شاخص بورس دوبي به پايين‌ترين سطح از سال 2004 رسيد

بازارهاي سهام كشورهاي عربي به دنبال تداوم نگراني‌ها نسبت به حملات اسرائيل به لبنان همچنان روند نزولي طي مي‌كند.

به گزارش خبرنگار اقتصادي مهر به نقل از رويترز،  شاخص‌هاي بورس‌هاي امارات روز گذشته با بيشترين كاهش در ميان بورس‌هاي كشورهاي عربي منطقه مواجه شدند كه تنش سياسي در خاورميانه عامل نخست آن محسوب مي‌شود.

سهام شركت العمار كه بزرگ‌ترين شركت سهامي عام در خاورميانه محسوب مي‌شود سردمدار سقوط سهام در بازارهاي مالي امارات بود و پس از آن شركت دانا گاز قرار دارد كه سود آن در سه‌ماهه دوم 93 درصد كاهش يافت.

بر اساس اين گزارش، روز گذشته شاخص بازار مالي ابوظبي 1.4 درصد كاهش يافت و به 3444 واحد رسيد. شاخص بازار مالي دوبي نيز با 2.1 درصد كاهش مواجه شد و به 405.7 واحد رسيد كه پايين‌ترين سطح آن از 13 دسامبر 2004 تاكنون محسوب مي‌شود.

شاخص‌هاي بورس دوبي كه 20 مارس 2000 كار خود را آغاز كرد، از سال 2002 به صورت حبابي روز به روز افزايش يافت تا اينكه اين حباب در سال 2005به حالت انفجار درآمد و از آن پس كاهش ارزش سهام در اين بازار آغاز شد و هم اكنون نيز اين كاهش ادامه دارد.

شاخص داوجونز عربي كه حاوي شاخص 50 بازار مالي 10 كشور عربي جهان (به جز عربستان) است نيز روز گذشته با 0.8 درصد كاهش مواجه شد. شاخص بازار بورس اردن با 0.5 درصد كاهش، عربستان با 0.5 درصد، و مصر با 0.9 درصد كاهش مواجه شدند.

براساس اين گزارش، بورس امارات در سال 2005 ميلادى با رشد 200 درصدى نسبت به سال قبل از آن مواجه شد و به فعال‌ترين بازار بورس منطقه خاورميانه تبديل شد.

برخى كارشناسان دليل افزايش نقدينگى در بورس امارات و بازارهاى منطقه در سال گذشته را بازگشت سرمايه‌هاى اعراب از آمريكا و غرب به دليل مواضع ضد اسلامى و ضد عربى غرب پس از حوادث 11 سپتامبر ارزيابى مى‌كنند.

سال 2005 بازار بورس امارات رونق شديدي گرفت كه از تاريخ تاسيس آن بي‌سابقه بود و آمار منتشر شده رشد 800 درصدي داد وستدها را نشان مي دهد.

معاملات انجام شده در سال 2005 براي نخستين‌بار از تاسيس بازارهاي بورس ابوظبي ودوبي بي نظير و بي‌سابقه بوده است و تا پايان سال از نيم تريليون درهم گذشت. كل معاملات انجام شده در اين بازار در سال 2004 معادل 68 ميليارد درهم بود

به گفته كارشناسان اقتصادي در امارات، سقوط بازارهاي مالي دوبي و ابوظبي در اثر خروج سرمايه‌ها به سمت بازارهاي مالي عربستان، قطر، و كويت، بي‌اعتمادي سرمايه‌گذاران به بازارهاي مالي امارات، چشم‌انداز نامناسب مالي اين كشور، و رونق بازار سهام عربستان، از ديگر عوامل مهم سقوط بازارهاي مالي امارات به حساب مي آيند.

کد خبر 359174

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =