غفلت از آسیب‌های اجتماعی ضربه‌ جبران ناپذیری به جامعه وارد می‌کند

قم - استاندار قم، توجه به آسیب‌های اجتماعی را از مباحث بسیار اساسی دانست و گفت: غفلت از این موضوع ممکن است ضربه‌های جدی و غیر قابل جبران ناپذیری بر جامعه اسلامی وارد کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از استانداری قم، سید مهدی صادقی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه قم، گزارشی از وضعیت آسیب‌های اجتماعی فرهنگی استان قم با محوریت مواد مخدر برای نمازگزاران ارائه داد.

وی گفت: طرح آسیب‌های اجتماعی و پرداختن به علل بروز و راهکارهای پیشگیری از آن در کشور جمهوری اسلامی از مباحث بسیار مهم و اساسی بوده و غفلت از آن ممکن است ضربه‌های جدی و غیر قابل جبران ناپذیری بر پیکره و بنیان جامعه اسلامی وارد نماید.

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه در سال‌های گذشته و با غفلت‌های بزرگی که صورت گرفته، شاهد افزایش غیر معمول و نگران کننده آمار آسیب‌های اجتماعی در کل کشور و به تبع آن دراستان قم هستیم، افزود: این مسئله را باید به عنوان یک هشدار و زنگ خطر جدی قلمداد کرد.

وی با اشاره به دستور ویژه رهبر معظم انقلاب نسبت به کاهش آسیب‌های اجتماعی، ادامه داد: بررسی و ریشه‌یابی موضوع آسیب‌های اجتماعی به عنوان یک اولویت مهم در برنامه‌های کاری دولت و نهادهای متولی قرار گرفته است.

صادقی برگزاری جلسات هم در سطح سران قوا و استان‌ها در جهت بررسی موضوع «آسیب‌های اجتماعی» به صورت ریشه‌ای را مورد توجه قرار داد و گفت: مقام معظم رهبری نیز در ۶ ماهه گذشته سه بار در خصوص آسیب‌های اجتماعی شخصاً جلسه گذاشته‌اند و هر بار ساعت‌ها موضوع را با همه ابعاد آن با حضور سران قوا و مسئولان حوزه‌های اجتماعی بررسی کرده و نهایتاً دستوراتی را صادر فرموده‌اند.

استاندار قم با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی به یک موضوع و دغدغه مهم رهبری و چالش اساسی کشور تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: این مسئله بیانگر این واقعیت است که دوران سرپوش گذاشتن، مسامحه و کنار آمدن با مسئله‌ای بنام آسیب‌های اجتماعی به سر آمده و می‌طلبد که آحاد مردم و مسؤلان و همه ارکان و بخش‌های نظام، مسؤلانه و با تمام قوا و جدیت به این موضوع وورد داشته باشند.

قم دارای ویژگی‌های ممتاز و منحصر به فردی است

وی شرایط قم در حوزه آسیب‌ها را مشابه شرایط کلی کشور عنوان کرد و ادامه داد: در مقاطعی سیر نزولی و در مقاطع دیگری روند صعودی در بزه‌های اجتماعی را تجربه کرده‌ایم.

استاندار قم افزود: قم به عنوان ام القرای جهان تشیع و خاستگاه انقلاب اسلامی دارای ویژگی‌های ممتاز و منحصر به فردی است و بهره‌مندی از فیض وجود بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س)، پایگاه فقاهت و مرجعیت دینی و مرکز بزرگ‌ترین حوزه علمیه جهان اسلام و شهری زیارتی متبرک به وجود مقبره امامزادگان و مسجد مقدس جمکران باعث شده تا قم به عنوان دومین مرکز زیارتی کشور، سالانه میزبان میلیون‌ها زائر و مسافر از جای جای ایران اسلامی و اتباع دیگر کشورهای مسلمان باشد.

صادقی با بیان اینکه ورود این حجم انبوه از جمعیت به قم از جهات مختلف یک فرصت مناسب برای رونق و شکوفایی و توسعه استان است، ادامه داد: اما بعضاً این مسئله آسیب زا هم بوده و باید در ریشه یابی چالش‌ها و آسیب‌های اجتماعی استان مورد توجه قرار گیرد.

نماینده عالی دولت در استان ویژگی دیگر قم را قرار گرفتن قم در مسیر مواصلاتی ۱۷ استان کشور و نیز همجواری با پایتخت دانست و تصریح کرد: این ویژگی نه تنها محورهای مواصلاتی قم را به یکی از شلوغ‌ترین و پرترددترین محورهای کشور در طول سال تبدیل کرده، بلکه موجب شده تا بخشی از مشکلات و بزه‌های متوجه استان از این ناحیه باشد.

بسیاری از طلاق‌ها فقط در قم ثبت می‌شوند

استاندار قم تصریح کرد: این عوامل و شرایط آسیب زا، ما را با واقعیت مهمی بنام سرریز آسیب‌ها مواجه ساخته و شاهد هستیم که در بسیاری از اوقات ناهنجاری‌ها و آسیب‌های مطرح شده بنام قم در محافل عمومی و رسانه‌ها، کاملاً غیر بومی و مربوط به سرریز آسیب‌های سایر استان‌ها و مناطق کشور می‌باشد.

وی گفت: در مواردی چون معضلاتی همانند متکدیان، دختران فراری و کودکان خیابانی در قم، بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد این افراد از سایر استان‌های کشور هستند که بنا به دلایل مختلف از جمله دسترسی راحت تر و فضای عاطفی و معنوی قم، این شهر را به عنوان محل ارتکاب بزه‌های خود انتخاب کرده‌اند ویا در مورد آمار طلاق در قم که خیلی وقت‌ها عدد و ارقام بالایی اعلام می‌شود این مسئله صدق می‌کند و بسیاری از طلاق‌ها فقط در قم ثبت می‌شوند.

استاندار قم خاطرنشان کرد: بحث نگاه به آسیب‌های قم باید دقیق و با در نظر گرفتن این شرایط و ویژگی‌های خاص باشد.

قم دارای ۱۲ منطقه حاشیه نشین و کم برخوردار است

وی یکی دیگر از چالش‌های دیرینه قم در بحث آسیب‌های اجتماعی را معضل حاشیه نشینی عنوان و اضافه کرد: استان قم در حال حاضر دارای ۱۲ منطقه حاشیه نشین و کم برخوردار با جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر می‌باشد واین مناطق به دلیل ضعف زیرساخت‌های خدماتی، در زمینه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و عمران شهری نیاز به حمایت‌ها و مراقبت‌های ویژه دارند.

صادقی با اشاره افزایش مهاجرت‌ها به شهر قم، در دوره زمانی خاصی و به ویژه در سال‌های ابتدایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: پیامد این رشد بی رویه جمعیت، معضل حاشیه نشینی در قم بوده است.

وی افزود: اگر چه ساکنین مناطق حاشیه نشین، اغلب انسان‌هایی متدین، انقلابی و زحمت کش هستند اما باید پذیرفت که مناطق حاشیه نشین خاستگاه آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی بوده و بسیاری از جرائم و بزه‌های اجتماعی شهرهای بزرگ کشور مثل سرقت، اعتیاد، بیکاری، فقر و نابرابری و خشونت ناشی از زندگی حاشیه نشینی است.

استاندار قم ادامه داد: اگر وضعیت حاکم بر این مناطق، به درستی مدیریت نشوند از منظرهای مختلف می‌تواند مسئولان شهری را با چالش‌های زیادی مواجه سازد.

صادقی راهکار دولت در این زمینه را فراهم کردن امکانات مناسب زندگی و توانمندی سازی محلات حاشیه نشین دانست و گفت: برای انسجام بخشی بیشتر به امور این حوزه، ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار را راه اندازی کرده‌ایم که یک سند ملی راهبردی در این بخش محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه هدف اصلی این ستاد توزیع خدمات و امکانات مناسب و برابر در مناطق مختلف کشور و رفع نقص‌ها، کمبودها و نابرابری‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است خاطرنشان کرد: این ستاد در استان قم هم فعال شده و به دنبال شناسایی مشکلات و برنامه ریزی اصولی برای ارتقا و توانمند سازی مناطق مد نظر است.

وی با اشاره به برنامه‌های حمایتی مختص مناطق محروم و حاشیه‌ای قم در سال‌های اخیر، ادامه داد: ساماندهی سکونت گاه‌های غیر رسمی، ایجاد ۱۲ پایگاه اجتماعی ارائه دهنده خدمات فوریتی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی و تعریف و اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی با کاربری‌های خدماتی، فرهنگی و بهداشتی و درمانی در مناطق حاشیه نشین قم از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری و بودجه‌های دولتی بخشی از این موارد می‌باشند.

استاندار قم ادامه داد: با اجرای این گونه طرح‌های حمایتی و با آماده شدن طرح تفصیلی شهر قم که یکی از اهداف مهم آن جلوگیری از گسترش بی رویه شهر و کم شدن مناطق حاشیه‌ای است، شاهد شتاب توسعه در قم و رفع محرومیت از چهره مناطق حاشیه‌ای شهر باشیم.

مواد مخدر چهارمین بحران جهانی است

وی در بخش دیگری از سخنان خود معضل مواد مخدر را مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه اعتیاد به عنوان چهارمین بحران جهانی یاد می‌شود، گفت: در دنیا کمتر کشوری را سراغ داریم که با این معضل دست و پنجه نرم نکند.

استاندار قم با بیان اینکه افزایش تقاضای مواد مخدر از سوی مصرف‌کنندگان در کشورهای مختلف جهان، زمینه را برای اشتغال بیش از ده میلیون نفر قاچاقچی حرفه‌ای در سطح جهان و در قالب مافیای مواد مخدر فراهم نموده است تصریح کرد: افزایش سرسام آور مصرف و قاچاق مواد مخدر در جهان، بی سر و صدا و خاموش در حال نابودی سرمایه‌های اجتماعی و انحطاط ارزش‌ها و هنجارهای فرهنگی و اخلاقی جوامع می‌باشد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به لحاظ اعتقادات و پایبندی خود به اصول و ارزش‌های دینی، همواره یکی از کشورهای پیشگام در مبارزه با مواد مخدر بوده است خاطرنشان کرد: اقدامات چشمگیر ایران مورد تحسین جهانیان و مجامع رسمی بین المللی خصوصاً سازمان مل متحد بوده است.

صادقی آمارها و پیامدهای ویرانگر مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در کشورمان را مورد توجه قرار داد و گفت: از لحاظ بهداشتی، مصرف مواد و عوارض آن بعنوان یکی از چهار عامل مرگ کشور در کنار تصادفات رانندگی، سکته‌های قلبی و سوختگی‌ها محسوب شده و بطور میانگین در سالهای اخیر روزانه حداقل ۱۰ نفر به علت ناخالصی‌های موجود در مواد مخدر و سوء مصرف مواد، جان خود را از دست داده‌اند.

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه از لحاظ اقتصادی سالیانه هزاران میلیارد تومان هزینه و خسارت بدون محاسبه خسارت‌های معنوی برای امر مبارزه با مواد مخدر بر اقتصاد کشورمان تحمیل می‌گردد، خاطرنشان کرد: این مسئله با ایجاد اختلال در سیستم اقتصادی کشور و درگیر شدن سرمایه‌های داخلی در معاملات غیرقانونی ناشی از خرید و فروش موادمخدر، سبب بروز مشکلات دیگری بر جامعه می‌شود.

کاهش نرخ سنی مصرف مواد مخدر

استاندار مقم معضلات اجتماعی، فرهنگی مصرف مواد مخدر را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد تغییر الگوی مصرف از موادمخدر طبیعی به مواد صنعتی و شیمیایی بوده‌ایم، به‌طوری که درحال حاضر صدها نوع مواد شیمیایی خطرناک و منحرف‌کننده در جهان تولید شده و در عصر حاضر با شکسته شدن مرزها، انواع زیادی از اینگونه مواد وارد کشور گردیده و به تبع آن با کاهش نرخ سنی و با رویکرد پیر گریزی و جوان گزینی در ابتلای به موادمخدر روبرو هستیم.

وی ادامه داد: شاخص‌های ذکر شده بیانگر این است که وجود مواد افیونی یک تهدید جدی برای سلامت جامعه است که تلاش می‌کند با نفوذ از درب منازل، درب خوابگاه‌ها و مراکز دانشگاهی، درب مدارس و محیط‌های کاری اعم از صنعتی، کارخانجات و پادگان‌ها، به سوی تک تک افراد رفته و دایره افراد درگیر به این مواد را وسیع تر نماید.

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه مبارزه با مواد مخدر از مصادیق عینی مقابله با تهاجم فرهنگی بوده و چاره‌ای جز مبارزه جدی و مقابله هوشمندانه با آن نیست خاطرنشان کرد: به همین دلیل در سال ۹۵ مبارزه با مواد مخدر از سوی مقام معظم رهبری به عنوان مهم‌ترین اولویت در حوزه آسیب‌های اجتماعی اعلام شده است و در این راستا ستاد مبارزه با موادمخدر جمهوری اسلامی ایران و به تبع آن شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قم با همکاری کلیه دستگاه‌های اجرایی و بر اساس سیاست‌های کلی ابلاغی، تلاش‌های فراوانی برای مهار و کنترل این پدیده داشته است.

خانواده در خط مقدم پیشگیری از اعتیاد قرار دارد

استاندار قم با بیان اینکه مانند بسیاری از آسیب‌های اجتماعی، اولین و مؤثرترین ابزار در مبارزه مؤثر با مواد مخدر، بحث پیشگیری است، گفت: خانواده در خط مقدم این پیشگیری قرار دارد و لذا باید قدم‌های اولیه و اساسی برای مقابله با این بلیه را از درون نهاد خانواده آغاز کرد.

وی اضافه کرد: یک خانواده آگاه به مضرات و سرانجام اعتیاد می‌تواند نقش اساسی را در پیشگیری و مهار این بیماری داشته باشد و از این رو بیشترین سرمایه گذاری کلیه دستگاه‌ها بالاخص مراکز آموزشی و فرهنگی با هدف آگاه سازی و جلب مشارکت همه‌جانبه در جهاد مقدس مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها باید سرمایه گذاری در عرصه پیشگیری باشد.

صادقی گفت: در بحث پیشگیری و به منظور افزایش آگاهی‌های عمومی، اطلاع رسانی و تقویت باورهای دینی نوجوانان و جوانان باید از تمامی ظرفیت‌های اجتماعی و فرهنگی به ویژه صدا و سیما، رسانه‌ها، نهادهای حوزوی، مساجد ـ بسیج ـ روحانیت معزز ـ ائمه محترم جمعه و جماعات و سازمان‌های مردم نهاد استفاده شود.

استاندار قم اجتماعی کردن و پیشگیری را دو رویکرد اساسی دولت برای مبارزه با این بلای خانمان سوز عنوان و تصریح کرد: فعالیت‌های شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قم هم عمدتاً بر مبنای این دو رویکرد ملی برنامه‌ریزی و اجرایی شده است و خوشبختانه استان قم در ارزیابی‌های صورت گرفته، یکی از استان‌های موفق کشور در این زمینه شناخته شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های عملیاتی انجام شده در سال ۹۴ در مورد رویکرد پیشگیرانه گفت: در سال گذشته اجرای طرح ابتکاری توانمند سازی دانش آموزان مقطع دوم متوسطه استان را داشتیم که این طرح در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ و از طریق مدرسین متخصص در سطح ۸۲ آموزشگاه مقطع دوم متوسطه استان و در قالب بیش از هزار کارگاه آموزشی انجام و طی آن بالغ بر ۲۳ هزار دانش آموز، ۳ هزار معلم، حدود ۱۵ هزار نفر از اولیاء دانش آموزان و جمعاً بیش از ۴۰ هزار نفر تحت آموزش‌های پیشگیری اولیه از اعتیاد قرار گرفتند.

استاندار قم ادامه داد: ان شاء الله با اصلاح نقاط ضعف و تقویت این طرح، اجرای آن را برای سال ۹۵ نیز خواهیم داشت.

برگزاری کارگاه‌های متعدد با استفاده از طلاب و کادر متخصص تربیت شده

وی برگزاری کارگاه‌های متعدد آموزشی و آگاه سازی با استفاده از طلاب و کادر متخصص تربیت شده را از دیگر اقدامات استان در حوزه پیشگیری دانست و افزود: در این راستا ۶۰ نفر مدرس و ۲۰۰ نفر طلبه جهت ارائه بحث‌های آموزشی در مساجد، کانون‌های فرهنگی هنری و بوستان‌های شهری و ... بعنوان مدرس پیشگیری از اعتیاد با حضور اساتید برجسته کشوری تحت آموزش قرار گرفتند که علاوه بر استان قم در ایام تبلیغ به سایر استان‌ها از طریق دفتر تبلیعات اسلامی اعزام و نسبت به ارائه آموزش‌های پیشگیرانه اقدام می‌نمایند.

استاندار قم خاطرنشان کرد: با همکاری دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان و مرکز بهداشت ۵۵ روانشناس با مدارک عالی به عنوان کادر متخصص پیشگیری اولیه از اعتیاد تربیت شده‌اند که سال گذشته در ۴۰ مرکز اصلی سلامت جامعه از جمله دانشگاه‌ها، مدارس، ‌ مساجد و کارخانجات استان از ظرفیت آن‌ها در زمینه ارائه آموزش‌های پیشگیرانه استفاده شد.

وی جمع آوری معتادین متجاهر سطح استان از طریق ایجاد و راه اندازی مراکز درمان، نگهداری و کاهش آسیب معتادان استان را از دیگر برنامه‌های اجرایی استان دانست و گفت: با همکاری مشترک دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، دادستانی، ‌ نیروی انتظامی، ‌ بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی، ‌ سال گذشته معتادان متجاهر بی خانمان و طرد شده زیادی از سطح معابر عمومی، پارک‌ها و محلات شهر جمع آوری و در این مراکز تحت درمان قرارگرفتند.

کشف ۹ تن مواد مخدر در قم طی سال ۹۴

نماینده عالی دولت در استان افزود: در عرصه مبارزه، برخورد سخت با فروشندگان و قاچاقچیان و کشف مواد در دستور کار استان قرار دارد و در این راستا در سال ۹۴ قریب به ۹ تن انواع مواد مخدر در سطح شهر و محورهای مواصلاتی استان قم کشف و در این رابطه بیش از ۹ هزار نفر معتاد، ‌ قاچاقچی، ‌ توزیع کننده، حمل کننده و نگهدارنده مواد دستگیر و از طریق مراجع ذیربط اعمال قانون گردید.

استاندار قم با بیان اینکه در همین زمینه در سال گذشته دو نفر از پرسنل جان برکف نیروی انتظامی استان در راه مبارزه با سوداگران مرگ به افتخار جانبازی نائل آمدند، گفت: از زحمات شبانه روزی نیروی انتظامی و دیگر نهادهای قضایی و امنیتی استان در زمینه مبارزه جدی و قاطع با معضل مواد مخدر و پاک سازی چهره‌ام القرای جهان تشیع از لوث وجود این بزه قدردانی می‌کنیم.

استاندار قم همچنین بسیج همگانی برای مقابله هدفمند با مواد مخدر را ضروری دانست و افزود: بر این باوریم که اگر مردم برای کنترل آسیب‌های اجتماعی با دولت مشارکت نداشته باشند در این عرصه‌ها توفیقاتی نخواهیم داشت؛ بنابراین پیش شرط اصلی مصون سازی جامعه از گزند مواد مخدر در گرو ایجاد یک نهضت عمومی به پشتوانه مشارکت و همراهی آحاد مردم و خانواده‌ها و نیز همکاری و هم افزایی همه سازمان‌ها و نهادهای مسؤل است.

استاندار قم در بخش پایانی سخنان خود اشاره ای به نامگذاری امسال رهبر معظم انقلاب یعنی «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»، گفت: اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبری در واقع الگوی جدیدی از نظام اقتصادی بر گرفته از اندیشه‌ها و آموزه‌های متعالی دینی، مردم محور، متکی بر توانمندی‌های داخلی و مبتنی بر خلاقیت، نوآوری در تولید ملی و استفاده بهینه از منابع و امکانات و بارور ساختن استعدادها و مزیت‌های بالقوه در مسیر توسعه و پیشرفت و بالندگی کشور است.

وی افزود: روح کلی و هدف اصلی اقتصاد مقاومتی هم افزایی و مشارکت جمعی برای رسیدن به هدف تعیین شده است و از اینرو اقتصاد مقاومتی نیز همانند سایر عرصه‌ها به شدت نیازمند حضور و مشارکت مردم بوده و دولت به تنهایی قادر به تحقق کامل چنین الگویی اقتصادی نخواهد بود.

کد خبر 3694267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =