شركت رومانيايي دكل حفاري فورچونا را از آب هاي ايران خارج كرد

مدير عامل شركت توسعه پترو ايران گفت: شركت GSP روماني كه مالك دكل‌هاي حفاري شركت پتروايران است، روز گذشته اقدام به خروج دكل فورچونا از آب هاي ايران كرده است.

به گزارش خبرگزاري"مهر" به نقل از روابط عمومي شركت توسعه پترو ايران، سيدمصطفي خويي با تأكيد بر اينكه خروج دكل فورچونا از حوزه هيدروكربوري هنگام بدون رعايت ضوابط دريايي و امنيتي و از طريق همكاري با يك شركت اماراتي و يك شركت دريايي ايراني در بندرعباس صورت گرفته است، اظهار داشت: عوامل داخلي اين شركت در لباس وكالت و به عنوان ايراني بدون توجه به منافع ملي اقدام به تخلف از مقررات كرده كه از سوي مراجع ذيربط در حال پيگيري است و شركت توسعه پترو ايران در جهت منافع ملي و از راه هاي حقوقي اين موضوع را پيگيري خواهد كرد.

خويي تصريح كرد: شناوري كه وظيفه خروج دكل فورچونا را از آب هاي ايران بر عهده داشته است مجوز خروج خود به فجيره را از بندرعباس با همكاري يك شركت ايران دريايي به نام بويه سبز دريافت كرده و در راه بازگشت به امارات به صورت غيرقانوني به حوزه نفتي هنگام رفته و دكل را از آب هاي ايران خارج كرده است.

همچنين مديرحفاري شركت توسعه پترو ايران نيز با بيان اينكه دستگاه حفاري فورچونا براي حفاري در آب‌هاي عميق تا عمق 300 فوت مناسب بوده است گفت: قرارداد استفاده از اين دكل در پروژه هاي نفت و گاز ايران تا 2 سال آينده معتبر بوده كه بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده قرار بود دكل براي انجام عمليات حفاري در ميدان گازي پارس جنوبي به اين ميدان انتقال داده شود.

محمود جواديان افزود: از زمان پايان عمليات حفاري يك حلقه چاه در ميدان هنگام تاكنون پيگيري هاي لازم جهت وادار كردن پيمانكار به انجام تعهدات قراردادي به عمل آمد ولي مالك دكل فورچونا به رغم تعهدات قراردادي در چندين مرحله اقدام به خروج غيرقانوني دكل حفاري كرده بود.

کد خبر 367219

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =