حلم و بردباری امام کاظم(ع) بهترین الگوی انسان کامل است

قم - عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: امام کاظم(ع) دارای فروتنی، حلم، صبر، بردباری، ایثار و فداکاری بودند که باید الگوی همه باشد و اگر این خصوصیات در هر شخصی باشد انسان کامل می‌شود.

خبرگزاری مهر - گروه استان: حضرت امام موسى بن جعفر(ع)، معروف به کاظم و باب الحوائج و عبد صالح، در هفتم صفر سال ۱۲۸ قمری به دنیا آمدند، در روایات آمده ایشان در سن بیست سالگی مسئولیت بزرگ امامت و هدایت امّت را در یکی از بحرانی‌ترین دوران‌ها به دوش گرفتند.

امام کاظم(ع) با وجود اینکه در زندان بودند، اما در اجرای تکالیف و مسئولیت‌های امامت خویش و در بیان مسائل و بحث‌های انسانی و فطری دریغ نمی‌کردند.

امام هفتم(ع) با جمع آوری روایات، احادیث، احکام و احیای سنن پدر گرامی و تعلیم و ارشاد شیعیان، اسلام راستین را که با تعالیم و مجاهدات پدرشان امام جعفر صادق(ع) نظم و استحکام یافته بود حفظ و تقویت کردند.

این امام همام همواره مردم روزگار خویش را آگاه می‌ساختند و حکومت عباسی را رسوا می‌کردند. سرانجام هارون الرشید که تاب تحمل روشنگری‌های امام کاظم(ع) را در خود نمی‌دید، این امام والامقام را در زندان مسموم کرد و به شهادت رساند.

عبادت و سجده‌های طولانی امام موسی کاظم(ع)

آیت الله محمد تقی پورمحمدی، عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر در خصوص شخصیت این امام همام، اظهار کرد: امام موسی کاظم(ع) همانند جد بزرگوارشان رسول خدا(ص) و اجداد طاهرین خود دارای خصایص اخلاقی بودند که باید مورد توجه و الگوی همه مسلمانان و شیعیان باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: عبادت هفتمین امام همام معروف بود و حتی در زندان نیز عبادت می‌کردند و سجده‌های طولانی داشتند، امام موسی کاظم(ع) از ترس خداوند گریه می‌کردند و هیچ‌گاه از یاد خداوند غافل نشدند.

حلم و بردباری امام موسی کاظم(ع)

وی با اشاره به اقدامات امام موسی کاظم(ع) در زمینه کمک به نیازمندان، ادامه داد: حلم و مردم‌داری و توجه به افراد بی‌سرپرست و کم درآمد یکی از مهم‌ترین خصوصیات هفتمین پیشوای شیعیان بود که این موضوع باید مورد توجه همگان باشد.

آیت الله پورمحمدی تصریح کرد: روزی شخصی در مسجد به امام موسی کاظم(ع) جسارت کرد که یاران ایشان خواستند وی را تنبیه کنند که امام(ع) به آن‌ها اجازه نداد، امام موسی کاظم(ع) به مزرعه آن شخص رفت ولی آن شخص به تندی با امام(ع) برخورد کرد؛ اما حضرت پولی را در اختیار وی قرار داد که این موضوع سبب تعجب آن شخص شد چون انتظار این اقدام از سوی امام(ع) را نداشت.

وی افزود: چند روز بعد آن فرد در مسجد حاضر شد که اصحاب از امام موسی کاظم(ع) سئوال کردند که شما چکار کردی که سبب شد تا این شخص متنبه شود که امام(ع) در پاسخ فرمود با حلم و بردباری با وی برخورد کردم، هنگامی که آن شخص امام موسی(ع) را دید، فرمود خداوند بهتر می‌داند رسالت خود را در میان کدام خاندان قرار دهد.

تواضع و ایثار امام موسی کاظم(ع)

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر لزوم الگوگیری از خصوصیات اخلاقی امام موسی کاظم(ع) بیان کرد: هفتمین پیشوای شیعیان دارای تواضع، فروتنی، حلم، صبر، بردباری، ایثار و فداکاری بود که باید مورد توجه و الگوی همگان باشد و اگر این خصوصیات در هر شخصی باشد انسان کامل می‌شود.

آیت الله پورمحمدی با اشاره به اقدامات امام موسی کاظم(ع) در راستای ترویج مکتب اهل بیت(ع)، گفت: یکی از محورهایی که باید به آن توجه باشد این است که امام(ع) با حکومت ظالم به مبارزه پرداختند و در هیچ شرایطی دست از ترویج و تبیین احکام الهی برنداشتند.

امام موسی کاظم(ع) با حکومت ظالم به مبارزه پرداختند و در هیچ شرایطی دست از ترویج و تبیین احکام الهی برنداشتند

استاد حوزه علمیه با اشاره به حدیثی از امام موسی کاظم(ع) افزود: این امام همام مردم را به ترس از خدا در پنهان و آشکار دعوت کردند و تأکید کردند باید در همه حال از خدا ترسید و خوف داشته باشید.

وی تصریح کرد: اگر طلاب برای تبلیغ به مناطق مختلف می‌روند و بعضی افراد برخورد مناسبی با آن‌ها ندارند و به آن‌ها کم احترامی کردند نباید دلسرد شوند؛ چون ائمه(ع) در راستای تبیین و نشر مکتب اهل بیت سختی و فشارهای زیادی را متحمل شدند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: امام موسی کاظم(ع) توسط حکومت عباسی به زندان افتادند و در زندان مورد آزار و اذیت و شکنجه شدیدی قرار گرفتند اما دست از رسالت خود برنداشتند که این موضوع باید مورد توجه طلاب و مبلغان دینی باشد.

آیت الله پورمحمدی بیان کرد: هفتمین پیشوای شیعیان برای طلاب اسوه و الگوی مناسبی است و شیعیان باید خود را همانند ایشان بسازند و زندگی کنند و در مسیر و راه این امام همام گام بردارند تا عاقبت بخیر و رستگار شوند.

هراس دستگاه خلافت عباسی از اقدامات امام موسی کاظم(ع)

حجت الاسلام سید مجتبی طاهری خرم آبادی، استاد حوزه علمیه قم نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: امام موسی کاظم(ع) در عصر یکی از ستمکار‌ترین و پرقدرت‌ترین خلفا یعنی هارون الرشید زندگی می‌کردند، هارون فرد بسیار ظالمی بود و شرایط سختی برای امام(ع) ایجاد کرد؛ اما هفتمین پیشوای شیعیان از هیچ تلاشی در راستای انجام رسالت خود کوتاه نیامد.

وی ادامه داد: هارون الرشید، امام موسی کاظم(ع) را به زندان انداخت و شخص ظالمی زندان‌بان ایشان بود، امام(ع) در زندان شرایط سختی را داشتند و شکنجه‌های شدیدی علیه ایشان وضع می‌شد؛ ولی شرایط سخت و شکنجه‌ها سبب نشد ایشان در زمینه رسالت مهم خود کوتاهی کنند.

طلاب و روحانیون باید ائمه(ع) را الگوی خویش قرار دهند و بدانند که برای هدایت مردم باید ابتدا خودشان آمادگی داشته باشند

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امام موسی کاظم(ع) محبوبیت بی‌نظیری نزد شیعیان داشتند، افزود: هارون الرشید از نفوذ امام موسی(ع) ترس داشت و تلاش می‌کرد تا با زندانی کردن این امام(ع) سبب دوری مردم از محبوب قلوبشان شود؛ اما در این زمینه موفق نشد و شیعیان همواره در مسیر این امام همام حرکت کردند و پیرو ایشان بودند.

وی گفت: ائمه(ع) مرکز نور، تقوا و علم بودند و مردم از آن‌ها استفاده‌های مادی و معنوی می‌بردند و سر سفره وحی بودند که این موضوع سبب خشم حکام ظالم می‌شد.

حجت الاسلام طاهری خرم آبادی بیان کرد: طلاب و روحانیون باید ائمه(ع) را الگوی خویش قرار دهند و بدانند که برای هدایت مردم باید ابتدا خودشان آمادگی داشته باشند، اهل معنویت باشند و وابسته به دنیا نباشند تا سخنانشان در مردم اثر داشته باشد.

وی با بیان اینکه هارون الرشید اقدامات زیادی برای مقابله با امام موسی(ع) انجام داد، ادامه داد: هارون زن بدکاره‌ای را برای آزار و اذیت هفتمین پیشوای شیعیان به زندان فرستاد که امام(ع) برروی این شخص کار معنوی انجام داد و آن زن توبه کرد و هنگامی که به زندان رفتند مشاهده کردند که آن شخص در حال گریه کردن است و از گذشته خود پشیمان است.

کد خبر 3615071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =