اقلیم کردستان عراق خواستار ادامه روابط دوستانه با ایران است

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران درباره بیانیه اخیر اقلیم در واکنش به سخنان سردار سلامی گفت: لحن بیانیه دوستانه بوده و اقلیم کردستان بر لزوم تداوم روابط دوستانه با ایران تأکید کرده است.

«ناظم دباغ» نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگو با خبرنگار مهر به بیان جزئیاتی از بیانه اخیر این اقلیم در خصوص سخنان سردار سلامی پرداخت.

بر اساس این گزارش، وی در پاسخ به سؤالی پیرامون لحن بیانیه منتشر شده از سوی اقلیم کردستان عراق تصریح کرد: این بیانیه به هیچ وجه شدیداللحن نبوده است، بلکه از لحنی دوستانه برخوردار بوده است.

وی افزود: اقلیم کردستان عراق در این بیانیه خواستار تداوم روابط دوستانه خود با جمهوری اسلامی ایران شده است.

این مقام عراقی ادامه داد: اقلیم کردستان عراق در این بیانیه تأکید کرده است که مشکلات میان این اقلیم و جمهوری اسلامی ایران می بایست از طریق مذاکره و گفتگو حل و فصل شوند. 

دباغ در ادامه تصریح کرد: اقلیم کردستان عراق در این بیانیه ضمن مثبت ارزیابی کردن سلسله جلسات و گفتگوها میان این اقلیم و هیأت جمهوری اسلامی ایران، خواستار تداوم این جلسات شده است. 

نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران همچنین اظهار داشت: در این بیانیه تأکید شده است که اقلیم کردستان عراق همچنان به تعهدات خود مبنی بر ممانعت از انجام هرگونه اقدام نظامی علیه کشورهای همسایه به ویژه جمهوری اسلامی ایران از خاک این اقلیم، پایبند است.

وی افزود: در این بیانیه آمده است که هرگونه اقدام نظامی علیه ایران از خاک اقلیم کردستان عراق محکوم است. 

دباغ در ادامه افزود: اقلیم کردستان عراق انتظار دارد که سلسله جلسات میان این اقلیم و مقامات ایرانی که آخرین آن در روز چهارشنبه گذشته برگزار شد، تداوم یابد.

وی همچنین اظهار داشت: روابط میان اقلیم کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران بسیار فراتر از آن است که بوسیله یک سخنرانی یا بیانیه به هم بخورد.

دباغ اظهار داشت: در مجموع، اقلیم کردستان عراق برای ادامه جلسات هماهنگی خود با جمهوری اسلامی ایران از آمادگی کامل برخوردار است.

این مقام عراقی یادآور شد: اقلیم کردستان عراق همچنان بر لزوم عمل به توافقنامه های گذشته میان ایران مبنی بر «حل و فصل سیاسی بحران های دوجانبه»، «برقراری ثبات در مرزهای ایران و اقلیم کردستان» و «ممانعت از انجام عملیات نظامی علیه ایران از طریق خاک اقلیم» تأکید بسیار دارد.

گفتنی است، سردار سرتیپ حسین سلامی جانشین فرماندهی کل سپاه اخیرا به سران منطقه کردستان عراق توصیه کرد که به تعهدات خود در قبال مبارزه با عناصر مسلح تروریستی که وارد مرز ایران می شوند، پایبند باشند و در غیر این صورت ایران خودش اقدام خواهد کرد.

کد خبر 3700716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =