرنده» سروده کمال شفیعی عنوان یکی از کتاب‌های مجموعه‌ شعر نوجوان امروز است که از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، ۱۵قطعه شعر از کمال شفیعی در این مجموعه گنجانده شده که «نقطه‌چین، مترسک، ماهیان سرخ‌رود، مادربزرگ، شعر بودنت، سمت فراموشی و دلتنگی» عنوان برخی از سروده‌های این مجموعه است.

«چتری از پرنده» عنوان یکی از دفترهای مجموعه شعر نوجوان امروز است؛ مجموعه‌ای که می‌کوشد تا به شعر نوجوان، جهت و سروسامان دهد و «آوازهای سیب‌زمینی»، «تولد سفید»، «زندگی با دور تند»، «هم‌نوازی نسیم و برگ»، «پرنده خواهر من است»، «یک شعر بی‌طاقت»، «از نوک خودکار من گل می‌چکد»، «خوش به حال من»، «با فرفره‌ها به شادی باد بگرد»، «شاعری در باغ وحش»، «کنار ایستگاه دل»، «وقتش رسیده کمی پسته بشکنیم»، «چهارشنبه‌های بستنی»، «پرنده باران»، «قطار چهارشنبه»، «ستاره‌ها که بیفتند»، «تلنگر باران» و... عنوان‌‌ تعدادی از کتاب‌های این مجموعه است.

سورده‌های کمال شفیعی در مجموعه «چتری از پرنده»، بیش از این‌که دغدغه نوجوان امروز باشد، بیان احساسات و دلتنگی‌های شاعر است و گاه نوجوانان نیست. یعنی برای این گروه سنی سروده نشده؛ البته این ویژگی، تنها در مجموعه شعر شفیعی به چشم نمی‌خورد؛ در دفترهای شعری دیگر نیز، اشعار و قطعاتی به چشم می‌خورند که برای گروه سنی بزرگسال نوشته شده‌اند. برای مثال در «تلنگر» حیدرضا شکارسری، اشعار بسیاری هست که از عشق و فراق و موضوعای می‌گوید که دغذغه خود شاعر و بیان دلتنگی‌های اوست و به نوجوانان ربطی ندارد.

در شعر مترسک از  مجموعه «چتری از پرنده» می‌خوانیم:

«سال‌هاست/ توی باغ/ دل به هیچ/ سایه و پرنده‌ای نبسته‌ای/ با کتی گشاد و وصله‌دار/ زیر سایه‌ی خودت/ نشسته‌ای»

و البته کسی نیست از شاعر بپرسد، جن درصد نوجوانان امروز مزرعه و مترسک و کاربرد آن را می‌شناسند!؟ چرا شاعران، تجربه‌های زیسته خود را مرور می‌کنند به جای آن‌که برای نوجوانی بگویند که ساعت‌های طولانی از روز خود را در دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می‌گذراند.

کتاب «چتری از پرنده» با تصویرگری میثم اربابون در ۴۰ صفحه رنگی با شمارگان ۸ هزار نسخه به قیمت ۲ هزار و پانصد تومان در فروشگاه‌های محصولات فرهنگی کانون عرضه شده است.

کد خبر 3590934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =