با نگاهی به غذاهای محلی ایران‌

شماره ۱۲ مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

شناسهٔ خبر: 3694743 -
شماره دوازدهم مجله ایران‌مهر ویژه «خوراکی‌ها و غذاهای محلی و سنتی استان‌های مختلف ایران» و با نمایه برخی گزارش‌های استانی منتشر شد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: یک ایران است و یک دنیا جاذبه گردشگری، یک کشور و جهانی جذابیت، از تاریخ و طبیعت و غذاهای متنوع گرفته تا چهارفصلی که در جای‌جای این جغرافیا به هم‌دست تکان می‌دهند.

می‌گویند بخشی از هویت فرهنگی هر قوم و کشوری مربوط به غذاها و آداب‌ورسوم خاص پخت‌وپز آن منطقه می‌شود به‌گونه‌ای که بسیاری از کشورهای کم‌تر شناخته‌شده از همین ظرفیت برای شناساندن خود به جهان استفاده کرده‌اند تا پای گردشگران و توریست‌ها را به کشور خود باز کنند.

ایران کشوری سرشار از دیدنی‌ها و جاذبه‌های طبیعی، باستانی، تاریخی، زیارتی و تفریحی است ولی شاید یکی از مهم‌ترین خصوصیت‌های اقوام مختلف ساکن در آن تنوع غذایی است که هماهنگی بسیاری با نوع منطقه و سبک زندگی آن‌ها دارد.

از شمال گرفته تا جنوب و از غربی‌ترین منطقه تا شرقی‌ترین آن در گوشه و کنار ایران می‌توان سفره‌ای گستراند و در از انواع غذاهای محلی از باقالی قاتق و لونگی گیلان گرفته تا خورش خلال و دنده کباب کرمانشاه، غذاهای جنوبی با آن طعم و مزه بی‌نظیر و آش‌ها و شیرینی‌ها متنوع آذری زبان‌ها با طعم گیاهان بهاری چید که نشان از ذوق و سلیقه کدبانوی ایرانی را دارد.

خورش‌ها، آش‌ها و شیرینی‌های سفره‌های ایرانی نشان می‌دهد که به‌طور سنتی زنان این دیار  با شناختی دقیق از مواد غذایی و خواص مواد ، آن‌ها را باهم ترکیب می‌کنند، بخشی از هنرمندی کدبانوهای ایرانی را در ضمیمه این شماره مجله «ایران‌مهر» مرور می‌کنیم.

همچنین این شماره مجله ایران‌مهر ۴۰ گزارش در موضوعات مختلف از ۳۱ استان کشور  را در برمی‌گیرد تا تصویری از دغدغه‌های مهم استانی را پیش روی مخاطب قرار دهد. دغدغه‌هایی که برخی از آن‌ها در روستایی دورافتاده رقم می‌خورد و برخی از آن‌ها در مرکز استان. برخی از آن‌ها فرصت‌ها را به رخ می‌کشد و برخی تهدیدها را به چالش.

برای بررسی وضعیت دریاچه ارومیه و همچنین آلودگی دریای خزر در این شماره از مجله «ایران‌مهر» سلسله گزارش‌هایی تهیه‌شده که به ابعاد مختلف این موضوعات می‌پردازد.

«فروغ رو به افول»، «باشکوه‌ترین کاخ ساسانی در انتهای جاده غربت»، «ناگفته‌های مادر سیاه‌پوش پل‌های تاریخی»، «ویلا به‌جای برنج سبز می‌شود»، «لیموی ترش به کمک خرمای شیرین می‌آید»، «همه مشکلات امن‌ترین مرز زمینی ایران»، «پرسه در قبرستان برای لقمه‌ای نان حلال» از عناوین گزارش‌های این شماره مجله ایران‌مهر است.

برای دریافت شماره دوازدهم مجله ایران مهر این جا کلیک کنید.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 8 =