تبلور حیات معنوی در فعالیت‌های سازمان تبلیغات اسلامی

قم - مدیرکل تبلیغات اسلامی قم با اشاره به برنامه‌های یکسال گذشته و طرح‌های سال آینده این نهاد فرهنگی در قم، تبلور حیات معنوی و ارتقای فرهنگ را هدف اصلی سازمان تبلیغات اسلامی عنوان کرد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها، در جهانی که بحران‌های فرهنگی و مجریان ناتوی فرهنگی، اخلاق و معنویت و ارزش‌های والای جامعه اسلامی را نشانه رفته‌اند، ضرورت مراکز فرهنگی و متولیان تبلیغ دینی با محوریت ولایت فقیه، نمودی مضاعف یافته است.

یکی از این مراکز، سازمان تبلیغات اسلامی است که برخاسته از انقلاب اسلامی و وابسته به رهبری معظم انقلاب است که تبلیغ همه جانبه دین و تبیین اندیشه تابناک اسلام ناب محمدی(ص) را وجهه همت خود کرده است.

این نهاد دینی و انقلابی، تعالی فرهنگ دینی جامعه مبتنی بر معارف قرآن و اهل بیت(ع) و مقابله هوشمندانه با تهاجم فرهنگی را رسالت خود می‌داند و در این راستا اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم نیز در سال ۱۳۹۴ تمام توان و فعالیت‌های مجدانه خود را برای تعمیق معارف دینی و اسلامی به کار گرفت تا در مسیر تحقق آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب با استفاده کامل از ظرفیت‌های موجود، بیشترین تلاش را در ایفای مسئولیت خطیر خود به عمل آورد.

حجت‌الاسلام عباس اسکندری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم به مناسبت فرارسیدن سالروز صدور فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی که به روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی نام گرفته است، به بیان عملکرد این اداره کل در سال ۹۴ پرداخت.

برنامه‌های قرآنی

برنامه‌های قرآنی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم است که به گفته حجت‌الاسلام اسکندری، در سال گذشته ۱۵۲ کلاس صحیح خوانی قرآن، ۷۳ کلاس آموزش عمومی قرآن و ۴۰ کلاس آموزش حفظ با شرکت هزاران نفر از علاقه مندان برگزار شد.

وی افزود: برگزاری جلسات تفسیر قرآن کریم در ۴۲ مسجد، برگزاری ۷ محفل و مراسم قرآنی، برگزاری ۴ دوره ارتقا و بازآموزی معلمان قرآن، تربیت و تامین ۷۴ نیروی متخصص قرآنی و حمایت از هیئت‌های قرآنی از دیگر فعالیت‌های اداره امور قرآنی در سال گذشته بود.

در سال گذشته ۱۵۲ کلاس صحیح خوانی قرآن، ۷۳ کلاس آموزش عمومی قرآن و ۴۰ کلاس آموزش حفظ برگزار شد

به گفته مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم، در سال گذشته جشنواره‌ها و مسابقات مختلف قرآنی در استان برگزار شد که برگزاری دو جشنواره قرآنی کودک و نوجوان و خانواده، برگزاری مسابقات قرآنی تسنیم و تلاوت و نورالهدی، آزمون اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم با حضور ۴۲۰ حافظ قرآن و برگزاری جشنواره قرآنی نماز ویژه کارمندان ادارات استان از جمله آنهاست.

وی ادامه داد: در سال گذشته همچنین طرح‌های قرآنی حکمت در مناطق روستایی در قالب ۸۴ کلاس با حضور بیش از هزار نفر برگزار شد. طرح قرآنی با قرآن در رمضان و طرح با قرآن در زلال اعتکاف نیز در سال ۹۴ برگزار شد.

حجت‌الاسلام اسکندری از انجام ۷۷ مورد نظارت  بر چاپ و نشر قرآن کریم و بازرسی از انتشارات و چاپخانه‌ها خبر داد و تاکید کرد: در سال گذشته ۷۴۰ هزار جلد قرآن کریم مجوز نشر دریافت کردند.

برگزاری ۶۸ دوره آموزش اقشار تاثیرگذار

آموزش اقشار تاثیرگذار جامعه همچون مبلغان برادر و خواهر، دانشجویان، معلمان، بانوان مداح و... یکی دیگر از ماموریت‌های اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم است. به گفته مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم در سال گذشته ۶۸ دوره آموزشی ویژه این اقشار در قم برگزار شد که با استقبال و رضایت شرکت کنندگان همراه بود.

وی افزود: سبک زندگی اسلامی و دوری از آسیب‌های اجتماعی، پیشگیری اولیه از اعتیاد، شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی، تربیت کودکان و نوجوانان، مهارت‌های خانواده، تربیت مربی معارف و آداب و اسرار نماز، عفاف و حجاب، روش‌های امر به معروف و نهی از منکر، شبهه شناسی و شیوه‌های پاسخگویی، تغذیه و بهداشت و سلامت کودک و نوجوان، تحریفات در دین و مقابله با خرافه‌گرایی، مهدویت و عاشوراشناسی، نقد و بررسی عرفان‌های نوظهور و بررسی وضعیت کرسی‌های شیعه شناسی در غرب از موضوعات این دوره‌های آموزشی بود.

برگزاری ۱۱۵ جلسه گفتمان دینی

رسیدن به ارزش‌های دینی و ایجاد فضاهای مناسب با شیوه‌های منطقی و نو که منطبق با ذوق و گرایش نسل جوان و سرنوشت‌ساز ایران اسلامی باشد، یکی از وظایف مهم دست‌اندرکاران امور فرهنگی جامعه است. اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم در این راستا اقدام به برگزاری جلسات گفتمان دینی در دانشگاه‌ها، مدارس و حوزه‌های علمیه کرده است.

حجت‌الاسلام اسکندری گفت: ویژگی بارز این گفتمان‌ها که مورد استقبال جوانان قرار گرفته، استفاده از استادان مجرب و توانمند و نیز مشارکت جوانان است که این ارتباط را دوسویه کرده است.

به گفته وی، در سال گذشته ۱۰۳ گفتمان دینی ویژه مدارس خواهران و برادران و ۱۲ گفتمان دینی ویژه حوزویان و دانشگاهیان در استان برگزار شده و چندین هزار نفر در این جلسات شرکت کردند.

روابط اجتماعی و آسیب‌ها و چالش‌ها، تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات و جنگ نرم، گفتمان انقلاب اسلامی، مهارت‌های زندگی، نقد عرفان‌های نوظهور، غرب شناسی، رسانه و فضای مجازی، عفاف و حجاب، مقابله با آسیب‌های اجتماعی، دوست‌یابی در دوره جوانی و نوجوانی، بلوغ و نوجوانی و روانشناسی نوجوان از جمله موضوعات این گفتمان‌ها بوده است.

استقرار دائم ۳۵ روحانی در روستاها

به گفته مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم، استقرار دائم روحانیون در روستاهای پرجمعیت یکی از طرح‌های موفق و مورد استقبال مردم محسوب می‌شود. در این طرح روحانیون در خانه‌های عالم روستایی استقرار پیدا می‌کنند و علاوه بر برپایی نماز جماعت در مساجد، به فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی همچون آموزش قرآن کریم، ارائه مشاوره در مراکز آموزشی، اجرای گفتمان دینی، توسعه فرهنگ حجاب، توسعه فرهنگ زکات، حمایت و نظارت بر تشکل‌های دینی و سخنرانی در مناسبت‌های مذهبی و انقلابی اهتمام دارند.

وی افزود: در حال حاضر ۳۵ روستای این استان از روحانیون مستقر بهره مند هستند و چنانچه این طرح مورد حمایت مسئولان قرار گیرد، ظرفیت افزایش تعداد روحانیون مستقر وجود دارد.

حجت‌الاسلام اسکندری تأکید کرد: در سال گذشته همچنین بیش از هزار و ۱۰۰ مبلغ دینی در مناسبت‌های مذهبی و انقلابی اعزام شده‌اند.

تشکیل ۵۱ پایگاه هسته فرهنگی و بوستان معرفت

طرح اوقات فراغت اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم در سال ۹۴ در دو بخش هسته فرهنگی جوان (ویژه جوانان ۱۵ تا ۲۵ سال) و بوستان معرفت (ویژه کودکان و نوجوانان ۱۰ تا ۱۴ سال) با حضور ۱۳۱ نفر از مربیان در تخصص‌های مختلف برگزار شد که رشد کیفی این طرح و غنی‌سازی اوقات فراغت شرکت کنندگان مثبت ارزیابی شده است.

ساماندهی هیئات مذهبی و نظارت بر فعالیت‌های این تشکل‌ها در سال گذشته با جدیت دنبال شد

حجت‌الاسلام اسکندری گفت: در سال گذشته ۲۱ هسته فرهنگی جوان و ۳۰ بوستان معرفت در قم تشکیل شد.

برگزاری کارگاه آموزشی، برگزاری گفتمان‌های اندیشه، فراگیری علوم قرآنی و معارف، برگزاری اردوهای تفریحی و آموزشی درون و برون استانی، برنامه‌های هنری و ورزشی و آموزش رایانه از جمله فعالیت‌های انجام شده در طرح اوقات فراغت بود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم با اشاره به فعالیت‌های امور مساجد این اداره کل از برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی ویژه ائمه جماعات و پشتیبانی از مساجد فعال در فضای مجازی خبر داد.

وی تأکید کرد: ائمه جماعات مساجد علاوه بر برپایی نماز جماعت در برخی طرح‌های فرهنگی و تبلیغی همچون تفسیر جزء ۳۰ قرآن کریم، پاسخ به شبهات دینی، تهیه جهیزیه نیازمندان از طریق خیرین، جمع‌آوری چند تن دارو برای نیازمندان مناطق محروم، برگزاری مسابقات متنوع فرهنگی و قرآنی، مساعدت به امر خانه‌سازی نیازمندان و... اهتمام جدی داشتند.

ساماندهی هیئات مذهبی

وی اظهار داشت: ساماندهی هیئات مذهبی و نظارت بر فعالیت‌های این تشکل‌ها یکی دیگر از ماموریت‌های اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم که در سال گذشته با جدیت دنبال شد.

حجت‌الاسلام اسکندری گفت: فعالیت‌هایی که در زمینه ساماندهی هیئت‌های مذهبی انجام شد، نتیجه بخش بوده و برخی بزرگان همچون آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی اشاره داشتند که آسیب‌های عزاداری کاهش محسوسی داشته است.

وی از ساماندهی ۳۰۰ هیئت مذهبی و ۸۰ هیئت مذهبی دانش آموزی در سال گذشته خبر داد و افزود: در سال گذشته ۱۰ دوره آموزشی ویژه هیئت‌های مذهبی خواهران و برادران و ۱۱ گردهمایی مسئولان هیئت‌های مذهبی استان برگزار شد.

وی ادامه داد: حمایت از فعالیت هیئت‌های مذهبی، هم اندیشی اعضای شورای هیئات مذهبی با نخبگان، دیدار با مراجع عظام تقلید، ایجاد پایگاه‌های نوروزی، برپایی جلسات مختلف و ایستگاه‌های صلواتی و... از دیگر فعالیت‌های هیئت‌های مذهبی در سال گذشته بود.

حجت‌الاسلام اسکندری در تشریح فعالیت‌های کانون مداحان و شاعران آئینی، از برگزاری سوگواره شعر عاشورایی با حضور آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی و اعزام کاروان دیدار با مقام معظم رهبری در سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) خبر داد.

برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه مداحان خواهر و برادر، برگزاری اردوی آموزشی - زیارتی اعضای کانون به مشهد، تجلیل از پیشکسوتان کانون مداحان و شواری هیئات مذهبی، برگزاری کنگره شعرعاشورایی، برگزاری مراسم با شکوه شعر فجر انقلاب، برگزاری مراسم شعرخوانی نبوی به مناسبت هفته وحدت با حضورشاعران اهل تسنن، همکاری در برگزاری دهمین جشنواره طلیعه ظهور، همکاری در برگزاری همایش طلایه داران نور، برگزاری ششمین مراسم شعرخوانی شعر کرامت به مناسبت رحلت حضرت معصومه(س) با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و... از دیگر فعالیت‌های کانون مداحان و شاعران آئینی استان قم در سال ۹۴ بود.

ساماندهی مداحان و مبلغان خواهر

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم با تشریح بخشی از فعالیت‌های امور بانوان اداره کل تصریح کرد: در سال ۹۴ دوره‌های آموزشی ویژه مبلغات، بانوان مداح و مسئولان هیئت‌های مذهبی با موضوعات پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد و طلاق، بررسی تحریفات عاشورا، مهدویت، طب اسلامی، سبک تغذیه اسلامی، فقه و شبهات حجاب، آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی و ماهواره برگزار شد.

وی شناسایی و ساماندهی ۳۹۷ مبلغه حوزوی و ۷۰۰ مداح خواهر و مبلغات سنتی را یکی دیگر از فعالیت‌های این واحد ذکر کرد و افزود: برگزاری همایش‌های توجیهی، برپایی تجمع زینبیون در امامزاده علی بن جعفر(ع)، اعزام مبلغ ومشاور به ۱۲ مدرسه در طول سال برای ارائه آموزش خانواده و مهارت‌های زندگی و پاسخ به شبهات دینی، اهدای بسته‌های فرهنگی و... از دیگر فعالیت‌های امور بانوان اداره کل بود.

مجتمع فرهنگی تبلیغی نور

حجت‌الاسلام اسکندری اظهار داشت: مجتمع فرهنگی و تبلیغی نور قم به عنوان تنها مجتمع منطقه محروم نیروگاه، علاوه بر ارائه خدمات متنوع فرهنگی، تبلیغی و ورزشی به اهالی این منطقه، سالانه میزبان گروه‌ها و اردوهای مختلف از سراسر کشور است. این مجتمع به دلیل دارابودن زیرساخت‌ها و امکانات فرهنگی، توانسته بخشی از نیازهای این منطقه پرجمعیت و پرآسیب شهری را برطرف کند.

وی گفت: در سال گذشته ۶۶ نمایش مذهبی عروسکی و... در سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی نور قم اجرا شد. سالن شهید آوینی این مجتمع در سال گذشته میزبان برگزاری ۲۰ جشنواره و همایش خانوادگی بود و بیش از ۱۰ هزار نفر در این برنامه‌ها شرکت کردند.

سالن شهید آوینی مجتمع نور در سال گذشته میزبان برگزاری ۲۰ جشنواره و همایش خانوادگی بود و بیش از ۱۰ هزار نفر در این برنامه‌ها شرکت کردند

به گفته مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم، زائرسرای این مجتمع نیز با اسکان بیش از ۴ هزار نفرشب از سراسر کشور، برنامه‌های متنوع فرهنگی و تبلیغی برای شرکت کنندگان در اردوهای آموزشی و زیارتی برگزار کرد.

وی ادامه داد: برگزاری ۳۰ دوره آموزش قرآن و معارف اسلامی، زبان انگلیسی، مداحی، رایانه و هنر و برگزاری مسابقات قرآنی، کتابخوانی، سرود، تئاتر، ورزشی و هنری از دیگر فعالیت‌های این مجتمع در سال گذشته بود.

حجت الاسلام اسکندری افزود: واحد امور مساجد این مجتمع نیز ۱۰۰ مسجد در منطقه نیروگاه را مورد حمایت قرار داده و ضمن برقراری ارتباط منظم با رابطان این مساجد، برای ارسال بسته‌های فرهنگی و تبلیغی اقدام کرد.

وی اظهار داشت: مجتمع فرهنگی نور با راه اندازی مهد و شکوفه‌های قرآنی، تلاش دارد با اجرای برنامه‌های حفظ قرآن و حدیث، اشعار آموزنده و بازی‌های موثر، فضای بانشاط برای کودکان فراهم کند تا در مسیر تربیت دینی قرار بگیرند. در حال حاضر حدود ۱۰۰ نفر در دوره‌های این مرکز شرکت کردند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم افزود: کتابخانه مجتمع فرهنگی نور با دارابودن سالن‌های مجزا برای مطالعه برادران و خواهران، هر روز میزبان تعداد قابل توجهی از جوانان است. در حال حاضر ۷۱۴ نفر عضو این کتابخانه هستند و بیش از ۲۱ هزار جلد کتاب در این کتابخانه موجود است.

وی ادامه داد: این مجتمع علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی، در عرصه ورزشی هم خوش درخشیده و ورزشکاران این مجتمع در سال گذشته موفق به کسب ۱۶ عنوان قهرمانی کشوری و ۲۶ عنوان استانی شدند. استخر این مجتمع نیز روزانه میزبان علاقه‌مندان به ورزش شنا است.

کد خبر 3692160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =