حرکت وزارت صنعت به‌سمت اقتصاد دانش‌بنیان است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هفت وظیفه را به ما ابلاغ کرده که مسئولان اجرای این سیاست‌ها تعیین شده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا نعمت‌زاده بعدازظهر امروز در جمع منتخبین مجلس دهم در ساختمان مجلس قدیم با اشاره به اینکه بخش صنعت، معدن و تجارت بخش عمده‌ای از اقتصاد ملی را تشکیل می‌دهد، گفت: بیش از یک سوم تولید ناخالص ملی یعنی معادل ۳۷ درصد تولید ناخالص ملی زیرمجموعه سیاستگذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

وی افزود: در حال حاضر دو مؤسسه گسترش و نوسازی صنایع ایران و توسعه معدن و صنایع معدنی زیرمجموعه وزارت صنعت و معدن است اما فعالیت آنها محدود شده است و اگر امکانات مناسب برای آنها در نظر گرفته شود، می‌توانند هر چه زودتر فعالیت خود را دوباره آغاز کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: همچنین این وزارتخانه، سازمان صنایع کوچک و شرکت‌های صنعتی را در زیرمجموعه خود دارد که حدود ۷۵۰ شهرک صنعتی را شامل می‌شود که در قالب این شهرک‌های صنعتی ۲۰۰ مصوبه وجود دارد.

نعمت‌زاده با بیان اینکه موفق شدیم برنامه راهبردی ۱۰ ساله را در سالی که گذشت نهایی کنیم، گفت: این برنامه افق چشم‌انداز سیاست‌ها و اهداف خرد و کلان را مشخص کرده و برای زیرمجموعه‌های مختلف حدود ۱۰ برنامه اجرایی در نظر گرفته شده است که قرار است مابقی این برنامه‌ها نیز در ماه‌های آینده تهیه شود.

وی عنوان کرد: عمده فعالیت ما در بخش خصوصی است البته نهادهای عمومی و سازمان‌های تأمین اجتماعی نیز جزو بخش‌های غیردولتی ما محسوب می‌شود و ما صرفاً سیاستگذاری می‌کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه عمده کار ما از سال گذشته و امسال، پیگیری برنامه‌های اقتصاد مقاومتی بوده است، یادآور شد: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هفت وظیفه را ابلاغ کرده که ما برای هر کدام، مسئول مشخص، تعیین و ابلاغ کردیم.

نعمت‌زاده گفت: در جهت توسعه صادرات و ساماندهی اجرای سیاست‌های ۲۴ موردی رهبری، حدود ۱۶ سیاست که مربوط به ارتقای تولید است، به طور مستقیم یا غیرمستقیم به وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم تعامل مجلس با این وزارتخانه خاطرنشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با عنوان مسئول اقتصاد دانش بنیان است که باید با کمک دستگاه های دیگر براساس تاکیدات رهبری پروژه های خود را به سمت دانش بنیان شدن پیش ببرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: در چند ماهی که از برحام گذشته به طور جدی از مسئله الحاق به WTO به طور جدی پیگیری شده است. با اتحادیه اروپا و کشورهای مختلف در این باره تماس داشتیم به طوری که اعلام کردند موافق ملحق شدن ما به WTO هستند.

نعمت زاده ابراز امیدواری کرد که این امر به زودی انجام شود؛ چراکه کم کاری از سوی دولت نبوده و این خلأ به دلیل سیاسی کاری بوده است.

شایعه پتروشیمی های نعمت زاده به منتخبان دهم هم رسید

وی گفت: در سال گذشته نزدیک به یک هزار واحد متوقف فعال شد امسال هم با توجه به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی 10 هزار واحد با کمک آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی راه اندازی خواهد شد زیرا بسیاری از این واحدها بدهی های زیادی دارند.

نعمت زاده قول داد تا آخر سال 95، سه هزار واحد متوقف را فعال کرده و 7 هزار واحد را به ظرفیت برسانیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: دیروز خدمت آقای طیب نیا بودیم جلسه ای برای بسته های حمایت از صادرات غیر نفتی داشتیم.

وی گفت: در سال گذشته 8 هزار طرح نیمه تمام صنعتی را راه اندازی کردیم. رئیس جمهور نامه نوشت که آیا این ادعا درست است که بنده نام واحدها را فرستادم.

نعمت زاده با ارائه آمارهایی در این خصوص تصریح کرد: در سال 91، 25 درصد سرمایه گذاری صنعتی کاهش یافت علاوه بر این بیش از 10 درصد رشد منفی صنعت و 27 تا 28 درصد رشد منفی اشتغال داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: امروز دو بار با سفیر و وزیر صنعت عراق در مورد موانع صادرات به این کشور جلسه داشتم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در  واکنش به اظهارات یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه عدالت در اشتغال وجود ندارد و یکی از وزرای دولت در 18 تا 20 هیئت مدیره پتروشیمی و شرکت ها عضو است، گفت: قانون اساسی و قانون مصوب مجلس در این خصوص محدودیت هایی ایجاد کرده. وقتی بازنشسته بودم از من خواستند که به برخی شرکت ها کمک کند و با واگذاری یک سهم عضو این شرکت ها شدم.

نعمت زاده اظهار داشت: قبل از رای اعتماد از عضویت در این هیئت مدیره ها استعفا دادم. اگر با یک سهم می توان صاحب واحد پتروشیمی شد خوش به حالم.

وی ادامه داد: در رابطه با من یکی از نمایندگان در دوره قبل مطالبی گفت که پاسخ دادم.

کد خبر 3619654

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =