شهرداری به دنبال افزیش سرمایه مشارکت اجتماعی در شهر است

اصفهان – شهردار اصفهان گفت: بر اساس گزارشات سال ۹۲ وزارت کشور استان اصفهان دارای کمترین سرمایه اجتماعی است و شهرداری سعی دارد با افزایش مشارکت شهروندان در این زمینه این سرمایه را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی جمالی‌نژاد پیش از ظهر پنج شنبه در نخستین همایش ملی بافت میانی که در کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد با بیان اینکه بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب احیای تمدن و معماری نوین اسلامی باید در دستور کار مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد، اظهار داشت: باید توجه داشت که این تمدن در سال‌های گذشته توسط مسئولان کشورهای اروپایی مورد توجه قرار گرفته و بهره برداری لازم را از این امر داشتند و امروز ما باید با استفاده از ابزارهای نوین برای برپا کردن تمدن نوین اسلامی با روح اسلامی و معنویت بهره جویی کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه بر اساس گزارش ویژه معاون وزیر کشور که در خصوص بررسی وضعیت بررسی سرمایه‌ اجتماعی در کشور در سال ۹۲ بود، اصفهان را داری  کمترین سرمایه اجتماعی کشور دانست و بیان داشت: این در حالی است که سرمایه اجتماعی موتور محرکه شهر و کشور است و اگر سرمایه اجتماعی در یک شهر افزایش یابد وفاق و همبستگی و امنیت اجتماعی نیز افزایش خواهد یافت که در نهایت افزایش امنیت ملی کشور را تضمین خواهد کرد.

افزایش مشارکت‌های شهری در فعالیت‌های شهرداری در دستور کار است

شهردار اصفهان با بیان اینکه یکی از برنامه‌های اخیر شهرداری اصفهان در حوزه کارهای فرهنگی، اجتماعی و خدماتی افزایش مشارکت اجتماعی شهروندان بوده است، افزود: از این رو در نظر داریم دیوار بی اعتمادی مردم و نهادهای دولتی و به ویژه مدیریت شهری را کوتاه کنیم.

وی با بیان اینکه تمدن نوین اسلامی خود نسبت به تمدن‌های پیشین موضع ویژه‌ای را داشت، اضافه کرد: باید توجه داشت که این تمدن نقاط قوت این تمدن‌ها را الگو برداری کرده و سعی داشته نقاط ضعف آنها را تکرار نکند.

جمالی‌نژاد همچنین با اشاره به اینکه ما نه تنها بایستی در کشورمان و به ویژه در شهر اصفهان در بافت‌های مختلف ایدئولوژی حاکم که همان اسلام است را حاکم کنیم، اضافه کرد: حاکمیت صفات انسانی و صفات منتسب به فعل الهی از جمله عبودیت و عبادت، تواضع، امنیت، کرامت انسانی، تذکر، امنیت، میانه روی، امر به معروف، نهی از منکر، عبرت گیری و .... را بایستی در بدنه شهرهایمان چه از جهت صورتی و چه از جهت سیرتی تسری دهیم.

وی با بیان اینکه ادراک فضاهای موجود شهری نیازمند به خوانش جدید است، اضافه کرد: از این رو برای خوانش مجدد شهر اصفهان نیاز به تعریف و تحقق گفتمان جدید در شهر داریم که در اصفهان این گفتمان با عنوان دانش محوری گره خورده است.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه گفتمان داشن محوری می‌تواند در معدلات جهانی تاثیر بسزایی داشته باشد، گفت: همین شاخصه بود که ایران را در مذاکرات ۱+۵ روبروی پنج قدرت بزرگ جهانی قرار داد و این در حالی است که کشور ژاپن با همه توانایی‌های صنعتی که دارد در این زمینه هیچ نقش و تاثیری را ندارد.

وی اصفهان را مهم‌ترین شهر کشور در زمینه تسری گفتمان دانش محوری عنوان کرد و ابراز داشت: اصفهان اولین شهری بود که راه‌اندازی کریدور علم و فناوری در آن به تصویب رسید و این امر می‌تواند به همه شهرها تسری یابد.

جمالی‌نژاد در ادامه با بیان اینکه شهرک‌های دانش‌محور اقتصاد دانش بنیان می‌تواند موتور توسعه شهرها باشد، گفت: از این رو برای تسری گفتمان دانش محوری به همه بخش‌های شهر و کشور نیازمند مشارکت دانشگاهیان، رسانه‌ها و دیگر نهادهای دولتی و خصوصی است.

وی با بیان اینکه گفتمان دانش محوری و بستر جدید ایجاد شده در حوزه خلاقیت و نوآوری در اصفهان نباید تلفیقی با چالش‌های شهری باشد، افزود: نباید اجازه دهیم عناوین جدید شهری اصفهان دستاویز چالش‌های شهری شود.

کد خبر 3675408

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =