تامین اجتماعی در اجرای مرخصی ۹ ماهه زایمان قانون‌شکنی می‌کند

رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان با اشاره به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس در راستای ازدواج و فرزندآوری گفت: اجرا نشدن مرخصی ۹ ماهه زایمان قانون شکنی است.

به گزارش خبرنگار مهر، کبری خزعلی در مراسم سالگرد تاسیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان با بیان اینکه تفاوت میان زن و مرد گاهی به نفع زنان است، افزود: تعریف ما از عدالت جنسیتی مبتنی بر نهج البلاغه است بنابراین باید به تفاوتها احترام بگذاریم.

وی ادامه داد: یکی از تفاوتهای مثبت به نفع زنان این است که در حال حاضر با ارائه امکانات خاص آموزشی، ۶۰ درصد آموزش عالی ما به دختران اختصاص یافته است همچنین با تخصیص امتیازهای ویژه به پزشکان زن توانسته ایم ۱۳۰۰ متخصص ویژه برای زنانی که معتقد به حفظ حریم ها هستند تربیت کنیم.

رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان با اشاره به اختصاص فرصتهای ویژه به زنان در جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: در حال حاضر زنان در کشور ما از مرخصی زایمان ۹ ماهه، استفاده از کار نیمه وقت یا دورکاری و ... برخوردار هستند که همه اینها به مدیریت صحیح خانواده از سوی زنان کمک می کند.

وی با بیان اینکه براساس مصوبه شورا، زنان دانشجو در صورت فرزنددار شدن می توانند از ۲ سال مرخصی بدون احتساب سنوات استفاده کنند که اجرا نشدن این مصوبه یک قانون شکنی آشکار است و باید پیگیری شود. در شرایط فعلی بسیاری دانشجویان دختر و همچنین کارمندان برای ترس از اخراج یا سنوات، حاملگی خود را مخفی می کنند و باید مشخص شود که چرا قانون مرخصی ۹ ماهه زایمان در کشور اجرا نمی شود. در حال حاضر این قانون در نیروهای مسلح و خدمات کشوری اجرا می شود اما تامین اجتماعی از اجرای آن سرباز می زند.

خرعلی گفت: وعده می دهیم که برای ازدواج، امکانات ویژه ای در نظر می گیریم اما برای دختران دبیرستانی هیچ امکاناتی اجرا نمی شود. ما پیش بینی کرده ایم که دانش آموزان بتوانند در ۱۵ سالگی دیپلم خود را بگیرند و در ۱۸ سالگی کارشناسی خود را دریافت کنند تا بتوانند دوره فرزندآوری و مدیریت خانواده را در کنار تحصیل سپری کنند.  براساس طرح پیشنهادی باید ۵۰ درصد واحدهای دوره کارشناسی به صورت غیرحضوری برای دختران ارائه شود.

وی یکی از نقاط قوت شورای فرهنگی اجتماعی زنان را ثبات مدیریت آن دانست و تاکید کرد: شورای فرهنگی اجتماعی زنان وابسته به تغییرات سیاسی و دولتها نیست و این شورا مرکز فرماندهی مسائل عمده کشور است.

رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با بیان این‌که انقلاب ما فرهنگی بوده است، ادامه داد: بنابراین در هر شرایط اولویت با بحث فرهنگ است. این اولویت تا جایی است که در اولین پیام نوروزی در سال ۵۹ ضرورت تغییر و تحول بنا گذاشته شد و شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفت. در همین راستا کمیته اسلامی‌کردن دانشگاه‌ها به‌وجود آمد. در سال۹۳ عالی‌ترین دستورات آمده که تغییرات را به صورت محسوس در حوزه شورای زنان داشتیم. بازآرایی مداوم جبهه فرهنگی انقلاب، پایش پیشرفت‌های فرهنگی کشور متناسب با ظرفیت‌ها و مدیریت راهبردی چالش‌های اصلی این حوزه است که با استفاده کارآمد از تمام فرصت‌ها، مهار تهدید‌ها وآسیب‌ها و مواجهه هوشمند با ستیزه‌گران و مهندسی فرهنگی به نتیجه می‌رسد. برنامه‌های آینده شورا تحقق و اجرای سریع مصوبات تا حصول کامل نتیجه آن، تسهیل‌گری و الهام‌گیری برای حلقه‌های خودجوش مردمی‌، استفاده از ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، پیگیری جدی پیشرفت، تحول نظام آموزش رسمی‌، تحول در علوم اسلامی ‌و غیره است. در سال ۶۵ کامل‌ترین برنامه‌ریزی برای آیین‌نامه شورای زنان انجام شد و در طول سال‌ها مصوبات زیادی در زمینه اشتغال، آموزش عالی، وضعیت خوابگاه‌ها، اهداف و اصول تحکیم خانواده، سیاست ارتقای مشارکت زنان در آموزش عالی، ارتقای سلامت زنان و... داشتیم.

وی با تأکید بر این‌که برای انجام اقدامات مذکور دو فعالیت پیش رو بود، گفت: فراهم‌کردن اقدام ملی و تشکیل هیأت دولت تخصصی به نام ستاد ملی زن و خانواده اقدامات زمینه‌ای بود که مصوبات این ستاد عین مصوبات هیئت دولت لازم‌الاجراست و هر سه قوه باید در قبال آن پاسخگو باشند. تعلیم و تربیت در دنیا نمی‌تواند چندپارچه باشد و بهزیستی به دلیل وظایف مشخص خود در حوزه حمایتی به‌ویژه در دوره مهد‌های کودک، نمی‌تواند آن را برعهده بگیرد. 

خزعلی ادامه داد: دولت، مجلس، مجمع تشخیص مصلحت و دستگاه قضایی خط مقدم اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند که باید در کنار هم برای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب تلاش کنند.

کد خبر 3689888

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =