بايد براي پايان دادن به مشكلات خاورميانه با ايران گفتگو كنيم / ايران مقاصد نظامي را در برنامه هسته اي خود دنبال نمي كند

"محمد البرادعي مدير كل آژانس بين المللي انرژي اتمي در گفتگو با اشپيگل اعلام كرد كه ايران يك قدرت منطقه اي است و چه تمايل داشته باشيم يا نه، بايد با اين كشور گفتگو كنيم.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از اين نشريه آلماني، مدير كل آژانس در پاسخ به اين سؤال كه آيا ايران براي انحراف افكار عمومي جهان از موضوع هسته اي خود درگيري هاي اخير در خاورميانه  را به راه انداخته، گفت: من در اين باره چيزي نمي دانم، ايران يك قدرت منطقه اي مهمي است و چه ما اين را دوست داشته باشيم يا نه، مشكل خواهد بود تا براي بحران خاورميانه بدون ورود به گفتگوها با تهران راه حل پيدا كنيم و دولت بوش دقيقاً از اين مسئله طفره مي رود و اين يك مشكل است و كسي نمي تواند هميشه يا يك ميانجي گفتگو كند و ملحق شدن آمريكا به گفتگوها مهم است.

وي همچنين ادعا كرد:ايران براي گفتگوها درمورد موضوع هسته اي خود تاكتيكهاي مذاكره را به تاخير مي اندازد.

مدير كل آژانس همچنين ضمن مثبت توصيف كردن پيشنهادي كه "خاوير سولانا" مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در 6 ژوئن به ايران ارائه داد،گفت كه انتظار دارم تا ايران به آن هر چه زودترپاسخ دهد،ايراني ها به من گفتند كه نياز به چند هفته فرصت بيشتر دارند تا همه چيز را بررسي كنند ، هفته گذشته از تهران اعلام شد كه آنها با جديت در حال بررسي آن هستند و اين پيشنهاد را به عنوان رويكردي مثبت براي يافتن راه حلي ديپلماتيك مي دانند،اما يك بي اعتمادي متقابل بين ايران وغرب وجود دارد وطول خواهد كشيد تا اين بي اعتمادي از بين برود.

وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا فكر نمي كنيد كه ايران غرب را فريب مي دهد و آيا اين كشور نبايد بدون پيش شرط پيشنهاد را بپذيرد و فعاليت هاي غني سازي خود  را متوقف كند،گفت: گزينه ديگري وجود ندارد،اما به نظر من ايراني ها برنامه هاي تحقيقاتي خود را سرعت نبخشيده اند و اين نشان مي دهد كه در

 ايراني ها برنامه هاي تحقيقاتي خود را سرعت نبخشيده اند و اين نشان مي دهد كه در راستاي توسعه برنامه هاي هسته اي خود براي مقاصد نظامي نيستند.
راستاي توسعه برنامه هاي هسته اي خود براي مقاصد نظامي نيستند.

وي همچنين در رابطه با تحريم ايران از سوي سازمان ملل خواستار شكيبايي و خويشتن داري شد و گفت: موضوع نه تنها موضوع هسته اي ايران بلكه مسئله مربوط به امنيت منطقه است.

البرادعي همچنين در ادامه مي گويد : اگر ايراني ها پيشنهاد را نپذيرند در واقع فرصت مهمي را از دست داده اند و اگر آنها چنين كنند، تحريم غير قابل اجتناب خواهد بود،اما مشكل را برطرف نخواهد كرد و اگر وضعيت خراب شود و احتمال دارد با اين خطر رو به رو شويم كه آخرين فرصت خود را هم براي بازرسي از تاسيسات هسته اي ايران از دست بدهيم.

البرادعي همچنين در پاسخ به سؤال ديگري درباره اعتراض ايران و تعويض "كريس چارلير" يكي از بازرسان بلژيكي آژانس و تعويض اين بازرس از سوي آژانس، آن را قانوني خواند و گفت: اين شيوه اي بوده كه وجود داشته است و مقررات ما به هر كشوري كه در آن نظارت و كنترل مي كنيم اين حق را مي دهد كه بازرسي را كه با آنها ارتباط ندارد رد كنند و درجايي كه كشوري يك فرستاده را رد كند، از آن به عنوان عنصر نامطلوب نام مي برد.

وي در ادامه افزود: اين بازرس به كار خود در يك پست كليدي در رابطه با موضوع هسته اي ايران مشغول به كار است  و تا زماني كه اطلاع بيشتري داده نشود به تهران مسافرت نخواهد كرد.

البرادعي  بار ديگر با ابراز نگراني از احتمال اخراج كاركنان آژانس از ايران در صورت بروز مشكل گفت : اما بسياري از متخصصين و كارشناسان اطلاعاتي از جمله كارشناسان آمريكايي بر اين باورند كه ايران هنوز 5 سال با دستيابي به تسليحات هسته اي فاصله دارد.

کد خبر 359278

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =