تلاش پشت پرده ۲ فراکسیون مجلس برای ریاست کمیسیون‌های تخصصی

لابی های فراکسیون امید و فراکسیون ولایت برای به دست آوردن اکثریت کمیسیون های تخصصی جهت تعیین ریاست این کمیسیون ها پس از انتخابات هیئت رئیسه شدت گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، رایزنی ها و لابی ها برای حضور در کمیسیون های مهم مجلس آغاز شدند. بر اساس شنیده های خبرنگار مهر، فراکسیون امید برای کمیسیون امنیت ملی ۱۷ عضو و فراکسیون اصولگرایان ۱۵ عضو را پیشنهاد داده است.

تاکنون ۹۰ منتخب نیز برای حضور در کمیسیون برنامه و بودجه درخواست داده اند.

این در حالی است که طبق اصلاحیه جدید آئین نامه داخلی مجلس، سقف تعداد اعضای هر کمیسیون ۲۳ نفر می باشد و به همین دلیل ترکیب کمیسیون ها در این دوره مجلس متفاوت با دوره های قبل است. در دوره های قبل حدود ۴۰ نفر عضو کمیسیون امنیت ملی بودند و کمیسیون امنیت ملی و برنامه و بودجه دو کمیسیون پرطرفدار مجلس بودند.

طبق آئین نامه مجلس اگر برای عضویت در کمیسیونی بیش از ۲۳ نماینده تقاضا دهند، روسای شعب بررسی اعتبارنامه در این خصوص تصمیم گیر خواهند بود.

طبق شنیده ها، تقاضاهای نمایندگان برای عضویت در کمیسیون های تخصصی تا فردا به هیئت رئیسه مجلس ارائه می شود.

هیئت رئیسه اگر در کمیسیونی تعداد تقاضاها زیاد باشد، تقاضاها را به شعب بر می گرداند تا برخی اعضاء انصراف دهند اگر انصرافی انجام نشد، روسای شعب در کمیته ای در خصوص اعضای کمیسیون رای گیری می کنند و منتخبانی می توانند عضو کمیسیون مورد درخواست شوند که در نشست روسای شعب رای لازم را به دست آورند.

ترکیب کمیسیون ها برای تعیین ریاست بسیار مهم است زیرا ریاست کمیسیون در اختیار فراکسیونی خواهد بود که اکثریت اعضاء را در آن کمیسیون دارا باشد.

طبق بررسی های انجام شده، ۱۳ رئیس شعبه از ۱۵ شعبه تشکیل شده عضو فراکسیون ولایت هستند. بنابراین تصمیم گیری در کمیته روسای شعب در خصوص ترکیب کمیسیون ها احتمالاً به نفع فراکسیون ولایت خواهد بود.

باید سه شنبه یا صبح چهارشنبه هیئت رئیسه فهرست نهایی اعضای کمیسیون ها را اعلام کند و تا آن روز لابی ها برای عضویت در کمیسیون ها ادامه خواهد داشت.

کد خبر 3671212

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =