آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی اسلام آباد غرب در سفر رئیس جمهوری

کرمانشاه- استاندار کرمانشاه پتروشیمی اسلام آباد را از پروژه های مهم استان دانست و گفت: در سفر رئیس جمهور عملیات اجرایی این پروژه آغاز می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اسدالله رازانی پیش از ظهر امروز پنج شنبه در نشست با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری استان کرمانشاه که در محل سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، ابراز امیدواری کرد که این جلسه نقطه آغازی بر همکاری ها و همدلی ها در استان باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: استان کرمانشاه با توجه به مسائل و مشکلات موجود به شدت نیازمند سرمایه گذاری هم در زیر ساخت ها و هم جذب منابع دولتی و ... است.

رازانی اشاره ای به ظرفیت های خاکی، آبی، طبیعی و ... استان داشت و گفت: در استان علی رغم ظرفیت ها و پتانسیل های کشاورزی آن گونه که باید اقدام نشده و در این حوزه به میانگین کشوری هم نرسیده ایم. در کشور متوسط تولید کشاورزی ۸ تن بوده که در استان حدود سه تا سه و نیم تن است که نسبت به ظرفیت های استان رقم خوبی نیست.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه متاسفانه این استان از سال ۷۵ تا ۹۵ جزو رتبه های اول بیکاری کشور بوده است، افزود: صدمات ناشی از جنگ و مهاجرت مرزنشینان به مرکز استان یکی از دلایل بروز این بیکاری و تبعات بعدی آن بوده است.

رازانی اظهار داشت: مهاجرت در استان کرمانشاه باعث ایجاد یک ابر شهر با ۴۰۰ هزار حاشیه نشین که با جمعیت مرکز استان های هم جوار برابری می کند، شده است.

شاخص اقتصادی استان وضعیت خوبی ندارد

مدیر ارشد استان کرمانشاه با مقایسه شاخص اقتصادی استان با برخی استان های کشور، گفت: متاسفانه شاخص اقتصادی در استان وضعیت خوبی ندارد.

رازانی ادامه داد: در پایان سال ۹۲ شاخص اقتصادی کرمانشاه نسبت به کشور فقط یک و ۱۳ دهم درصد بوده در حالی که به لحاظ اقتصادی دو و نیم دهم درصد کشور است و این در حالی بوده که ابر استانی چون اصفهان با جمعیت دو برابری ۳۳ برابر استان کرمانشاه سپرده بانکی داشته است.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود اشاره ای به طرح های در حال اجرا در استان داشت و گفت: پروژه طرح گرمسیری یک ابرپروژه مهم برای استان است که غرب استان را متحول خواهد کرد.

رازانی از اجرای شبکه های اصلی در این طرح خبر داد و افزود: این شبکه ها از پیشرفت فیزیکی خوبی نیز برخوردار هستند.

وی پتروشیمی اسلام آباد را دیگر پروژه مهم استان دانست که مشکلات آب، برق و گاز آن رفع شده و در سفر رئیس جمهور عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

انجام اقداماتی برای خارج کردن پروژه پالایشگاه آناهیتا از بن بست

استاندار کرمانشاه گفت: پالایشگاه آناهیتا دیگر پروژه مهم استان است که قرار است از منابع صندوق توسعه ملی برای این پروژه استفاده شود. هم چنین حساب ۱۰۰ امام و منابع دیگری هم قرار است وارد شود تا این پروژه از بن بست خارج شود.

رازانی با بیان اینکه پروژه پالایشگاه آناهیتا در سفر رئیس جمهور به استان طرح خواهد شد، یادآور شد: پروژه راه آهن نیز در دست اقدام بوده و قول هایی در این زمینه داده شده که در سال ۹۵ به بهره برداری برسد.

وی اشاره ای نیز به اجرای پروژه قطار شهری داشت و از اجرایی شدن عملیات احداث تونل آن در آینده نزدیک خبر داد.

مدیریت ارشد استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: هم چنین خودروسازی شهرستان صحنه نیز در دست اقدام بوده و پیگیر اجرای پروژه آزاد راه همدان به کزمانشاه نیز هستیم.

رازانی بار دیگر با اشاره به ظرفیت های کشاورزی کرمانشاه، گفت علی رغم ظرفیت کشاورزی استان از ۹۰۰۰ هکتار گلخانه کشور تنها ۳۸ هزار هکتار گلخانه در استان است و برنامه داریم در سال آینده ۱۰۰۰ هکتار گلخانه داشته باشیم.

کریدور گردشگری کرمانشاه از طرح های مهم برای توسعه اقتصادی استان است

وی ادامه داد: در حوزه فرش هم در استان باید هم به دنبال پروژه های بزرگ باشیم و هم کار اقتصادی کنیم که مذاکراتی در این زمینه با شرکت سهامی فرش داشتیم و توسعه صنعت فرش هم از برنامه های در دستور کار ما در استان است.

رازانی کریدور گردشگری را از دیگر طرح های مهم برای توسعه اقتصادی استان دانست و افزود: برای اجرای این طرح از ظرفیت طرح گرمسیری و آبرسانی به آن نیز استفاده می کنیم که این طرح از دیگر پیشنهادات ما در سفر رئیس جمهور است.

استاندار کرمانشاه اظهار داشت: بررسی های آمایشی نشان می دهد که استان ما از نظر اقلیم و ... در نقاط مختلف شرایط های متفاوتی دارد که باید نسخه هر منطقه متناسب با این شرایط تعریف شود.

وی از طرح موضوع منطقه آزاد، بازگشایی مرز خسروی و ... در سفر رئیس جمهور خبر داد و گفت: در خصوص طرح های پیشنهادی در سفر رئیس جمهور به استان با نمایندگان استان مشورت خواهیم کرد تا یک سند منسجم برای توسعه استان داشته باشیم.

کد خبر 3675271

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =