افزایش ظرفیت تولید در خراسان جنوبی/بازار فروش را فراهم می‌کنیم

بیرجند- مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان جنوبی از برنامه ریزی برای افزایش تولید در استان خبر داد و گفت: بازار فروش تولیدات استان را فراهم می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس جرجانی پیش از ظهر یکشنبه در جمع اصحاب رسانه با اشاره به وضعیت واحد های تولیدی تعطیل شده در خراسان جنوبی گفت: اگر تولید محتوای کارخانه ای توجیه اقتصادی ندارد باید تغییر تولید دهند.

وی با بیان اینکه از طرح های جایگزین تولیدی حمایت می کنیم، افزود: باید با انجام برنامه های مناسب از افزایش روند تعطیلی کارخانه ها جلوگیری کنیم.

جرجانی با بیان اینکه ۶۵ درصد از صنایع مستقر در نواحی صنعتی وابسته به ساختمان هستند، گفت: مشکل این قبیل از صنایع به دلیل خوابیده بودن صنعت ساختمان رخ داده و ربطی به واحد صنعتی ندارد.

تعطیلی ۴۰ واحد تولیدی در بیرجند

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان جنوبی از وجود ۳۰۶ واحد تولیدی در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: از این تعداد، ۸۱ واحد تولیدی تعطیل است.

وی با بیان اینکه از این تعداد، ۴۰ واحد تولیدی تعطیل شده در بیرجند قرار دارد، گفت: به طور کلی ۲۸ درصد از واحد های تولیدی در شهرک ها و نواحی صنعتی استان تعطیل هستند.

جرجانی با اشاره به ظرفیت تولید کارخانه های فعال، اظهار کرد: ۶۹ واحد تولیدی در استان با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد، ۱۱۸ واحد با ظرفیت تولید ۵۰ تا ۷۰ درصد و ۳۸ واحد تولیدی هم با ظرفیت بالای ۷۰ درصد فعالیت می کنند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از اهداف ما در سال جاری افزایش ظرفیت تولید در کارخانه های زیر ۵۰ درصد است، افزود: این هدف یکی از دستورالعمل های کارگروه رونق اقتصادی بوده و به طور مستمر دنبال می شود.

فراهم آوردن بازار فروش برای تولیدات داخلی

جرجانی با اشاره به راهکارهای اجرایی کردن این هدف، بیان کرد: در این راستا بازار فروش  را برای محصولات برخی از واحد های تولیدی فراهم می کنیم.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین به تمامی دستگاه های اداری ابلاغ شده که محصولات مورد نیاز خود را تولیدات داخل تامین کنند.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران نیز باید در رفع مشکلات، مارا همراهی کنند، اظهار کرد: سرمایه گذار نباید انتظار داشته باشد که تمامی مشکلات را به تنهایی رفع کنیم.

وی به روز رسانی آمارهای واحد های تولیدی را یکی دیگر از اهداف پیش رو دانست و تاکید کرد: باید برنامه ای دقیق طراحی کنیم تا بر تعداد واحدهای تولیدی تعطیل شده افزوده نشود.

نقدینگی مهم ترین عامل تعطیلی کارخانه ها

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان جنوبی با اشاره به دلایل تعطیلی کارخانه ها در استان اظهار کرد: نقدینگی مهم ترین عامل بروز این مشکلات است.

وی با بیان اینکه ۵۴ واحد تولیدی استان به دلیل مشکل نقدینگی تعطیل شده اند، افزود: همچنین ۱۳ واحد تولیدی مشکل نبود بازار، ۶ واحد تامین مواد اولیه، سه واحد فرسودگی ماشین آلات و ۵ واحد تولیدی نیز مشکل شراکتی دارند.

جرجانی با اشاره به تخصیص اعتبار به واحدهای تولیدی استان گفت: طی سه سال گذشته، هفت میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار برای این واحدها تخصیص یافته است.

وی جذب اعتبار از سوی سرمایه گذاران را یکی از مشکلات آن ها دانست و گفت: سرمایه گذاران به دلیل داشتن چک برگشتی، معوقات بانکی و دیگر مشکلات موجود نیز قادر به جذب این اعتبار نیستند.

کد خبر 3619563

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =