مادران به صورت روزانه ادعیه را با معنای آنان به فرزندان یاد دهند

نازنین کریم، فعال اسلامی گفت: توصیه می‌کنم مادران به صورت روزانه ادعیه را با معنای آنان به فرزندان خود آموزش دهند چرا که روزه گرفتن، تنها خوددارى از غذا و آب نيست.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرنگار اتحادیه جهانی زنان مسلمان گفتگویی با نازنين کریم،رئيس شبکه خواهران اهل البیت وفعال اسلامی انجام داده است. وی در این گفتگو تاکید می کند  مهم‌ترین مطلب برای کودکان ما این است که اول از همه فلسفه و دلیل روزه را درک کنند و جنبه معنوی ماه مبارک رمضان را بدانند و آن را در مهمانی‌ها و تشریفات خلاصه نکنیم مبادا که این‌گونه جنبه های معنوی این ماه مبارک فراموش شود.

نازین کریم که مادر ۴ فرزند است، می‌گوید برای تشویق فرزندانم به خواندن قرآن هر روز حداقل ۲ یا ۳ آیه را به همراه تفسیر و ترجمه با آنان می خوانم و توصیه می‌کنم مادران به صورت روزانه ادعیه را با معنای آنان به فرزندان خود آموزش دهند؛ چرا که روزه گرفتن، تنها خوددارى از غذا و آب نيست، بلكه در کنار آن باید از دروغ، تقلب، غیبت و سایر امور ناپسند نیز دوری جست و به صبر و اعمال نیک روی آورد.

رئيس شبکه خواهران اهل البیت (ABSN) می‌گوید: مادران مسئولیت مهمی در این ماه مبارك دارند. مادران حتما در كنار مراقبت از تغديه فرزندان در اين ماه حتما آنان را براى سحرى و نماز از خواب بيدار كنند و در كنار اينها سعي كنند از انجام امور خيريه در اين ماه پر فضیلت غافل نباشند.

او شبكه‌های اجتماعی را چالشى بسیار بزرگ براى خانواده و جوانان مى‌داند. وى معتقد است که مادران بايد فعاليت كودكان خود را در این شبکه‌ها از طریق سرگرم کردن آنان با سرگرمی‌های دیگر و معرفی فعالیت‌های متنوع محدود کنند و آنان را به مساجد یا مرکز اسلامی ببرند.

همچین وی درباره پیروی از اهل بیت (ع) در آموزش و پرورش از کودکان، وى می‌گوید: «با الگوسازی رهبری كنيد و نصايح خود را عملي كنيد «.

این فعال اسلامی ادامه داد: اولین چیزی که ما مادران بايد بدانيم اين است كه خود الگوى مناسبى براى فرزندانمان باشیم. همانگونه که ما درس‌های بسیاری از اهل بیت اطهار (ع) می‌گیریم باید تلاش کنیم که این تعالیم را در زندگی خودمان عملی و پیاده سازی کنیم.

کریم افزود: کتاب ها و وسايل کمک آموزشى بصری نیز براى شاد كردن فضاى آموزشي به خصوص براي كودكان كوچکتر بسیار مهم است تا آموزش و پرورش را درزندگی روزمره کودکان ادغام کند.

درباره ماه مبارک رمضان وى معتقد است که تعاملات اجتماعی و بردباری در این ماه بسیار مهم است.  با توجه به توصيه امامان و اهل بیت (ع) مادران باید در پرورش کودکان موارد ذیل را مدنظر بگیرند:

*ترس و عشق به خداوند براى دور نگه داشتن کودکان از حرام و يادآوريى خدا و تقوا به طور مداوم
 درس گرفتن از احترام قرآن کریم به زنان و رعایت حجاب و احترام همه مخلوقات خدا بدون توجه به جایی که آنها آمده و یا چه کسانی هستند.

 *مسلمان بودن با‌مسئولیت‌هایی همراه است و عملى گاه‌به‌گاه و بي‌معني نیست بلکه، بخشی از زندگی روزمره است.

 *با الگوسازی رهبری كنيم و پیرو رسالت الهی اهل بیت (ع) باشیم و زمینه را برای ظهور حضرت مهدى (عج) و رسالت الهى ايشان آماده کنیم و از مسائل به روز علمی، اجتماعی و سیاسی مطلع باشیم.

*همیشه بدون توجه به سن به دنبال آموختن باشيم تا از حقوق خود و اطرافیانش آگاه باشیم و با احترام به همسر توقعات خود را تعديل كرده و صبور باشیم.

وی سخنان خود را با یک آیه از قرآن کریم به پایان برد:مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ايمان و مردان و زنان عبادت‌ پيشه و مردان و زنان راستگو و مردان و زنان شكيبا و مردان و زنان فروتن و مردان و زنان صدقه‌ دهنده و مردان و زنان روزه‌دار و مردان و زنان پاكدامن و مردان و زنانى كه خدا را فراوان ياد مى‌كنند خدا براى [همه] آنان آمرزشى و پاداشى بزرگ فراهم ساخته است (احزاب، ۳۵)

کد خبر 3683682

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =