دانشنامه سکه‌های ایران تدوین می‌شود

گردآوری دانشنامه سکه‌های ایران به همت پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه‌ها همزمان در دو فاز سکه‌های ایران قبل از اسلام و سکه‌های دوران اسلامی در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،  مژگان اسماعیلی رییس پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه ها با بیان این مطلب گفت: گردآوری دانشنامه سکه‌های ایران که  از سال ۱۳۸۷ جزء طرحهای مهم پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بوده از سال گذشته به همت پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه ها مجددا در حال پیگیری است.

 او افزود: اجرای این طرح همزمان در دو فاز سکه های ایران قبل از اسلام و سکه های دوران اسلامی در حال شکل گیری است. تاکنون حدود دویست نمونه‌ از سکه‌های ساسانی گنجینه‌ها و مراکز استانی که در راستای مطالعات سکه‌شناسی نقش کلیدی دارند توسط پژوهشگران متخصص که باطرح همکاری می کنند مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته‌ و داده‌های اطلاعاتی آنها گردآوری شده‌ است.

وی این مطالعات در دست اقدام را شامل تدوین و طراحی شناسنامه‌ سکه‌ها، گردآوری داده‌ها و اطلاعات  مستند سکه‌ها، استنساخ و قرائت کتیبه‌های موجود بر رو و پشت سکه‌ها، تحلیل بررسی داده‌های مربوط به این سکه‌‌ها و... اعلام کرد.

اسماعیلی گفت: اطلاعات گردآوری شده همچنین شامل معرفی پادشاهی که اقدام به ضرب سکه کرده، مشخصات و تزئینات تاج و لباس شاه، ویژگی های ظاهری سکه که شامل نقش های روی سکه و پشت سکه است، جنس سکه، قطر سکه، محل ضرب سکه و القاب و عناوینی که پادشاه صاحب سکه در وصف خود بکار برده است از مواردی است که تمامی مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد.

به گفته وی ویژگی‌های سکه ها به لحاظ کتیبه، جنس فلز، قطر، محل ضرب و جلوه های هنری مورد پژوهش قرار خواهد گرفت.

او با اشاره به اینکه مداخل سکه‌های دوران اسلامی نیز استخراج شده و براساس دوره های تاریخی به مؤلفین ارجاع شده تصریح کرد: سکه های دوران اسلامی نیز از جوانب مختلف مورد بررسی و پژوهش قرار خواهد گرفت و نمونه های ضرب شده توسط پادشاهان و حاکمان در دوره های تاریخی ارائه خواهد شد.

به گفته اسماعیلی در فاز اول سکه های ۴ قرن اولیه اسلام مطالعه و بررسی خواهد شد.

سکه‌های ساسانی

آزاده حیدر پور عضو هیأت علمی پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه ها و مدیر پروژه بررسی سکه‌های ساسانی درباره این پروژه به خبرنگار سایت پژوهشگاه richt.ir)) گفت:  بررسی سکه‌های ساسانی، زیرمجموعه‌ دانشنامه‌ سکه‌های ایران باستان که در واقع به نوعی تدوین بانک اطلاعاتی سکه‌های دوره‌ باستان است از سال ۱۳۹۴ درگروه کتیبه‌ها و متون کهن پژوهشکده‌ زبان‌شناسی، کتیبه‌هاومتون در دست اقدام است.

او افزود: یکی از اهداف بنیادی گروه کتیبه‌ها و متون باستانی پژوهش و مطالعه‌ در حوزه   آثار کتیبه‌دار دوره  باستان و تدوین بانک اطلاعاتی کاملی در خصوص این آثار است.

 به گفته این زبان شناس، آثار کتیبه دار دوره باستان مشتمل بر تمامی آثار مکتوب منقول و غیرمنقول از قبیل سنگ‌نوشته‌های صخره‌ای، سکه‌هاو مهرها و... است.

حیدر پور افزود: پژوهش‌های میدانی و کتابخانه‌ای در باب علم سکه‌شناسی از اهمیت به سزایی در شناخت هویت ملی کشورمان برخوردار است چرا که علم سکه‌شناسی روشنگر مناسبت‌ها و رویدادهای مبهم تاریخی بسیاری در باب گذشتگان‌مان است.

عضو هیأت علمی پژوهشکده زبان شناسی، متون و کتیبه‌ها گفت: از آنجا که سکه سند و مدرکی است که ازآغازپیدایش اش دخل وتصرفی درآن صورت نگرفته بنابراین اطلاعات بسیار محکم و مطمئنی رادرباب رویدادهای تاریخی ازقبیل تاج‌گذاری، پیروزی بردشمنان، تصرف قلمروهاوسرحدات جدیدتوسط پاد شاهان قدیم دراختیار ما بگذارد.

کد خبر 3677006

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha