کاهش تعداد اعضا و نبود مدیریت واحد شهری چالش پيش روی شوراست

مشهد- عضو شورای اسلامی شهر نبود مدیریت واحد شهری را مهمترین چالش شوراها نامید و گفت: اگر امور شهری به پارلمان محلی واگذار شود بسیاری از تصدی گری های دولت به مدیریت شهری واگذار می شود.

غلامرضا بصیری پور در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با کاهش تعداد اعضاء شوراها در دوره جدید و با اشاره به نقش شوراها اظهاركرد:در حال حاضر شوراها نیازمند اختیارات هستند كه در صورت نبود اين اختیارات کاهش اعضا ثمر بخش نخواهد بود.

وی تأکید کرد: نکته اساسی در موضوع کاهش تعداد اعضاء نبود اختیارات در شورا است و در صورت نداشتن اختیارات هیچ کاری قابلیت اجرا ندارد.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: به اندازه مسوولان یک شهر، مردم از نماینده شورا درخواست دارند و اگر نماینده خواسته آنها را پیگیری کند، منجر به دخالت در امور اجرايي می شود.

وی با اشاره به مصوبه قبلی مجلس در رابطه با افزایش تعداد اعضای شورا افزود: اگر بخواهیم در جهت وظایف واقعی شوراها نقشی برای آن‌ها قائل شویم نيازمند اين است كه با اقدامات كارشناسی مشكلات شهر را شناسايي كنيم.

بصیری پور با اشاره به دوره‌های قبلی شورا که با کمی تعداد اعضا عملاً تصمیم‌گیری‌ها سریع‌تر مطرح می‌شد، اظهار کرد: کاهش اعضا نه تنها به تصمیم‌گیری‌ها سرعت می دهد، بلکه تعداد جلسات نیز کمتر می شود.

عضو شورای شهر مشهد با تأکید بر اینکه در حال حاضر شورای شهر نیازمند متخصص است افزود: متأسفانه ما در بعضی از حوزه‌ها هنوز کارشناس واقعی نداریم و اینجاست که باید بحث تخصص‌گرایی را مطرح کرد.

وی با بیان اینکه خانواده شورا با مشکلات بسیاری مواجه است، اظهار کرد: در قانون اساسی برای شوراها جایگاه ویژه ای در نظر گرفته شده و آن را به عنوان یکی از ارکان اصلی تصمیم گیری معرفی کرده است.

بصیری پور با تأکید بر اینکه با کاهش تعداد اعضا به هیچ‌کدام از این اهداف نخواهیم رسید، افزود: مشکل شورای شهر با کاهش تعداد اعضا برطرف نمی‌شود.

وی در ادامه  با تأکید بر اینکه مدیریت واحد شهری هر چه سریعتر باید در کشور عملی شود اظهار کرد: در نظام مدیریت شهری نقش شهرداری ها در توسعه و عمران شهرها مهم و اساسی است و در صورت عملی شدن آن ما نه  تنها ضرورتی بر کاهش اعضا نداریم بلکه آن زمان تعداد شوراها باید افزایش یابد.

وی نبود مدیریت واحد شهری را مهمترین چالش شوراها نامید و ابراز کرد: اگر امور شهری به پارلمان محلی واگذار شود بسیاری از تصدی گریهای دولت به مدیریت شهری واگذار می شود.

 

کد خبر 3670441

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =