۱۹ آبان ۱۳۸۲،‏ ۰:۴۲
امروز در تاريخ

خبرگزاري "مهر": امروز دوشنبه نوزدهم آبان ماه سال 1382 هجري شمسي ، مقارن است با پانزدهم رمضان المبارك سال 1424 هجري قمري و برابر است با دهم نوامبر سال 2003 ميلادي

سالروز ولادت كريم اهل بيت ع ، معدن حلم و علم و شاخسار جود و كرم بر پيروان حضرتش تبريك و تهنيت باد  

ولادت امام حسن مجتبي ع :


امام حسن(ع )، نخستين  فرزند امام على(ع) و فاطمه زهرا (س) ، در نيمه ماه رمضان سال  سوم هجرى در شهر مدينه  ديده به جهان گشود . آن حضرت  پس  از شهادت امام على(ع ) شش ماه بر مسلمين خلافت كرد . آن امام والامقام  در طول عمر مبارك خود  دو بار تمام ثروت و دارايى خويش را در راه خدا بخشيد و سه بار تمام اموال خود را وقف كرد. به گفته مورخان ،  امام حسن مجتبى(ع )، فردى شجاع، دلير و مبارز بود و در غالب جنگ هايى كه امام علي( ع) حضور داشتند آن حضرت نيز حضور داشت و در خط مقدم قتال عليه كفار بود . امام حسن(ع ) مسئوليت امامت و رهبرى شيعيان  را درفضايي نا بسامان  و آشفته به عهده گرفتند. در اين زمان امام (ع) به ناچار در برابر كيد و مكر معاويه قرار گرفت و ناچار شد كه  تنها گزينه باقيمانده يعني صلح را انتخاب كند . بي شك ارزش صلح امام حسن( ع )،  با توجه به شرايط زماني ومكاني خاص خود رخ داد  ، كمتر از جنگ و شهادت امام حسين (ع) نبود . بسياري دليل صلح امام حسن را يقين ايشان به  وجود شك و ترديد در توده هاى مردم نسبت به مبارزه با معاويه مي دانستند .  خيانت طرفداران ايشان ، تهديد و تطميع هاي  معاويه  و نهايتا تشكيل مثلث  زر و زور و تزوير باعث بروز وقايعي شدند كه امام (ع ) را مجبور به امضاي صلحنامه با معاويه كردند . در اين شرايط  امام مجتبى(ع ) منطقا و قاعدتا نمي توانست وارد مبارزه با معاويه گرددتا اينكه ايشان  ناچار به پذيرش صلحِ تحميلى شد. بر اساس  اين صلحنامه ،  حكومت  به اين شرط كه به كتاب خدا و سنت رسول  او و سيره خلفاى صالح، عمل كند به معاويه سپرده مي شود.  در ضمن ،  پس از معاويه  خلافت به عهده امام حسن(ع) واگذار مي گرديد . همچنين معاويه بر اساس اين صلحنامه ملزم شد كه دشنام دهي به اميرالمؤمنين على(ع ) و بد گفتن از ايشان  بر منابر را ممنوع سازد .در امان بودن  ياران امام على (ع ) عدم تعرض به آنان و محفوظ ماندن جان و مال و  فرزند و ناموس شان از هر گزندى از ديگر مفاد اين صلحنامه به شمار مي رفت  . بي ترديد مي توان گفت  صلح امام حسن(ع )، چهره واقعى معاويه را آشكار ساخت ودستگاه جور او را به مردم شناساند . از اين رو معاويه  درصدد حذف حضور فيزيكي امام  بر آمد و سرانجام، نقشه كشتن امام را طرّاحى نمود . امام حسن(ع)  در سال پنجاه هجرى، به وسيله زهرى كه همسرش جعده به دستور معاويه به او خوراند، در 48 سالگى به شهادت رسيد. مزار شريفش در قبرستان بقيع، در كنار سه امام معصوم ديگر، زيارتگاه خيل شيفتگان آن حضرت است.

ورود سفير امام حسين (ع ) به كوفه :
درپانزدهم رمضان سال60هجري قمري حضرت مسلم بن عقيل كه حامل پيام حضرت امام حسين(ع) بود وارد كوفه شد. امام حسين   در مقابل اصرار و دعوتهاى مكرر مردم كوفه از ايشان براي حضور در اين شهر  و به دست گرفتن زمام امور شيعيان  ، به منظور ارزيابى دقيق اوضاع كوفه و ميزان علاقه و استقبال مردم و تهيه مقدمات لازم و شناسايى و سازماندهى و تشكل نيروهاى انقلابى، تصمصم گرفتند كه مسلم‏بن عقيل، برادرزاده اميرالمؤمنين و پسر عموى  خود را به  اين ماموريت محرمانه گسيل دارند.  چراكه ايشان  هم آگاهى سياسى و درايت كافى داشت و هم تقوا و ديانت . و خويشاوند نزديك امام نيز  بود.  مسلم، همراه با قيس‏بن مسهر صيداوى‏  و عمارة بن عبدالله ارحبى‏  با تحمل مشقتهاى توانفرساى راه، پس از بيست روز، خود را به كوفه رساند . مسلم، در چنين روزي وارد كوفه شد و به خانه مختار ثقفى، كه از شيعيان خالص‏حضرت على(ع) و ازعلاقه‏مندان به اهل‏بيت‏بود، رفت. آن حضرت پس از مدتي كه در منزل مختار ساكن بود شاهد بيعت گروههاي مختلف مردم با خود و در واقع امام حسين( ع)  بود . به نوشته برخي تاريخ نويسان ميزان بيعت كنندگان پس ازمدتي به هجده هزار تن رسيد . اما همين بيعت كنندگان پس از وقوع حوادثي به دليل ترس و واهمه از حاكميت و همچنين   تطميع از سوي فرمانداران او را به  شهادت رساندند .

كودتاي برومر :


در چنين روزي در نوامبرسال 1799ميلادي كودتاي معروف 18برومرفرانسه شكل گرفت . درچنين روزي ناپلئون بناپارت
فرمانرواي مشهور فرانسه با استفاده از  نيروي نظامي، پارلمان و هيئت مديره را منحل كرد و خود بطور رسمي  قدرت را بدست گرفت. ناپلئون در سال 1769 ميلادي در آزاكسيو واقع در جزيره كرس ديده به جهان گشود . او در سال 1797 سپاه اتريش را شكست داد و معاهده كامپو فورميو را به امضا رساند . سپس  به مصر رفت و در آنجا قواي انگليس و عثماني را شكست داد و مصر را به تصرف خود در آورد . وي پس از  بازگشت از آفريقاچنين كودتايي را رقم زد . وي در سال 1799 كنسول اول فرانسه شد  و پس از آن درسال1802ميلادي براي تمام عمر خود كنسول اول  شد . وي در سال 1804 ميلادي امپراطور بلامنازع فرانسه شد . او در سال 1805سپاهيان اتريش را در استرليتز شكست داد و در سال 1806 ميلادي موفق به شكست پروس شد . وي در سال 1812 ميلادي به همراه سپاه عظيم خود به روسيه حمله كرد . وي سرانجام پس از انجام بر خي فتوحات درپنجم ماه مه  سال 1821 در گذشت .

در گذشت كمال آتاتورك :


 كمال آتاتورك  در چنين روزي در سال 1938 ميلادي دار فاني را وداع گفت . مصطفي كمال پاشا معروف به آتاتورك يعني پدر ترك بنيانگذار تركيه جديد و رهبر حزب ملي آن كشوردر سال 1880 ميلادي به دنيا آمد . وي  بعد از شكست دولت عثماني توسط متفقين عليه تجاوز يوناني ها فعاليت هاي گسترده اي را آغاز كرد و پس از اخراج آنها و بركنار ساختن سلطان محمد ششم جمهوري تركيه را بنيان گذاشت و خود اولين رييس جمهور شد . او از مدافعان سرسخت جدايي دين از سياست بود وهمين اصول همچنان در دستگاه هاي دولتي حفظ مي شود اما ارتش تركيه اصلي ترين پشتيبان اصول لائيك است در حقيقت ارتش در اين كشور حرف آخر را مي زند.

تولد مارتين لوتر :
 در چنين روزي در سال 1483 ميلادي مارتين لوتر به دنيا آمد . مارتين لوتر كشيش انقلابي معروف آلماني است كه در واقع عليه پاپ شوريد و فرقه پروتستان را پايه گذاشت. او براي اولين بار انجيل را به آلماني ترجمه كرد . همچنين كتاب عهد عتيق را نيز ترجمه كرد . لوتر عمر خود را صرف تشكيلات مذهبي مورد نظر خود كرد .

جلوس امپراطور ژاپن :
در چنين روزي در سال 1928 ميلادي ميشي نوميا هيرو هيتو به عنوان امپراطور ژاپن بر تخت سلطنت جلوس كرد .

بازگشايي ديوار بزرگ چين براي گردشگران :


در چنين روزي  در سال 1970 ميلادي ديوار بزرگ چين براي گردشگران باز اعلام شد . ديوار چين يكي از عجايب هفتگانه جهان است كه براي جلوگيري از حمله مغولان ساخته شده بود. 

اعلام برابري صهيونيزم با نژاد پرستي :


در چنين روزي در سال 1975 مجمع عمومي سازمان ملل متحد در تصو يبنامه اي اعلان داشت كه صهيونيزم  با نژاد پرستي برابر است . البته بر اثر فشار هاي آمريكا و لابي صهيونيسم بين الملل مجمع عمومي سازمان ملل متحد  در سال 1991 اين تصميم خود را تغيير داد .

در گذشت لئونيد برژنف :


در چنين روزي در سال 1982 ميلادي لئونيد برژنف رهبر اتحاد جماهير شوروي سابق بر اثر حمله قلبي در گذشت . وي به هنگام مرگ 75 سال داشت . برژنف در سال 1957 به عضويت دفتر سياسي حزب كمونيست آن كشور در آمد و به سال 1960 پس از ورشيلف صدر هيات رييسه شد . بعد از سقوط خروشچف در سال 1964 دبير كل حزب كمونيست شد و با تغيير قانون اساسي هر دو مقام را توامان عهده دار گرديد . برژنف ضمن اينكه در مدت طولاني دوران زمامداري خود انعطاف و نرمش را در سياست خارجي شوروي به كار مي بست هرجا منافع حياتي كشورش را در خطر مي ديد پايداري سختي از خود نشان مي داد .  

تعليق تحريم بوسني و هرز گوين :
در چنين روزي در سال 1994 ميلادي دولت آمريكا تصميم گرفت كه تحريم عليه دولت بوسني را  به حال تعليق در آورد . شوراي امنيت سازمان ملل متحد قبلا  چنين تحريم هايي را لغو كرده بود  .

به رسميت شناختن مرزهاي رسمي كويت :


در چنين روزي در سال 1994 ميلادي ، عراق به اميد اين كه كشور هاي مختلف جهان  تضمينات تحريم كنننده تجاري را عليه اين كشور به حال تعليق در آورند ، مرزهاي اصلي كويت را به رسميت شناخت . 

اعدام يكي از برترين نمايشنامه نويسان نيجريه :  
در چنين روزي در سال 1995 ميلادي فرماندهان نظامي نيجريه كن سارو ويوا نمايشنامه نويس بر جسته اين كشور راپس از يك كودتاي نظامي  به دار آويختند .

نجات جستجوگران :
در چنين روزي در سال 1995 ميلادي جستجوگران ،  594 مسافري را كه زير يك بهمن بزرگ در كوههاي هيمالايا گرفتار آمده بودند، نجات دادند .  32 نفر از اين تعداد مرده بودند . 

راه اندازي  تلفن بدون اپراتور :
 در چنين روزي در سال 1951   براي نخستين بار تلفن مستقيم راه دور(بدون كمك اپراتور) راه اندازي شد  .

کد خبر 36665

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha