پیشرفت ۶۷ درصدی عمليات اجرايی بزرگترين پارك خطی كشور در مشهد

مشهد ـ معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: عمليات اجرایی بزرگترين پارك خطی كشور كه در مشهد در حال احداث است، ۶۷ درصد پيشرفت داشته و امسال بالغ بر ۱۲ درصد دیگر از این پروژه اجرا می‌شود.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها، ساناز ستاری: شهر بزرگ را شاید بتوان یک سازمان بزرگ دانست، سازمانی عریض و طویل که ساماندهی و رسیدگی به امور هربخشش نیازمند مدیریت، تلاش، دقت و توجه به نیازهای شهروندان است.

حالا اگر این شهر بزرگ، علاوه بر شهروندان خود، مهمانان و مسافران زیادی نیز داشته باشد، کار مديريت شهر متفاوت‌تر، بزرگ‌تر و دشوارتر خواهد شد و این همان موضوعی است که مدیریت شهری مشهد در بخش‌های مختلف با آن سرو کار دارد.

زیبایی، پاکیزگی، امنیت در حوادث شهری، دریافت خدمات شهری مناسب و توجه به کیفیت زیست محیطی شهر شاید مهم‌ترین خواسته‌های شهروندان از مجموعه‌ای است که نام «معاونت خدمات و محیط زیست شهری» را به خود گرفته است اما انجام این وظایف در شهری همانند مشهد با جمعیت فراوان زائر و مسافر، شاید کمی سخت‌تر و متفاوت‌تر باشد.

اینها اما بهانه‌ای شد تا دقایقی را به گفتگو با خلیل‌الله کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد بنشينيم كه مشروح اين گفتگو را در ادامه می‌خوانيد:

*با سلام و تشكر از اين كه وقت خود را دراختيار خبرگزاری مهر قرار داديد، درابتدا و به عنوان سوال اول بفرماييد اعتبارات حوزه فضای سبز در سال جاری در شهر مشهد چقدر است و آيا نسبت به سال گذشته تغييری داشته است يا خير؟

برای حوزه فضای سبز در سال ۹۵، ۱۶۷ میلیارد تومان اعتباری اختصاص داده شده است که این اعتبار برای احداث و توسعه فضای سبز شهری هزینه خواهد شد، ۱۹ درصد از این اعتبار مربوط به پارک های بزرگ ، ۹ درصد مربوطه به کمربند سبز، ۲۳ درصد حوزه سازمان پارک ها و ۴۹ درصد در نيز مربوط به مناطق شهرداری است كه برای اجرای پروژه پارک‌های محلی هزینه می‌شود.

*سهم مناطق کم برخوردار از اعتبارات حوزه فضای سبز در سال ۹۵ چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۶۸ درصد از اعتبارات فضای سبز در مناطق کم برخوردار هزينه می‌شود و سهم ساير مناطق از اين اعتبارات ۳۲ درصد خواهد بود،‌ همچنين در سال ۹۴ از ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته، ۵۱ درصد در مناطق کم برخوردار و ۴۹ درصد در مناطق برخوردار هزینه شد.

با توجه به اعتبارات تخصیص یافته سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، میزان اعتبارات مناطق کم برخوردار بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است و خوشحال هستیم که می‌توانیم که مناطق کم برخوردار را نیز طراوت ببخشیم و محیطی مناسب را برای همشهریان فراهم کنیم.

*همانگونه كه می‌دانيد، فضای ‌سبز يكی از مهم‌ترين عوامل در بهبود روحيه شهروندان و بهبود ديد بصری و از همه مهم‌تر، كنترل آلودگی هوا است، با توجه به اهميت مقوله توسعه فضای سبز شهری، اولویت کاری شما در اين حوزه در شش ماهه دوم سال جاری چيست؟

در اين زمينه بايد بگويم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در حوزه فضای سبز، توسعه پارک های محلی و خطی در اولویت اول ما قرار دارند، بزرگترین پارک خطی کشور طی ۳ سال آینده در مشهد به بهره برداری می رسد كه این پارک که از محور ورودی شهر مشهد از سمت نیشابور آغاز می‌شود و تا پلیس راه طرق، میدان غدیر در حاشیه بزرگراه کمربند صدمتری، میدان امام حسین، میدان شهید فهمیده، میدان قائم و میدان نمایشگاه ادامه می‌يابد و ۳۲ کیلومتر طول دارد.

در برخی مناطق عمليات اجرایی اين پارك خطی، ۶۷ درصد پيشرفت داشته است و امسال بالغ بر ۱۲ درصد دیگر از این پروژه اجرا می‌شود كه می‌توانیم شاهد اتفاقات خوبی در حوزه محیط زیست شهری مشهد باشیم.

*شما به توسعه پارك‌های محلی به عنوان يك اولويت معاونت خدمات و محيط زيست شهرداری مشهد اشاره كرديد، جایگاه پارک‌های محلی در توسعه فضای سبز شهری چگونه تعريف می‌شود؟ آيا توانسته‌ايد اين تعريف را محقق كنيد؟

ما تلاش كرديم نگاه خود را به توسعه پارک‌های محلی معطوف كنيم تا شهروندان بتوانند با کمترین فاصله از محل سکونت خود به آنها دسترسی داشته باشند، در شهر مشهد ۵۱۸ پارک وجود دارد که از اين تعداد، ۴۰۳ پارک در مقياس محله هستند بنابراین نگاه ما، یک نگاه سبز است.

*اين آمار در حوزه پارک‌های شهری چگونه است؟

درحوزه پارک‌های بزرگ با مقیاس شهری نیز می‌توان به پارک خورشید، پارک وکیل آباد، پارک چهل بازه، پارک کوهسنگی و پارک بهار اشاره کرد، فاز اول پارک چهل بازه با مساحت ۸ هکتار در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و عملیات اجرایی فاز دوم پارک بهار نيز درسال ۹۵ پايان می‌يابد.

بالغ بر۲۰ هکتار از پارک خورشید شامل پلکان انتهای آب و برق، پارک هنر، مسیر دسترسی از انتهای آب و برق تا انتهای هاشمیه نيز تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد، این پارک ها در واقع می‌توانند محلی برای تنفس مشهد باشند و آلودگی هوا را تا حدودی کنترل کنند.

همچنين ما در حوزه کمربند سبز به عنوان يكی از نيازهای اساسی شهر مشهد اقداماتی را انجام داديم از جمله آنكه بعد از انجام مطالعات مربوط به طرح جامع کمربند سبز، در حال حاضر بالغ بر دو هزار و ۳۰۰ هکتاراز اراضی کمربند سبز در ضلع جنوب شهر مشهد را در قالب دو طرح چهل بوستان و اراضی کوهستان طراحی و احداث کردیم.

در این بین می توان مهم‌ترين هدف از اجرای کمربندهای سبز مشهد را جلوگیری از توسعه افقی شهر و تلطیف هوای مشهد دانست.

*درحال حاضر سرانه فضای سبز شهر مشهد چند مترمربع است؟

سرانه فضای سبز در پایان سال ۹۴ در مشهد به بیش از ۱۳ مترمربع رسید که تلاش می کنیم طی ۳ سال آینده به ۱۵ مترمربع برسد در حالیکه سرانه استاندارد فضای سبز کشور ۱۲ مترمربع است بنابراین می توان به یک شاخص مطلوب در این حوزه برسیم تا مردم شهرمان هوایی پاک را تنفس کنند.

*موضوع نقش و مشاركت مردم در بهبود روند امور شهری همواره مطرح بوده است، از ديدگاه شما مردم در توسعه فضای سبز شهر چه نقشی را می‌توانند ايفا كنند؟

درحوزه مشاركت مردم در گسترش فضای سبز، طرحی در شورای شهر مشهد مبني بر توسعه فضای سبز جلوی منازل به تصویب رسید که اگر شهروندان برای کاشت درخت جلوی درب منازل اعلام آمادگی کرده و نسبت به نگهداری درخت اقدام کنند، هزینه‌های مربوط به نگهداری و آبیاری توسط شهرداری پرداخت می‌شود و از محل قبض عوارض شهروندی به آنها بخشیده م‌ شود و شهروندان می‌توانند درختان کاشته شده را به نام عزیزانشان ثبت کنند.

در این طرح تا کنون، ۹۸ هزار اصله درخت در خیابان های فرعی کاشته شده است و ۱۵۷ هکتار به فضای سبز شهری اضافه شده است بنابراين مردم می‌توانند با يك حركت كوچك، اتفاقاتی‌بزرگ را رقم بزنند.

*طرح باغ بام‌ها هم‌اكنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

در برخی از نقاط سطح شهر مانند منطقه ۱ و منطقه ثامن شهرداری مشهد، مخصوصا نقاطی که تقریبا زمینی برای توسعه فضای سبز شهری وجود ندارد و به دلیل ساخت و سازهای انجام شده، سرانه فضای سبز رو به کاهش است به همين دليل در ساختمان‌های مسکونی بالای ۵ طبقه اجرای طرح باغ بام اجباری است.

برای این مناطق، لایحه‌ای مبنی بر اجرای روش‌های جدید برای توسعه فضای سبز مانند روش باغ بام در شوراي شهر  به تصویب رسید، تاکنون نیز حدود ۶ هزار متر مربع باغ بام در این دو منطقه احداث شده است که در توسعه فضای سبز شهری نقش مهمی دارد، براي مساحت ۴۸  هزار متر نیز پروانه ساخت صادر شده است که طرح باغ بام در اين فضاها نيز اجرا خواهد شد.

احداث باغ بام نیز می‌تواند راهی دیگر برای کاهش آلودگی هوای شهرمان و زیبایی محیط شهری مشهد باشد.

نكته‌ای كه در راستای افزایش سرانه فضای سبز شهری بسيار اهمیت دارد، مشارکت با ادارات، سازمان ها و شركت ها است،  هم‌اكنون زمین‌های زیادی در اختیار شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف است که امکان توسعه فضای سبز در آنها وجود دارد، در همين زمينه و با مشارکت ادارات نسبت به احداث فضای سبز در فضاهای مطلوب آنها اقدام کردیم .

با اجرای این طرح ۱۷۴ هزار اصله درخت تاکنون کاشته شده و ۲۸۰ هکتار به فضای سبز شهری اضافه شده است.

*می‌خواهم راجع به يك نگرانی دائمی شهر مشهد سوالی را بپرسم و آن هم درمورد كال كشف است. آيا با  اقدامات انجام شده توانسته‌ايد مشكلات زيست‌محيطی كال كشف را تا حدی كه نگرانی‌های مردم رفع شود،‌ كنترل كنيد؟ مردم مایل هستند در این زمینه بیشتر بدانند

يكی از بزرگترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های مردم مشهد و مسئولان مملکتی در سال‌های اخیر، کال کشف بوده است ودليل اصلی این نگرانی‌ها استفاده از پساب‌های شهری در تولید سبزیجات و صیفی‌جات است.

ما در سال ۹۳ به مبحث کال کشف وارد شدیم وتا حدودی این قصه پر غصه ساماندهی شده است، در حال حاضر نيز حدود ۱۱۵ هکتار از اراضی حاشیه کال کشف حد فاصل پل‌التیمور تا سیس‌آباد درختکاری شده و فضای سبز ایجاد شده است و به اين ترتيب تلاش كرده‌ايم تا از ورود فاضلاب به این حریم جلوگیری کنيم و در همين زمينه،‌ اعتباری بالغ بر ۹ میلیارد تومان را برای تملک حاشیه کال کشف در نظر گرفته‌ایم.

در رابطه با نجات کشف رود، طرح‌های مختلفی مانند طرح توانمند سازی کشاورزان منطقه، برخوردهای قهری با متخلفان حوزه برداشت آب از کشف رود و طرح صنوبرکاری مصوب و تا حدود زیادی اجرا شده بود اما این طرح‌های مصوب مقطعی بودند و پشتوانه محكم اجرایی نداشتند تاجايی كه در مقاطعی از زمان در اجرا نيز موفق نبودند و نتوانستند کشف را احیا کنند.

در عرصه کمربند سبز شمالی، هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی حاشیه کال کشف برای توسعه فضای سبز تعریف شده بود که سرانه فضای سبز اين محدوده با اجرای این پروژه به سرانه استاندارد می رسد.

*يكی از جنبه های شهر مشهد كه هميشه مورد توجه همشهريان و زائران قرارگرفته، بحث گل‌كاری‌هایی است كه در سطح شهر مشهد انجام می‌شود، در اين زمينه توضيحی بدهيد كه چه مقدار از فضای شهری مشهد گل‌كاری می‌شود؟

بالغ بر ۱۰۰ هکتار از فضای سبز شهری مشهد در فصول مختلف گل‌کاری می‌شود که نزدیک به ۸۰ درصد آنها گل‌کاری‌های دائمی به شمار می‌روند و ۲۰ درصد گل‌کاری‌ها مربوط به گل‌های فصلی است که به تناسب هر فصل خریداری و کاشته می‌شوند.

با هماهنگی‌های انجام شده در فصول تابستان، پاییز و زمستان، ۱۰۰ درصد گل های مورد نیاز در سال را که بالغ بر ۲۳ میلیون بوته گل است، از داخل استان تامین می‌کنیم، در فصل نيز بهار ۳۳ درصد نیاز از داخل استان و ۶۷ درصد از خارج استان تامین می‌شود.

همچنين در سال گذشته توانستيم در حوزه توسعه فضای سبز شهری موفقيتی نسبی را كسب كنيم كه اين فضاهای سبز علاوه بر زیبایی فضای شهری و افزایش رضایتمندی مجاوران و زائران، نقش خوبی درکنترل آلودگی هوای مشهد داشته است.

کد خبر 3691107

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 6 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مجتبی ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۱
   0 0
   بیشتر طرح هایی که اشاره شد مربوط به مناطق مرفه نشین بود!!! برای حاشیه شهر مثل اینکه طرح ندارن!!وکیل آباد و کوهای آب و برق طبقه ی مرفه و مسئولان شهر میشینن طبیعیه که تمام طرح ها هم مال اونجا باشه!خبرنگارتونم هیچ سوالی درمورد حاشیه شهرمشهد که معضلات فراوانی مردم اونجا دارن نپرسید!فقط کال کشف رو سوال کرد که اونم اونجا کارخاصی انجام ندادن