دانش نخبگان به طور كاربردي استفاده نمي شود / نخبگان ايراني خارج كشور از بي توجهي هاي مسئولان نگرانند

خبرگزاري مهر - گروه حوزه و دانشگاه: رهبر معظم انقلاب اسلامي با توجه به ضرورت حمايت از نخبگان در مهر ماه سال 1385 در جمع نخبگان علمي بر ايجاد بنياد نخبگان تاكيد كردند. شوراي عالي انقلاب فرهنگي 9 ماه پس از فرمان رهبري اساسنامه بنياد ملي نخبگان را به تصويب رساند. گروه دانشگاهي خبرگزاري مهر با توجه به اهميت حمايت از نخبگان درصدد است روند اجراي فرمان مقام معظم رهبري را در دولت هاي هشتم و نهم پيگيري كند در همين راستا اين گزارش به بازخواني برخي از مشكلات برگزيدگان جشنواره ها و المپيادهاي علمي مي پردازد.

"محمد رضا خزايي" - دارنده مدال طلاي المپياد زيست شناسي در سال 81 در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي مهر افزود: دانشجويان خارج از كشور به بازگشت تمايل دارند اما نااميد از آينده اي روشن در ايران هستند. بسياري از اين افراد به دلايل مادي و رفاهي ماندگار نمي شوند. مشكلات عملي مانع از بازگشت به ايران مي شود. آنها نگران استفاده نكردن از علمشان در ايران هستند.

وي تصريح كرد: در حال حاضر صددرصد دانشجويان ايراني كه تمايل به ادامه تحصيل دارند تلاش مي كنند به دانشگاه هاي خارج از كشور راه يابند. از اين تعداد نيز 80 درصد تمايلي به بازگشت ندارند.

دانشجوي دكتري ژنتيك كشور آلمان اظهار داشت: بودجه اي كه ماهيانه صرف آزمايشگاه دانشگاه Munstr كشور آلمان مي شود برابر بودجه اي است كه صرف يك سال دانشكده علوم دانشگاه تهران مي شود.

" محمد نبي نعمتي" - استاد كرسي دانشگاه " بن " نيز در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي مهر، گفت: دانشگاه هاي خارج از كشور در قبال كار علمي و پژوهشي كه استاد انجام مي دهد، پشتيباني و حمايت لازم را به عمل مي آورند كه همين امر بازدهي را افزايش مي دهد. دانشگاه بن در آلمان به ازاي سخنراني هاي علمي و چاپ مقالات علمي در نشريات معتبر از استاد تقدير مي كند و مي داند كه استادي كه فعاليت هاي علمي بيشتري داشته باشد، در اعتبار نام دانشگاه موثر است و به همين دليل تقاضاي وي را در اولويت قرار مي دهد. 

رئيس كلينيك جراحي مغز و اعصاب بيمارستان آموزشي بن تصريح كرد: افرادي كه در جوامع و كشورهاي پيشرفته تحصيل كرده اند با تلاش زياد موفق به كسب مدارج بالاي علمي شده اند و كشورهاي خارج نيز خدمات آموزشي و علمي دانشگاه هاي خود را بيهوده صرف دانشجويان خارجي نمي كنند. اين افراد بايد از امتيازات بالاي علمي برخوردار باشند. بنابراين داشتن حسادت و ارائه كارشكني در خصوص افرادي كه زحمات زيادي را براي كسب علم و دانش كشيده اند، در ايران صحيح نيست.

وي با بيان اين كه اجتماع ايران هميشه با آغوش باز از متخصصين ايراني مقيم خارج از كشور استقبال مي كند، افزود: مسئولين نيز بايد موقعيت را طوري تنظيم كنند كه اين افراد براي فعاليت هاي علمي در كشور با بي توجهي، كارشكني و حسادت مواجه نشوند.

همچنين دكتر "ناصر پارسا" - محقق و پژوهشگر ارشد سرطان شناسي و ژنتيك در گفتگو با مهر خاطر نشان كرد: در دولت ايران از نخبگان و نيروي متخصص ايراني در خارج از كشور تنها براي انجام بازديدها و سخنراني هاي دوره اي دعوت به عمل مي آورد و متأسفانه از علم و دانش آنها به طور كاربردي استفاده نمي كند.

کد خبر 367326

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =