رهاسازی مواد سمی و پساب‌های صنعتی در جم/ خطر در کمین مردم

بوشهر- رهاسازی مواد سمی و پساب‌های صنعتی شرکت پالایش گاز فجر جم در چند نقطه شهرستان جم، سبب آلودگی شدید محیط زیست شده که این موضوع نارضایتی شدید مردم شهرستان را سبب شده است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: عباس اعتمادی: طی چند روز گذشته شاهد خروج گسترده پساب‌ها و مواد سمی شرکت پالایش گاز فجر جم و ریخته شدن آنها در منطقه تنگ حنا شهرستان جم در سکوت مسئولان و رسانه‌ها و به دور از چشمان خسته محیط زیست بودیم.

مواد سمی که باعث نابودی باغات و آلوده شدن سفره‌های زیر زمینی منطقه شده است، سفره‌هایی که بخش زیادی از آب آشامیدنی بخش مرکزی و بخش ریز شهرستان جم را تامین می‌کند، وضعیت نگران کننده‌ای که شاید به چشم محیط زیست استان نیاید ولی سلامتی اهالی شهرستان جم را به خطر می‌اندازد و خسارات جبران‌ناپذیری بر محیط زیست بکر منطقه وارد می کند.

این وضعیت قطعا به هنگام بارش باران بحرانی‌تر خواهد شد و سبب جابجایی این مواد خطرناک به نقاط پایین دست پالایشگاه فجر و آلوده شدن آن مناطق خواهد شد.

دفع مواد و پساب‌های باقی مانده از محصولات مصرفی و مواد مضر و خطرناك خروجی از پالایشگاه، یكی از مشكلات و معضلات مهم شهرستان جم است، فاضلاب‌ها و پساب‌های خروجی از صنایع ممكن است حاوی مواد سمی و مقادیر بالایی از فلزات سنگین باشند كه با تخلیه این ضایعات به مجاری فاضلاب‌ها و روان‌آب‌های سطحی و كشاورزی، مقادیر زیادی از این فلزات به محیط وارد می‌شوند.

آلودگی محیط با این آلاینده‌های خطرناك نهایتاً منجر به غیر بهداشتی شدن منابع آب آشامیدنی شده و در طولانی مدت، خطرات سلامتی برای انسان و سایر ارگانیسم‌های زنده به همراه خواهد داشت.

دفع نادرست فاضلاب و تخلیه قسمتی از آن در جریان‌های آب سطحی، در اكثر نقاط، محیط را طوری آلوده ساخته كه مردم این نقاط در معرض ابتلا به بدترین بیماری های عفونی، انگلی و بیماری‌های ناشی از عناصر سمی قرار گرفته‌اند.

 اغلب پساب‌های صنعتی غلظت بالایی از فلزات سنگین دارند كه وقتی این فلزات سمی در مكان های تخلیه رها شوند، بر خاك و آب‌های زیرزمینی اثر می‌گذارند.

پالایشگاه فجر جم برای دومین سال متوالی در این زمینه کارنامه نگران‌کننده‌ای از خود بر جای گذاشت؛ حدود یک سال پیش که رسانه‌ها تخلفات پالایشگاه فجر جم را در خروج پساب‌های سمی و آلاینده در منطقه تنگ حنا این شهرستان رسانه‌ای کردند، بعد از چند ماه اداره کل محیط زیست استان متقاعد شد که اقداماتی در راستای آلاینده بودن پالایشگاه فجر جم انجام دهد اما هنوز خبری از ورود نام این غول گازی در صنایع آلاینده دیده نمی‌شود.

روزهای اخیر نیز چند بار مسئولان شهرستان از وضعیت آزادسازی پساب‌های پالایشگاه فجر بازدید کرده اند و از این موضوع ابراز نگرانی کرده‌اند.

مواد سمی و پساب‌ها اصولی دفع شوند

رئیس شورای اسلامی شهر جم در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز گلایه از این اقدام شرکت پالایش گاز فجر جم که باعث وارد کردن خسارات جبران‌ناپذیری به محیط زیست شده است بیان داشت: پالایشگاه گاز فجر جم با رهاسازی پساب‌های سمی و آلاینده در منطقه تنگ حنا باعث آسیب‌رسانی به آب‌های زیرزمینی و کشاورزی محیط پیرامون شده است که انتظار داریم با دفع اصولی این مواد سمی شاهد کاهش آسیب رسانی این شرکت به محیط پیرامونی باشیم.

اسدالله نیکخواه اضافه کرد: از شرکت پالایش گاز فجر جم انتظار داریم با اقدامات کارشناسی نسبت به دفع اصولی مواد سمی و پساب های صنعتی اقدام کند و از رهاسازی آن در محیط پیرامونی خود خودداری کند.

وی تاکید کرد: امیدواریم پالایشگاه فجر با به‌کارگیری تیمی قوی نسبت به پاکسازی میحط آلوده شده اقدام کند.

مسئولان پالایشگاه فجر جم به وعده‌‌های خود عمل نکردند

رئیس شورای اسلامی شهرستان جم نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز گلایه شدید از اقدامات اخیر شرکت پالایش گاز فجرجم گفت: پالایشگاه و مدیران نفتی همیشه خلف وعده کرده‌اند و به هیچ کدام از تعهدات خود به محیط پیرامونی پایبند نبوده‌اند.

علی پریشان افزود: رهاسازی پساب‌های صنعتی و سمی باعث آلودگی آب‌های زیر زمینی شده است و از آنجایی که آب آشامیدنی مردم شهرستان از منابع زیر زمینی تهیه می‌شود این امر باعث وارد کردن خسارات جبران‌ناپذیری به آب‌های زیر زمینی شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه شغل اکثر مردم این منطقه کشاورزی و دامداری است و از این طریق امرار معاش می‌کنند این اقدام اخیر شرکت باعث وارد کردن خسارات زیادی به آنها و همچنین نابودی محیط زیست می‌شود.

پریشان با بیان اینکه مسئولان پالایشگاه فجر علی‌رغم وعده خود در زمینه راه‌اندازی دستگاه سنجش آلودگی اقدامی انجام نداده اند اضافه کرد: به جد پیگیر مطالبات به حق مردم هستیم و امیدواریم بتوانیم حقوق از دست رفته مردم را پس بگیریم.

اقدام خطرناک پالایشگاه فجر جم

بر اساس گزارش خبرنگار مهر، شرکت پالایش گاز فجر جم پس از رها سازی پساب‌های سمی و آلاینده در منطقه تنگ حنا جم، اقدام به جابجایی بستر رودخانه بدون مجوز از اداره منابع آب شهرستان و همچنین محو کردن مکان‌هایی که پساب‌های سمی و آلاینده رها شده کرده است.

انتظار می رود مسئولین سازمان محیط زیست نسبت به این اقدام شرکت پالایش گاز فجر جم و رهاسازی پساب‌های سمی و آلاینده واکنش نشان داده و جلوی این اقدام تاسف بار گرفته شود تا بیش از این منطقه بکر آسیب نبیند.

کد خبر 3682015

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =