حضرت علی اکبر(ع) بهترین الگوی جوانان در حمایت از دین است

قم - عضو هیئت علمی دانشگاه قم گفت: جوانان امروز باید به اوصاف شایسته حضرت علی اکبر(ع) و تسلیم بودن در برابر فرمان ولی خود توجه کنند و حمایت از دین را از ایشان یاد بگیرند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: حضرت علی اکبر(ع) یکی از فرزندان امام حسین(ع) است که کنیه‌اش ابوالحسن و ملقب به اکبر است، چون بزرگ‌ترین فرزند امام حسین(ع) بود با این لقب، ملقب شده است و در روز یازهم شعبان در مدینه متولد شد.

حضرت علی اکبر(ع) اولین شهید بنی هاشم درصحنهٔ کربلا بود. ایشان چنان مقام ویژه‌ای نزد امام حسین(ع) داشت که هیچ‌گاه نفرین نکرده بود اما بعد از شهادت حضرت علی اکبر(ع) بر لشکریان یزید نفرین کرد و فرمود: که خدا عمرسعد را مقطوع النسل کند که مقطوع النسل هم شد.

 جوان باید گفتار و رفتار و اخلاقی شبیه حضرت علی اکبر(ع) داشته باشد، حضرت علی اکبر(ع) از نظر شجاعت بی‌نظیر بودند و شهادت را سعادت می‌دانستند و از مرگ هراسی نداشتند.

مورخین نقل کرده‌اند زمانی که لشکر عمر سعد چهره بابرکت حضرت رادیدند، گفتند: فتبارک الله احسن الخالقین؛ این قدر حضرت علی اکبر شبیه پیامبر(ص) بودند که لشکر عمر سعد گمان کردند پیامبر(ص) است که حضرت علی اکبر(ع) فرمود: انا علی بن الحسین بن علی(ع) و بعد بحث ولایت و توحید را عنوان کردند و فضایل امام حسین(ع) راتوصیف فرمودند.

حضرت علی اکبر جامع کمالات بود

حجت الاسلام محمد رضا کریمی والا، عضو هیئت علمی دانشگاه قم در رابطه با ابعاد شخصیتی حضرت علی اکبر(ع) در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: همه انسان‌ها در هر سنی به الگو نیاز دارند تا رفتارهای خود را بر اساس آن الگو تنظیم کنند و الگو خودش باید به سعادت رسیده باشد.

حضرت علی اکبر(ع) در مقطع پر فراز و نشیبی زندگی می‌کردند و دوران جوانی و زندگانی کوتاه خود را در متن حوادث سپری نمود

وی ادامه داد: جوانان امروز باید الگویی برای خود برگزینند که جوان باشد و دارای قوای جسمی خوب، شور و نشاط جوانی، دلیر و شجاع و از نظر اخلاقی نیز مهذب باشد و حضرت علی اکبر(ع) همه این ویژگی‌ها را دارا بودند و شجاعت و رزمندگی را از جدشان علی بن ابی طالب(ع) به ارث برده و جامع کمالات، محامد و محاسن بودند.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم عنوان کرد: جوانان امروز باید به اوصاف شایسته حضرت علی اکبر(ع) مثل ادب، وقار، سخاوت، شجاعت، اطاعت و تسلیم بودن در برابر فرمان ولی خود توجه کنند و حمایت از دین را از ایشان یاد بگیرند و نسخه عملی زندگی خویش قرار دهند.

این استاد دانشگاه قم با اشاره به اینکه حضرت علی اکبر(ع) جزو ائمه اطهار معصوم(ع) نبودند اما در عین حال پیرو تمام معنای معصوم بودند، گفت: در روایتی از امام حسین(ع) آمده که از لحاظ منطق، گفتار و مشی در رفتار شبیه‌ترین فرد به حضرت رسول اکرم(ص) بودند و در ادامه فرمود: خدایا این پسر را با این ویژگی به میدان می‌فرستم هرگاه دلمان برای پیامبر(ص) تنگ می‌شد به جمال او نگاه می‌کردیم.

زندگانی حضرت علی اکبر(ع) در متن حوادث روزگار

حجت الاسلام کریمی والا افزود: حضرت علی اکبر(ع) در مقطع پر فراز و نشیبی زندگی می‌کردند و دوران جوانی و زندگانی کوتاه خود را در متن حوادث سپری نمود.

وی ادامه داد: ایشان دوران خلافت حضرت علی(ع)، امام حسن مجتبی(ع) و امام حسین(ع) را دیده بود و در تمامی صحنه‌های اجتماعی و سیاسی حضور داشتند و از همین روی دارای تجربه کافی و بینش دقیق سیاسی بودند.

عضو هیئت علمی دانشگاه قم تصریح کرد: جوانان امروز هم باید به پدیده‌های اجتماعی سیاسی اطراف خود توجه کنند چرا که با این توجه اهل تحلیل دقیق می‌شوند.

حضرت علی اکبر شجاع‌ترین فرد بعد از حضرت ابوالفضل(ع)

وی بیان کرد: شجاع‌ترین، بی‌باک‌ترین و دلیر‌ترین فرد بعد از حضرت ابوالفضل(ع) حضرت علی اکبر(ع) بودند و در تاریخ آمده که حضرت ابوالفضل تمجیدهای زیادی در وصف حضرت علی اکبر(ع) داشتند.

حجت الاسلام کریمی والا عنوان کرد: حضرت علی اکبر(ع) روحیه والا و جسمی قوی داشتند و از لحاظ سنی و تجربه جنگاوری در حد سپاهیان دشمن نبودند اما از لحاظ شجاعت کسی هماورد ایشان نبود.

یکی از شاخصه‌های انسان‌های بزرگ این است که دشمنان از او تعریف کنند

وی یاد آور شد: حضزت علی اکبر(ع) وقتی که در روز عاشورا به دشمن حمله‌ور شد؛ سپاهیان دشمن به سویی فرار کردند به گونه‌ای که تصور می‌کردند حیدر کرار، علی بن ابیطالب(ع) به جنگ آنان آمده است.

این استاد دانشگاه قم با اشاره به اینکه یکی از شاخصه‌های انسان‌های بزرگ این است که دشمنان از او تعریف کنند، گفت: در روایات آمده معاویه روزی پرسید: سزاوارترینِ مردم به خلافت چه کسی است؟ گفتند: شما، گفت: نه، سزاوارترینِ مردم به خلافت، علی بن الحسین (علی‌اکبر) است که جدش رسول خداست و در او شجاعت بنی‌هاشم و سخاوت بنی‌امیه و زیبایی قبیله ثقیف با هم گرد آمده است.

وی خاطرنشان کرد: در همه انقلاب‌ها و نهضت‌ها جوانان جایگاه ویژه‌ای دارند. بنا به فرمایش رهبر فرزانه انقلاب، «جوان در هر جامعه و کشوری، محور حرکت است. اگر حرکت انقلابی و قیام سیاسی باشند، جوانان جلو‌تر از دیگران در صحنه‌اند. اگر حرکت سازندگی یا حرکت فرهنگی باشد، باز جوانان جلو‌تر از دیگرانند و دست آنها کارآمد‌تر از دست دیگران است. حتی در حرکت انبیای الهی هم، محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک، جوانان بودند».

کد خبر 3661678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =