ماحصل ۶۰ سال تحقیق در تعلیم نگارش و زبان ادبیات فارسی در یک کتاب

مشهد- «مسئله درست و غلط، نگارش و پژوهش در زبان فارسی» حاصل ۶۰ سال مطالعه و تحقیق در تعلیم نگارش و زبان ادبیات فارسی و پژوهش در سخنوری ایرانی و فرهنگی است.

به گزارش خبرنگار مهر، ‌ «مسئله درست و غلط، نگارش و پژوهش در زبان فارسی» عنوان کتابی است که استاد بزرگ زبان و ادب فارسی خسرو فرشیدورد آن را به رشته تحریر درآورده است.

خسرو فرشیدورد در سال ۱۳۰۸ در ملایر به دنیا‌ آمد. وی تحصیلاتش را تا پایان دوره دبیرستان در زادگاهش انجام داد و برای تحصیل در رشته زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه تهران رفت. در سال ۱۳۴۲ با پایان نامه «قید در زبان فارسی و مقایسه آن با قیود عربی و فرانسه و انگلیسی» به درجه دکترا دست یافت. دکتر خسرو فرشیدورد از سال ۱۳۴۳ در دانشگاه اصفهان تدریس کرده و در سال ۱۳۴۷ به دانشگاه تهران آمد و از آن پس تا هنگام بازنشستگی استاد دانشگاه تهران بود.

تخصص اصلی خسرو فرشیدورد دستور زبان و نگارش فارسی بود و در نقد ادبی و سبک شناسی نیز صاحب نظر بود. علاوه بر مقالات متعدد، از او بیش از ۱۶ عنوان کتاب در همین زمینه ها و همچنین دو مجموعه شعر با عنوان های حماسه انقلاب و صلای عشق بر جای مانده است. کتاب صلای عشق علاوه بر مجموعه اشعار، حاوی مقدمه ای در معرفی شعر فارسی امروز است. شادروان خسرو فرشیدورد به غیر از تسلط بر زبان های عربی و فرانسه، آشنایی با زبان های انگلیسی، پهلوی، اوستا و فارسی باستان نیز داشت. او در دی ماه سال ۱۳۸۸ و در سن ۸ سالگی درگذشت.

به گواه مولف در مقدمه کتاب، این اثر حاصل ۶۰ سال مطالعه و تحقیق در تعلیم نگارش و زبان ادبیات فارسی و پژوهش در سخنوری ایرانی و فرهنگی است. برخی از ویژگی های این اثر استاد فرشیدورد عبارتند از «شرح چگونگی ساختار یک نوشته و شیوه تنظیم مطلب، ارائه و تبیین قوانین نگارش و سخنرانی، بیان انحراف های موجود در حاشیه نویسی و ماخذنگاری، ‌ آموزش روش تحقیق».

برخی از عناوین کتاب عبارتند از تعریف غلط و اقسام غلط آن، اقسام سخنان نارسا و غیر فصیح، اقسام ستیزآوایی و ناخوش آهنگی کلمات، لغات و اصطلاحات علمی و فنی نارسا و غلط، مسئله درست و غلط و فصاحت و اقسام سخنان درست ولی نارسا و غیرفصیح، غلط های مشهور، اقسام واژه سازی و اصطلاح یابی های نادرست سره نویسان، گونه های متکلف و غیر طبیعی نثر فارسی و علل ایجاد آن، ساختار سخن و نوشته، آرایش های سخن، والایی و ابتذال سخن، چگونگی و ملزومات آموزش املا، انشا و دستور، نشانه گذاری، روش تحقیق و قواعد کلی آن، گزینش نام های زیبا، راه گسترش نقد ادبی و زبانشناسی در ایران، نارسایی های برنامه های رشته زبان و ادبیات فارسی، خرافات ادبی و زبانشناسی عامیانه است.

 

کد خبر 3598355

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha