رونق بخش خصوصی درگرو کوچک‌سازی دولت است

همدان- رئیس اتاق بازرگانی استان همدان بابیان اینکه رونق‌بخش خصوصی درگرو کوچک‌سازی دولت است، گفت: هنوز سرمایه‌گذاران داخلی برای آغاز کار اعتماد کافی ندارند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر زبردست شامگاه چهارشنبه در جمع فعالان اقتصادی استان همدان با اشاره به شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اظهار داشت: اگر قرار است در استان و کشور اتفاقی در زمینه اقتصاد مقاومتی بیفتد باید این امر از سوی فعالان اقتصادی انجام شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته سال بسیار سختی برای تجار، کشاورزان و اقتصاددانان بود و چنین سالی در طول سالهای پس از انقلاب تجربه نشده بود، ادامه داد: سخت ترین سال با فشارهای اقتصادی به پایان رسیده و امیدواریم سیاست‌های دولت تدبیر و امید یکی پس از دیگری خود را نشان دهد و سیاست‌ها جای خود را در کشور باز کند.

وی با بیان اینکه فعالان اقتصادی بیش از دیگر مردم با مسائل تحریم آشنا بوده‌اند، اظهار داشت: اگر دولت تدبیر و امید هیچ کاری انجام ندهد اما بتواند تحریم را لغو کند ۳۰ درصد از فشار اقتصادی را کاهش داده است.

زبردست اضافه کرد: تورم در دو سال اخیر مهار شده و اگر این رکود را در سال قبل تجربه نمی کردیم مهار تورم اقدامی بسیار ارزشمند بود.

زبردست با اشاره به اینکه برای رسیدن به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی راهی جز اجرای برجام وجود ندارد، تاکید کرد: بندهایی که در برجام بر آن تأکید شده با سیاست‌های اقتصادی در ارتباط است و نمی‌توان سیاست‌ها را در رشد اقتصادی نادیده گرفت چراکه راهکارهای خوبی را در این زمینه ارائه خواهد داد.

اجرای برجام در چند ماه آینده می تواند آرامش خوبی را در حوزه اقتصادی کشور ایجاد کند

وی با بیان اینکه اجرای برجام در چند ماه آینده می تواند آرامش خوبی در حوزه اقتصادی کشور ایجاد کند، افزود: اگر قرار بر این است که از بحران خارج شویم و فعالان اقتصادی بتوانند در امور خود به نتیجه برسند باید پنج اولویت را در نظر گرفت که یکی از آنها، کوچک سازی دولت و پررنگ شدن نقش بخش خصوصی است.

زبردست با اشاره به تأکید دولت‌های پیشین بر کوچک سازی بدنه دولت، گفت: با این وجود اقدامی در این زمینه صورت نگرفته و هنوز بدنه کار این آمادگی ندارد که کوچک سازی را محقق کند.

وی عنوان کرد: وضعیت به گونه ای است که ۹۰ درصد اقتصاد کشور در دست نهادهای دولتی و نیمه دولتی است و اگر قرار باشد بخش خصوصی اقتصاد را بر عهده بگیرد باید کوچک سازی دولت را در نظر گرفت.

رئیس اتاق بازرگانی استان همدان با بیان اینکه در صورت واگذار نشدن امور، بخش خصوصی نمی تواند اقدام چندانی انجام دهد، گفت: یکی دیگر از اولویت‌ها تسهیل در سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار است و اگر در بخش داخلی نتوان روان‌سازی را مورد توجه قرار داد و شرایط را تسهیل کرد نه تنها سرمایه گذاران خارجی بلکه سرمایه گذاران داخلی را نیز نمی‌توان جذب کرد.

هنوز سرمایه گذاران داخلی برای آغاز کار اعتماد کافی ندارند

وی افزود: هنوز سرمایه گذاران داخلی برای آغاز کار اعتماد کافی ندارند و اگر  احساس آرامش و امنیت نداشته باشند وارد عمل نخواهند شد.

زبردست با بیان اینکه اصلاحات بانکی و واقعی سازی نرخ ارز یکی دیگر از اولویت ها به شمار می رود، اظهار داشت: امسال ۳۰ درصد بر مالیات افزوده شده و اگر این مالیات شامل سرمایه گذاران شود کار مشکل خواهد بود چراکه در حال حاضر هم، همین بخش با مشکل روبه‌رو است.

وی یکی دیگر از اولویت‌ها را مبارزه با فساد و شفاف سازی اقتصادی دانست و بیان داشت: متأسفانه در لایه لایه‌های اقتصاد این موضوع نهادینه و بداخلاقی و فساد در چند سال اخیر مشاهده شده است لذا دولت کار سختی پیش رو دارد تا وضعیت را به گذشته برگرداند.

زبردست دور شدن از اتکای نفتی و صادرات تولید محور و غیرنفتی را یکی دیگر از اولویت ها برشمرد و افزود: باید صادرات غیر نفتی را تقویت و با ایجاد رقابت و استانداردسازی این موضوع را عملیاتی کرد و اگر چنین اتفاقی بیفتد می‌توان تورم ۱۲ درصدی را به تورم تک رقمی رساند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در سال گذشته تلاش بر این بود که تعداد عضویت اتاق بازرگانی استان همدان افزایش یابد، اظهار داشت: تعداد اعضای تشکل‌ها در سال قبل به ۲۵۰ نفر افزایش یافت اما کارت‌های بازرگانی برخی اعضا لغو و کارت آن‌ها تمدید نشد.

زبردست با بیان اینکه در مجموع استان همدان در عضوگیری و صدور کارت بازرگانی بیش از ۹ درصد رشد نکرد، بیان داشت: به اعضایی که کارت بازرگانی اتاق را ندارند توصیه می شود برای دریافت کارت خود اقدام کنند.

وی با اشاره به اقدام مؤثر اتاق بازرگانی همدان در آموزش یک هزار و ۶۰۰ نفر از اعضا، گفت: دانشکده علمی کاربردی مجوز گرفت و از سال جدید در ملایر و همدان در  رشته بازرگانی دانشجو می‌پذیرد.

وی با بیان اینکه آموزش در استان همدان روند خوبی دارد، گفت: باید از آموزش کوتاه مدت و بلندمدت در استان همدان نهایت بهره را برد.

کد خبر 3598368

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha