نياز آمريكا به ايران سبب تغيير لحن واشنگتن شده است

روزنامه لوموند ديپلماتيك در تحليلي مي نويسد كه نياز آمريكا به ايران به عنوان يك قدرت منطقه اي سبب تغيير لحن كاخ سفيد و نرمتر شدن اين لحن شده است.

به گزارش خبرگزاري "مهر"، اين روزنامه در اين تحليل مي نويسد: چرخش 180 درجه اي و اتخاذ موضعي جديد از سوي ايالات متحده در برابر ايران، در زمينه مناقشه هسته اي، حاكي از چرخشي چشمگير است.

لوموند با اشاره به اتهاماتي كه آمريكا در سه ماه گذشته نسبت به ايران و همچنين طرح گزينه نظامي عليه ايران در عناصري از دولت آمريكا در پنتاگون،علت اين تغييرموضع را چنين عنوان مي كند: پيش ازهرچيز،بايد به حق بي چون وچراي ايران (قدرت بزرگ منطقه با جمعيتي 76 ميليوني وصادركننده عمده منابع انرژي ) اشاره نمود در آنكه نگران آينده خود از نظر تأمين انرژي باشد و در زمينه تكنولوژي هسته اي غيرنظامي سرمايه گذاري كند.

به نوشته اين روزنامه، آژانس بين المللي انرژي اتمي، از سال 2003 تاكنون، با وجود اعمال بيش از 2000 بازرسي، هنوز نتوانسته است كوچكترين مدركي دال بر تلاش جمهوري اسلامي براي پيشبرد يك برنامه اتمي نظامي، مغاير با مفاد پيمان عدم تكثير سلاح هاي هسته اي، ارائه نمايد.

اين تحليل كه به وسيله "ايناسيو رامونه"، استاد تئوري ارتباطات در دانشگاههاي پاريس، به رشته تحرير درآمده، بر اين باور است كه  روسيه و چين ضمن تاكيد بر ايجاد يك جو اعتماد از سوي ايران، ازحق تهران در دستيابي به انرژي اتمي غير نظامي دفاع مي كنند. اين دو دولت،درصورت طرح مسئله در سازمان ملل متحد، با اعمال هرگونه مجازات عليه ايران مخالفت خواهند كرد .

رامونه با اشاره به حمايت اخير مسكو- پكن در نشست سازمان همكاري هاي شانگهاي از حق ايران،شكست آمريكا در اشغال عراق، و كمك شيعيان طرفدار ايران به آمريكا و اتحاد با اين كشور و احتمال مسدود كردن تنگه هرمز - كه 20درصد توليد جهاني نفت خام از آن عبور مي كند- از سوي ايران در صورت حمله نظامي به ايران،  و همچنين تمايل ايران به مطالبه پرداخت صادرات نفت و گازش با ارز اروپايي را از ديگر دلايل تغيير موضع آمريكا در قبال ايران مي داند.

اين نشريه فرانسوي همچنين مي نويسد: بايد گفت تهران كه اكنون بخش اعظم ذخيره ارزي خود را به يورو تبديل كرده است، مي داند كه در لحظه حاضر، دلار پاشنه آشيل ايالات متحده است.

لومند در پايان احتمال وخامت اوضاع و بالا گرفتن بحران را همچنان به قوت خود باقي مي داند، اما بر اين باور است كه نفع طرفين در نيل به سازش و مصالحه است.

کد خبر 359095

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =