صندلی های خالی دانشگاه ها نباید عامل پایین آمدن کیفیت آموزش باشد

مشهد-قائم مقام وزیر علوم گفت: صندلی های خالی دانشگاه‌ها نبايد بهانه ای برای کاهش کیفیت آموزش شود.

محمد سعید تسلیمی در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينكه دانشگاه‌ها نباید به بهانه این‌که ظرفیت خالی دارند، کیفیت پذیرش دانشجو و آموزش را پایین بیاورند، اظهار كرد: امروز بحمداللَّه جمهورى اسلامى اين فرصت را پيدا كرده است كه بر روى طرح هاى بلندمدت براى رفع كمبودها و نقيصه‌ ها و تخريب هاى دوران هاى گذشته برنامه‌ ريزى كند.

تسلیمی با تأکید بر این مطلب که دانشگاه کارخانه آدم سازی است، افزود: وقتی می خواهیم کارخانه آدم سازی داشته باشیم باید دانست که هرکارخانه ای با برنامه ریزی و انسجام جلو می رود ولی امروزه در دانشگاه ها این برنامه ریزی و انسجام را نمی بینیم.

قائم مقام وزیر علوم تصريح كرد: وقتی قرار است دانشگاه کارخانه آدم سازی باشد باید ابتدا اساتید، مدیران و دست اندرکاران آن اصلاح شوند.

تسلیمی افزود: دانشجو دانشگاه را می سازد و دانشجوی کوشا و هدف دار موجب ایجاد انرژی لازم برای پیشرفت هر دانشگاهی خواهد شد كه در نتيجه رخوت دانشجو عامل رخوت دانشگاه نیز می شود.

قائم مقام وزیر علوم در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر وجود دانشگاه ها بیش از دانشجو و افزایش رو به رشد دانشگاه ها  اظهار کرد:کیفیت و امکانات باید در دانشگاه ها حفظ شود و هر جایی نباید نام دانشگاه به خود بگیرد.

وی با اشاره به سیر نزولی داوطلبان دانشگاهی در کشور و توسعه روزافزون فضاهای دانشگاهی، سربرآوردن دانشگاه‌هایی تحت عناوین مختلف و کاهش جمعیت جوان و متقاضی ورود به دانشگاه اظهار کرد: باید مانع از توسعه کمی در فضای دانشگاهی کشور شویم.

تسلیمی با بیان اینکه باید موضوع نیاز به نیروی تحصیل کرده و نخبه در برنامه ریزی های کلان توسعه به دو صورت نیاز فعلی و نیاز آینده در نظر گرفته شود، اظهار کرد: وجود نیروی تحصیل کرده داخلی از جمله شاخصه های پیشرفت انسانی یک کشور به شمار می رود اما در صورت فراهم نبودن امکان بهره برداری، نقطه قوت یاد شده به یک معضل اجتماعی و نقطه ضعف تبدیل می شود.

قائم مقام وزیر علوم  خاطرنشان کرد: عدم توسعه کافی در بخش های بالادستی آموزشی نظیر صنعت، کشاورزی، معدن و سایر بخش ها نقش اساسی در وجود نیروی تحصیل کرده بیکار دارد و بر طرف نمودن این مشکل نیازمند وجود عزم همه جانبه ای در تمامی این بخش ها است.

 تسليمی با بیان اینکه دانشگاه‌ها برای نیازهای دانشجویان به سرعت در حال رشد و توسعه هستند، افزود: موسسات نخبه گرا با ظرفیت‌های اندک از نظر محو می‌شوند و جای خود را به مراکز آموزشی می‌دهند که این تحول ماهوی در دانشگاه‌ها نیاز رو به رشد جامعه را حل کرده است.

وی با بیان اینکه افزایش انگیزه علمی دانشجویان و اساتید و بالابردن امکانات آموزشی در ادامه می تواند موجبات پیشرفت هر چه بیشتر دانشگاه را فراهم کند، تصریح کرد: دانشجویان مهمترین نقش را در ارتقا کیفیت علمی دانشگاه دارند و بایستی بعد از فراهم نمودن امکانات آموزشی از قبیل کارگاه ها و آزمایشگاه ها و سایر موارد یاد شده بیشتر مسوولیت را بر عهده آنان گذاشت.

قائم مقام وزیر علوم خاطر نشان کرد: دانشگاه دولتی و یا غیر دولتی هیچ فرقی با هم ندارد و مهم نیت، قصد و عزم است که به دانشگاه ارزش و بها می بخشد.

 

کد خبر 3666423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =