تروریسم ابزار دست آمریکا برای نابودی عراق، سوریه و لیبی

شبکه روسیا الیوم در گزارشی به نقش آمریکا در ویران کردن ۳ کشور لیبی، عراق و سوریه از طریق ایجاد تروریسم و گسترش آن در این کشورها پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه روسیا الیوم در مقاله ای به بررسی چگونگی شکل گیری گروه های تروریستی در کشور عراق، سوریه و لیبی و همچنین گسترش آن به همراه نقش آمریکا در ایجاد و توسعه این گروه ها پرداخته است.

بر اساس این گزارش در این مقاله عنوان شده است: خطر تروریسم در حال حاضر و پس از گسترش ساده و راحت آن منحصر به مرزها نمی شود بلکه تمامی نقاط جهان را تهدید می کند. در همین راستا زمانی که گذشته را بررسی می کنیم، متوجه می شویم که تروریسم گسترش یافته و به مردم منطقه و جهان مسلط گشته است؛ به ویژه پس از اینکه آمریکا به بهانه انتقام از انفجارهای ۱۱ سپتامبر، جنگی گسترده را علیه تروریسم آغاز کرد.

در ادامه این مقاله تصریح شده است: با وجود اینکه گسترش بسیاری از گروه های تکفیری در خاورمیانه به دهه های اخیر به ویژه در مصر باز می گردد اما این گونه خطرات محدود بوده است. این در حالی است که پس از جنگ ۲۰۰۳ آمریکا علیه عراق، پدیده تروریسم به سرعت گسترش یافت.

همچنین در این مقاله آمده است: واشنگتن در سال ۲۰۰۱ افغانستان را هدف قرار داد؛ کشوری که تروریسم مورد حمایت مالی و نظامی آمریکا در آن رشد کرد و پس از آن نیز در پاکستان ادامه یافت اما در زمانی که این سلاح (تروریسم) برای خود آمریکا دردسرساز شد، کاخ سفید علیه آن اعلام جنگ کرد. این در حالی بود که تروریسم صورت جدید و بی نظیری پیدا کرده بود و منطقه را به جهنم مبدل کرده بود. در چنین شرایطی چه کسی می خواست این موضوع را حل کند؟

در ادامه این مقاله و در همین راستا افزوده شده است: عراق هدف حملات آمریکا قرار گرفت اما بغداد چه ارتباطی با حوادث ۱۱ سپتامبر داشت؟ قطعا هیچ ارتباطی. این حقیقتی است که خود آمریکایی ها که در ابتدا با حمله رسانه ای گمراه کننده علیه عراق به بهانه ارتباط میان بغداد و گروه القاعده در صدد مقصر جلوه دادن عراق بودند، بعدها اذعان کردند که هیچ مدرکی برای آن نیافته اند. همچنین آمریکا اقدام به اعزام ۱۳۰ هزار نظامی به این کشور کرد و همراه با این کشور نیز دیگر دولت های متحد آن، نیروهایی به این کشور اعزام کردند که مجموعا به ۳۰۰ هزار نفر رسید.

در ادامه بیان شده است: در جریان همین جنگ علیه عراق و نابود کردن بافت اجتماعی آن، «البغدادی» ظاهر شد. این در حالی است که تروریسم دیگر به صورت مخفیانه و محدود فعالیت نمی کرد بلکه به عنوان یک گروه به همراه تانک ها و توپخانه های سنگین در اراضی سوریه و عراق مطرح شد. بدین صورت آمریکایی ها شرایط مناسبی را برای تروریسم و گسترش آن فراهم کردند. در همین راستا نیروهای آمریکایی البغدادی را که در سال ۲۰۰۴ در یکی از زندان ها به نام «بوکا» واقع در نزدیکی شهر ام القصر در جنوب شرق عراق در بازداشت به سر می برد، به اکثر سرکردگان داعش در منطقه معرفی کرد. بغدادی ۱۰ ماه در زندان بوکا که به عنوان جایگزین زندان ابوغریب مطرح شده است، به سر برد و با افراط گرایی بیشتری از آن خارج شد. وی به عنوان شهروند زندانی در این بازداشتگاه به سر می برد اما پس از خارج شدن از آن به عنوان سرکرده شماره ۱ تروریسم و بدون رقیب انتخاب شد.

در این مقاله همچنین تصریح شده است: واشنگتن این اشتباه خود را مجددا تکرار کرد؛ آن جایی که در سال ۲۰۱۱ در حملات ناتو علیه لیبی که منجر به سرنگونی قذافی دیکتاتور سابق لیبی شد، به عنوان مهره اصلی مشارکت کرد. در پی این حمله علاوه بر نابودی بافت اجتماعی لیبی، کشور نیز تخریب شد که در پی آن آشوب ها بالا گرفت و داعش از این موقعیت برای گسترش خود و تسلط بر شماری از مناطق این کشور بهره برد.

در پایان این مقاله عنوان شده است: حمله انتقام جویانه واشنگتن تاکنون منجر به نابودی ۳ کشور عراق، لیبی و سوریه شده است و همچنین داعش نیز این کشورها را به عنوان یک مقر خوب برای خود انتخاب کرده است. این در حالی است که تروریسم تا بروکسل و پاریس نیز گسترش یافته و این شهرها را هدف قرار داده. بنابراین جنگ آمریکا نه تنها موجب افزایش امنیت جهان نشده بلکه بالعکس خطر تروریسم تشدید شده است. همچنین اگرچه تروریسم در زمان بن لادن به صورت مخفیانه عمل می کرد اما اکنون قادر به انجام عملیات علنی و آشکار است؛ وضع به جایی رسیده است که تروریست ها با استفاده از تانک و خودورهای ضدگلوله اقدام به مانور و یا نمایش تجهیزات نظامی خود می کنند و تمامی اینها به دلیل جنگ آمریکا علیه تروریسم است.

کد خبر 3664548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =