عدم جذب نیرو کانون پرورش فکری را به حاشیه برد

شیراز - مدیرکل مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس گفت: به دلیل عدم جذب نیرو و کافی نبودن بودجه ها این نهاد ۵۰ ساله به حاشیه رفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، زهرا افتخاری ظهر پنجشنبه در نخستین نشست خبری خود در سال جدید با بیان اینکه هدف این نهاد در سال جدید شناساندن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به مردم، خانواده ها و مسئولان است، بیان کرد: با توجه به اینکه در کانون ۴۲ ماموریت تعریف شده که برای همه شناخته شده نیست، امسال بنا را بر معرفی این ماموریت ها گذاشته ایم.

وی دیگر هدف کانون پرورش را در فارس گسترش فضاهای کتابخانه ای دانست و افزود: به تبع این موضوع همچنانی که خواستار گسترش فضای مراکز در شهرستانها هستیم، نیاز به جذب نیرو داریم که مجوز آن از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید صادر شود.

افتخاری با تایید اینکه کانون پرورش فکری در جذب نیرو با مشکلاتی روبه روست، در عین حال عدم جذب نیروهای بخش خصوصی را از موانع معرفی کرد و تصریح کرد: ۴۵۰ نیرو در مراکز کانون فارس مشغول به کارند که با خروج ۲۸ نفر از آنها به ۵۰ نیروی تازه نفس نیاز داریم که شامل مربیان خاص در زمینه های هنری، فرهنگی و ادبی می شود.

دوباره سازی مرکز شماره ۲ کانون در ابهام

مدیرکل مراکز کانون همچنین با انتقاد از موانعی که شهرداری ها در گسترش مراکز کانون ایجاد می کنند خواستار تعامل بیشتر شهرداری شیراز در احیا و نوسازی مراکزی از جمله مرکز شماره ۲ جنب بوستان ولی عصر(عج) شد و گفت: با توجه به ساخت و سازهایی که در پروژه پل کابلی میدان ولی عصر(عج) شیراز شد و مرکز شماره ۲ کانون دستخوش این ساخت و سازها گردید؛ در نقشه های جدید این بوستان متاسفانه مکانی برای کانون در نظر گرفته نشده است و اکنون ساختمانی استیجاری به طور موقت در اختیار این مرکز قرار گرفته که مناسب کودکان و نوجوانان نیست. این درحالیست که از ابتدای تشکیل کانون ها در کشور شهرداری موظف شدند یک کتابخانه به این مراکز اختصاص دهند.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه موضوع کودک و نوجوان در تفکرات مسئولان جایی ندارد و فراموش شده اند، در عین حال تصریح کرد: کانون پرورش فضای موثری در میان خانواده ها باز کرده و مهارتهای زندگی را به اعضا و خانواده ها ارایه می کند.

افتخاری با بیان اینکه کانون پرورش با بهره گیری از هنرمندان متعهد و متخصص تعریف و مفهوم مشخصی از کودکی را بنا نهاده، افزود: در این تعریف دنیایی از آرامش و خلاقیت با استفاده از هنر و ادبیات کهن به کودکان و نوجوانان ارایه می شود.

وی ارکان فعالیت مراکز کانون پرورش را مربیان، اعضا و تولیدات محتوایی آن عنوان کرد و گفت: در این راستا ۴۶ مرکز ثابت مشتمل بر کتابخانه های کانون به همراه کتابخانه های سیار روستایی در فارس به کودکان و نوجوانان ارایه خدمت می کنند؛ این درحالیست که بخشی از فعالیت های کانون با استفاده از اتوبوس، وَن و وانت های تجهیز شده به امکانات تئاتر عروسکی و کتابخانه انجام می گیرد.

افتخاری از وجود ۹ دستگاه خودرو کانون در استان فارس خبر داد و افزود: امسال این خودروها به ۱۱ دستگاه افزایش می یابد که همه امکانات فرهنگی، هنری و ادبی در آنها گنجانده شده است.

سفر تریلی تئاتر عروسکی کانون با «کلوچه های خدا» به فارس

مدیرکل مراکز کانون پرورش فارس هدف خودروهای کانون پرورش را «دِه گردشی» عنوان کرد و همچنین اعلام کرد: تریلی سیار تئاتر عروسکی مانند سال گذشته از ۸ تا ۱۳ اردیبهشت ماه در فارس به حرکت در می آید که نمایش «کلوچه های خدا» را به شهرستانها خواهد برد.

افتخاری با بیان اینکه حرکت تریلی تئاتر عروسکی کانون که از استان قم آغاز گشته در فارس از شهرستان آباده شروع می شود و مقصد نهایی آن شیراز به ویژه مناطق محروم است.

وی مناطقی نظیر وزیرآباد، سلطان آباد، قصرقمشه، اکبرآباد، بوستان کودک و شهر جدید صدرا را از اهداف سفر این تریلی عنوان کرد و افزود: این تئاتر عروسکی  ظرف یک روز در شهر شیراز و ۵ روز در شهرستانهای آباده، صفاشهر، مرودشت، زرقان، ارسنجان، وسعادت شهر به سر می برد.

افتخاری از استقرار تریلی حامل تئاتر عروسکی «کلوچه های خدا» در سروستان فارس خبر داد و گفت: مقصد بعدی این تریلی در ادامه سفر شهر یاسوج است.

وی در پاسخ به خبرنگار مهر، مبنی بر اینکه کدامیک از شهرستان های فارس فاقد کانون پرورش فکری است با بیان اینکه در ۶۰ منطقه استان مراکز کانون قرار دارد، گفت: شهرستانهای کوار و بوانات از داشتن مرکز محروم است و دستکم ۱۳ مرکز در سراسر فارس کمبود داریم، اما با استقرار کتابخانه های سیار این کمبود مرتفع شده است. همچنین ۱۱ کتابخانه پستی هم به کودکان و نوجوانان به صورت غیرحضوری و مکاتبه ای خدمات ارایه می دهند.

همزمان با هفته بزرگداشت مقام معلم از ۴ عنوان کتاب تازه رونمایی می شود

مدیر کانون پرورش فارس درخصوص نقش پدید آورندگان و نویسندگان استان در تولیدات کانون به خبرنگار مهر، توضیح داد: متاسفانه در کانون پرورش فکری ایران تمرکزگرایی بسیار شدید است و اینکه به طور خاص این کار را کرده باشیم کمرنگ است، اما بخشی از آثار همکاران و مربیان کانون فارس به تناوب منتشر می شود، از این رو در سال جاری همزمان با هفته بزرگداشت مقام معلم از ۴ عنوان کتاب تازه رونمایی می شود.

افتخاری برنامه های کانون را در سال ۹۵ برشمرد و گفت: تشکیل کارگروه های تئاتر عروسکی، موسیقی، عکاسی، نجوم در برنامه های کانون قرار گرفته که هریک از مراکز کانون را به شکل تخصصی به این کار اختصاص می دهد.

وی از تشکیل کارگروه تئاتر عروسکی در یکی از مراکز شهر شیراز خبر داد و افزود: این کارگروه با همکاری فرهنگ و ارشاد اسلامی و با بهره مندی از نیروهای زبده هنرهای نمایشی در مرکز شماره کانون شکل می گیرد.

تشکیل کارگروه تخصصی موسیقی در مرکز شماره ۳ کانون پرورش شیراز از جمله برنامه هایی است که افتخاری به آن اشاره کرد و ادامه داد: ساخت سازهای خلاق توسط بچه ها با دورریختنی ها و زباله ها از اهدافی است که این کارگروه دنبال می کند تا کودکان و نوجوانان ضمن ساختن ساز به نوازندگی نیز به وسیله دست ساخته های خود بپردازند.

مدیرکانون پرورش فارس تعداد فروشگاه های کانون را در استان فارس ۱۶ مرکز عنوان کرد و افزود: در این فروشگاه ها تولیدات کانون از جمله نوشت ابزارهایی با نمادهای ایرانی و اسلامی، نمایش خلاق، رباتیک، کتاب و ... ارایه می شود. این درحالیست که سال گذشته در کوی دانشگاه شیراز نیز یکی از فروشگاه های کانون راه اندازی شد.

وی همچنین از تجهیز استودیو صوتی و تصویری کانون در مرکز شماره یک خبر داد و گفت: بدین منظور امسال نشست پویانمایی مخاطبان و مربیان کانون با موضوع آداب و رسوم منطقه خود در فارس برگزار می شود.

کد خبر 3598613

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha