شاهد هیچ اقدامی برای شناسایی نسل کشی ارامنه توسط ترکیه نبوده ایم

اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور با بیان اینکه یکصد و یکمین سالگرد نسل کشی ارامنه را گرامی می داریم، گفت: متاسفانه شاهد هیچ اقدام مثبت ترکیه در جهت شناسایی این نسل کشی نبوده ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، سیبوه سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور در نشست خبری با موضوع یکصد و یکمین سالگرد نسل کشی ارامنه که عصر امروز در کلیسای میدان هفت تیر تهران برگزار شد، اظهار داشت:  شما در غم ما سهیم هستید و یاد و خاطره 1.5 میلیون ارامنه را گرامی می داریم.

وی افزود: خوشحالیم که یک قرن پس از نسل کشی توانسته ایم در ارمنستان و کشورهای دیگر زندگی خود را ادامه داده و برای احقاق حق خود تلاش کنیم.

اسقف اعظم ارامنه تهران  و شمال کشور تصریح کرد: انسان به عنوان مخلوق خداوند همیشه باید نسبت به آینده خوشبین باشد و مسیح  این را به ما می آموزد که همواره باید خوشبین باشیم. 100 سال گذشته برای ما همراه با خونریزی و رنج بود اما مانع از پیشرفت ما نشد و ما همیشه چشم امید به آینده داشتیم و با همین امید ادامه دادیم.

سرکیسیان با بیان اینکه ما متاسفانه شاهد پذیرش این واقعیت در ترک ها نیستیم، گفت: وقتی انسان تلاش می کند ممکن است دچار اشتباهاتی شود ولی باز تلاش می کند. متاسفانه ترکیه و ترک ها چنین رویکردی نسبت به زندگی نداشتند.

وی ادامه داد: ما یکصدمین سالگرد را گرامی داشتیم و صد و یکمین سالگرد را نیز گرامی می داریم اما متاسفانه شاهد هیچ اقدام مثبت ترکیه در جهت شناسایی این نسل کشی نبودیم. وقتی انسان متوجه اشتباهات خود نمی شود با گذشت زمان، خوی وحشی گری در آن زیاد می شود و متاسفانه ترک ها در این وضعیت هستند.

اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور افزود: حتی امروز خبرنگاران و روزنامه نگاران ترکیه معتقدند که اردوغان از عدم شناسایی نسل کشی در رنج است و زندگی تلخی دارد؛ ای کاش اشتباه خود را می پذیرفتند ولی متاسفانه تاریخ همواره مطابق میل ما پیش نمی رود.

سرکیسیان در خصوص تاثیر حمایت شخصیت ها و سازمان ها در شناسایی نسل کشی ارامنه توسط ترکیه اظهار داشت: حمایت شخصیت و سازمان های کشورهای مختلف در مراسم 24 آوریل باعث دلگرمی ما می شود و به ما این قدرت را می دهد تا تلاش خود را ادامه دهیم؛ حضور شخصیت مشهور و معروف باعث می شود دولت ها هم حمایت کنند. امید ما این است که اشخاص و سازمانهای صلح طلب از ما حمایت کنند.

اسقف اعظم ارامنه تهران و شمال کشور درباره اموال مصادره شده ارمنی ها توسط دولت ترکیه گفت: ترکیه هزاران کلیسا دیر و مناطق مختلف متعلق به ارامنه را مصادره و نابود کرده است.

وی با اشاره به اینکه من ویرانه های هزاران کلیسا را خود شاهد بوده ام، ادامه داد: در خصوص کلیسای دیار بکر هم این مسئله صادق است. متاسفانه ترکیه از فرصت های مختلف استفاده می کند تا به اهداف خود دست یافت.

سرکیسیان با تاکید بر اینکه ترکیه، کردها را که برای حقوق خود تلاش می کنند سرکوب و اقلیت های دیگر را نیز سرکوب می کند، تصریح کرد: از این چشم انداز باید به مصادره کلیسای دیار بکر توجه کنیم؛ اگر خجالت نکشند حتی کلیسای استانبول را هم مصادره می کنند.

کد خبر 3605885

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =