فیلم فاقد نگاه تمدنی ارزش تماشا ندارد/نبرد با کوتوله‌های فرهنگی

یزدـ استاد دانشگاه یزد با تاکید بر اینکه غربی‌ها از دو مؤلفه خشونت و شهوت در فیلم‌هایشان استفاده می‌کنند، گفت: فیلمی که نگاه تمدنی نداشته باشد ارزش دیدن ندارد و تنها برای سرگرمی است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا لاور پیش از ظهر سه شنبه در جمع دانش پژوهان طرح «تا انتها حضور» و جلسه نقد فیلمی با موضوع مصلح جهانی، فیلم را یکی از ابزارهای هنری دانست و اظهار داشت: اگر فیلم به قالب هنر برود، ماندگار خواهد ماند.

وی با اشاره به موضوع حق و باطل بیان کرد: همواره در دنیا جنگی میان جبهه حق با ولایت «الله» و جبهه باطل با ولایت «شیطان» بوده و هنگامی که یکی از این دو سپاه بتوانند دیگری را شکست دهند، جنگ تمام خواهد شد.

لاور عنوان کرد: این دو جبهه باید در زمان جنگ نرم از ابزارهای دیگری نظیر ابزار رسانه استفاده کنند زیرا محصولی که در این دو جبهه وجود دارد باید ماندگارتر و اثرگذارتر باشد.

وی با بیان اینکه فیلم می تواند ابزار انتقال مفهوم حق یا طاغوت باشد، تصریح کرد: بنابراین نمی‌شود فیلمی در هیچ یک از این دو جبهه نباشد یا مضامین آن مورد تأیید جبهه حق یا مورد تأیید جبهه باطل نباشد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: یکی از مؤلفه‌های بسیار مهم سمت و سوی کار است به این معنا که بسیاری از ما خوب کار می‌کنیم اما کار خوب نمی‌کنیم شاید هم کار خوب کنیم ولی کار بهتر را انجام ندهیم؛ مثل سال ۶۱ هجری خیلی از مردم به حج می‌رفتند اما کار بهتر این بود که در جبهه امام حسین (ع) باشند و یا داعشیان با آنکه هدفشان قربه‌ الی‌الله و پرچمشان «لااله‌الاالله محمدرسول‌الله» است اما جهتشان طاغوت است.

وی تأکید کرد:‌ برای نقد فیلم مهمترین دلیل این است که مشخص شود فیلم در چه جهتی و با چه آیتم‌هایی کار می‌کند که هم از نفوذ جلوگیری شود و هم بتوانیم اثرگذاری داشته باشیم.

وی افزود: نگاهی آرمانی و تمدنی وجود دارد که مؤلفه آرمانی موضوع اصلی در میدان نبرد است، صلح نهایی در نگاه طاغوت زمانی است که سپاه حق شکست بخورد و در نگاه ما زمانی است که طاغوت شکست بخورد که در ادبیات ما با آمدن امام زمان (عج) این اتفاق خواهد افتاد و امنیت برقرار خواهد شد و اگر این مفهوم را به مخاطب غرب انتقال دهیم، می‌پذیرد آنها هم مفهومی از این جنس تولید می‌کنند و این مفهوم آرمان‌گرایانه و تمدن‌گرایانه را معمولاً در قالب فیلم‌ها نفوذ می‌دهند.

لاور با تاکید بر اینکه غربی ها از دو مؤلفه جذاب خشونت و شهوت در فیلم‌هایشان استفاده می‌کنند، افزود: فیلمی که نگاه تمدنی نداشته باشد ارزش دیدن ندارد و تنها برای سرگرمی است.

وی همچنین با انتقاد از فیلم‌های جبهه حق تصریح کرد: باید دید که جبهه حق چقدر نگاه تمدنی دارد، درد سینمای ایران چیست، چند تن از کارگردان‌های ما به فیلم‌ها نگاه تمدنی دارند و چقدر فیلم تمدنی می‌سازند و چقدر فیلم‌هایی می‌سازند که در حوزه طاغوت نباشد.

لاور با تاکید بر اینکه مهدی‌یاوران بدانند چه فیلمی را تماشا می‌کنند تا بتوانند آن را تحلیل کنند، اظهار داشت: جبهه غرب می‌خواهد آرمان ما را بگیرد پس در جبهه حق پیشتازی کنید، نبرد ما در عرصه داخلی با جریان نفوذ و کوتوله‌های فرهنگی است که افق آرمانی‌شان بسیار پایین شده است و در نگاه جهانی تمدن غرب و طاغوت است که فیلم یکی از ابزارهایشان است پس فیلم در نگاه تمدنی تماشا کنید و بسازید.

کد خبر 3697324

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =