پیشنهاد ثبت«نام» کیارستمی درپایتخت/حاشیه‌های پررنگ چهار جابه‌جایی

نامگذاری مکانی در پایتخت به نام عباس کیارستمی، حاشیه های جابه جایی ها در شهرداری و اعلام حقوق شهردار تهران از مهم ترین اخباراین هفته شهر تهران بود.

به گزارش خبرنگار مهر ، میانه این هفته بود که فیلسماز بزرگ ایرانی «عباس کیارستمی» در پاریس چشم از جهان فرو بست. در حالی که انتظار می رفت اعضای پارلمان شهری پایتخت نسبت به این رویداد هنری واکنش نشان دهند، در جلسه علنی شورای شهر تهران تنها یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه(غلامرضا انصاری) فوت این فیلمساز بزرگ را تسلیت گفت.

مهرداد اسکویی مستندساز در صفحه اینستاگرام در آخرین پست صفحه اینستاگرام خود خطاب به مدیران شهری  نوشت: نمی‌دانم چقدر باید انتظار بکشیم تا یکی از خیابان‌ها، میدان‌ها و یا مکانی مهم را در تهران به یاد و نام عباس کیارستمی زیبنده کنند. او که نیازی ندارد، اما شهر مفتخر خواهد شد.

دور است از ما چون سوئد که تصویر اینگمار برگمان کبیر را بر روی اسکناس کشورشان چاپ کردند، تصویر مهم‌ترین کارگردان همه دوران ما نیز زینت‌بخش اسکناس‌های ملی کشورمان باشد…! رویا که اما، می‌توانیم داشته باشیم.

عبدالحسین مختاباد رئیس کمیته هنری شورای شهر تهران نیز صبح امروز به یکی از سایت های خبری گفت:  کیارستمی از عزیزان و بزرگان فرهنگ و هنر ایران بود و اگر شورای شهر تهران نسبت به این واقعه تلخ واکنشی نشان نداده، به این دلیل بوده که این موضوع در تعطیلات اتفاق افتاده است.

این عضو شورای شهر تهران بابیان این که قطعا مکانی مناسب در تهران را به نام استاد کیارستمی نامگذاری خواهیم کرد، گفت: تهران شهری بزرگ است که هر گاه بزرگان‌ش فوت می‌کنند مکانی را به یادگار به نام آن بزرگان نام‌گذاری می‌کنند. این موضوع باید در شورا مورد بحث قرار گیرد که به زودی این کار انجام خواهد شد. این که مکان یا خیابان است هنوز مشخص نیست اما نظر فردی من آن است که نباید نام خیابان‌ها را برای نام‌گذاری شخصیت‌های فرهنگی، هنری، علمی و سیاسی، عوض کنیم. باید مکانی به نام این چهره‌های بزرگ نام‌گذاری شود که وضعیت‌شان در گذر زمان ثابت بمانند.

این هفته سر انجام زمان اجرای طرح کاهش اعلام شد . به گفته مسئولان شهری ،قرار است طرح کاهش در سه فاز اجرایی شود. فاز نخست از نیمه شهریور ماه است که در این فاز در محدوده طرح زوج و فرد معاینه فنی خودروها کنترل شده و صرفا به خودروهایی که معاینه فنی داشته باشند اجازه ورود به محدوده زوج و فرد داده می‌شود.

در فاز دوم بر روی خودروهای انژکتوری و کاربراتوری اعمال محدودیت می‌شود، و در گام سوم نیز اجرای این طرح به کل سطح شهر تهران تسری می‌یابد. در فاز سوم خودروها به سه دسته کاربراتوری، انژکتوری و هیبریدی تقسیم می‌شوند، برای خودروهای هیبریدی سیاست‌های تشویقی در نظر گرفته شده و برای سایر خودروها نیز تقسیم بندی رنگی انجام شده است.

به این ترتیب خودروها با توجه به میزان آلایندگی به چهار دسته قرمز، زرد، سبز و آبی تقسیم می‌شوند. خودروهای قرمز شامل خودروهایی می‌شوند که عمر مفید آنها تمام شده و قادر به پاس کردن معاینه فنی نیستند و در مقابل خودروهای آبی دارای میزان آلایندگی بسیار کم و در حد صفر هستند و استانداردهای یورو۵ را نیز پاس کرده‌اند.

۱۹ خرداد ماه امسال هیات دولت برنامه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها را در قالب برنامه ریزی‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دولت برای حل این معضل تصویب و جهت اجرا به دستگاه‌های مختلف ابلاغ کرد.

در یکی از بندهای این برنامه به اجرای طرح کاهش نیز اشاره شده بود. معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در نشست خبری اخیر خود  به اجرای طرح کاهش در آبان ماه سال ۹۵ اشاره کرده بود.  

براساس گفته های مدیران شهری طرح کاهش قرار نیست در گام های نخست جایگزین طرح زوج و فرد شود و این دو طرح همزمان اجرایی می شوند که نتیجه آن سخت گیری های بیشتر ترافیکی و محدودیت های ورود به معابر شهری است.

موضوعی که مدیران شهری در زمان توضیح طرح کاهش به عنوان نقطه قوت آن بیان می کردند و آن را در راستای حقوق شهروندی می دانستند.

وحید حسینی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این رابطه گفت: در طرح کاهش که پیشنهاد شهرداری تهران بود درخواست شده بود طرح زوج و فرد برداشته و طرح جدید جایگزین آن شود زیرا هدف ما در اجرای طرح کاهش زیست محیطی و کاهش آلاینده های هوا بود اما به اعتقاد پلیس اجرای این طرح سبب افزایش بار ترافیکی معابر شهر تهران می شود که مطالعات ترافیکی ما نیز نشان داد با اجرای طرح کاهش این اتفاق خواهد افتاد.

وی ادامه داد: اجرای همزمان طرح کاهش و طرح زوج و فرد سخت گیرانه تر از طرح کاهش است اما به دلیل ملاحظات ترافیکی است به نظر می رسد در گام های نخست طرح زوج و فرد حذف نشود.

به گفته وی طرح کاهش هدفمند تر است زیرا تاکید بر ملاحظات زیست محیطی و آلودگی هوا دارد.

 این هفته نتایج نظر سنجی در خصوص میزان رضایت اهالی ۱۷ شهریور از پیاده راه سازی این محل مشخص شد .

چند هفته پیش، پیش بینی شد رئیس کمیته نظارت شورا برای کشف میزان رضایت ساکنان این پیاده راه نظرسنجی انجام دهد که نتایج این نظرسنجی ها مشخص شده است.

ابوالفضل قناعتی عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران در این خصوص گفت: بر اساس آماری که به ما ارائه شده، بیش از ۹۰ درصد کسبه از پیاده راه شدن خیابان ۱۷ شهریور ناراضی هستند اما ۵۰ درصد ساکنان راضی اند.

وی ادامه داد: تیمی کارشناسی در حال آماده کردن گزارشات است و امیدواریم روز سه شنبه موافقان و مخالفان درباره بازگشایی مسیر سخن بگویند.

این هفته شهردار تهران ۴ معاون کلیدی خود را تغییرداد . شهردار تهران این تغییرات را جا به جایی در سنگر خدمت توصیف کرد و گفت : ما کسی را از شهرداری تودیع نکرده ایم بلکه همه جابجا شده اند. تنها سنگر خدمات عوض شده است و خوشحالیم که ما با زیرمجموعه خود قبل از اینکه رابطه اداری و سیستمی با هم داشته باشیم، دوست و رفیق هستیم و ارتباط عاطفی داریم. اساس کار هم همین است. ما تنها سنگر خدمت برادران را عوض کرده ایم و امیدواریم با اخوت و همدلی کار شهرداری جلو رود.

 اعضای شورای شهر نسبت به این تغییرات در صخن علنی شورا واکنش نشان دادند . احمد حکیمی پور در جلسه علنی شورای شهر تهران با بیان اینکه اعضای شورای شهر از هیچ‌یک از تغییرات شهرداری مطلع نبوده است، گفت: در ساعت ۴ بعدازظهر روز گذشته پیامک تغییرات به اعضای شورا رسید که با این تفاسیر باید گفت شورا چه کاره است.

وی ادامه داد: اقتدار شورای شهر تهران از شوراهای شهرهای ۵۰ هزار نفری نیز کمتر است و قطعا این تغییرات آثار و تبعاتی به دنبال خواهد داشت که به نفع شهر و شهروندان نخواهد بود.

حکیمی‌پور با بیان اینکه وظیفه ما تنها نشستن در شورای شهر نیست افزود: شورا از جایگاه نظارتی برخوردار است و متاسفانه علی‌رغم تمام انتظاراتی که مدیریت شهری از شورای شهر درخصوص تنفیذ اختیارات به شهرداری و مدیران دارد کوچکترین اطلاعی را در حوزه شهر به اعضای شورا نمی‌دهد.

عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه حتما باید جلسه‌ای در خصوص رفع مشکلات برگزار شود گفت: جای تعجب دارد که مدیری از سابقه ۱۰ سال درخشان در حوزه حمل و نقل ترافیک برخوردار است که در جایگاهی قرار می‌گیرد که از کوچکترین سنخیتی با تخصصی آن برخوردار نیست.

اسماعیل دوستی  نیزتغییر چهار معاون کلیدی شهرداری تهران را نجومی و غیر متعارف نامید و گفت: قالیباف علاقه دارد که در آستانه ایام عید نسبت به تغییرات گسترده اقدام کند چرا که در آستانه نوروز و عید فطر نیز معاونان و شهرداران مناطق را به طور گسترده تغییر داد.

وی  با بیان اینکه بهتر بود شهرداری نظر کمیسیون‌های مربوطه را درخصوص عزل و نصب ‌ها جویا شود گفت: در دلت و مجلس پرسیدن نظر یکدیگر برای تعیین وزیر امری پذیرفته است و این اقدام می‌تواند از انتخاب‌های عجولانه و نامتعارف جلوگیری کند.

علیرضا دبیر هم در این رابطه گفت:  باید در خصوص جابجایی مدیران بگویم که حتما شورا به قانون عمل می‌کند و در عزل و نصب ها دخالت نمی‌کند ولی زمانی که صحبت از مدیریت کارآمد می‌شود نباید شاهد چنین اتفاقاتی باشیم که در یک روز چنین تغییراتی در معاونت‌های شهرداری ایجاد شود.

وی به اجرایی بودن کار در شهرداری اشاره کرد و گفت: بعد از رئیس جمهور می‌توان گفت شهردار تهران دومین نفر در امور اجرایی است اصلا مگر می‌شود رئیس جمهور شب بخوابد صبح بلند شود چهارتا وزیر را جابجا کند. در این تغییراتی که در شهرداری رخ داده اصلا به تخصص‌ها توجه نشده است .

محمد مهدی تند گویان نیز گفت : زمانی که به یکی از این معاونین جدید شهرداری تبریک گفتم، خودش هم گفت من از این جابه‌جایی و تغییر بی‌خبرم.

مهدی چمران با تایید سخنان اعضا، گفت: بهتر بود اعضای شورای شهر تهران و رئیس کمیسیون ها در جریان این تغییرات قرار می گرفتند.

این هفته در جسه غیر علنی شورای شهر تهران به موضوع  حقوق شهردار تهران پرداخته شد .   ناصر امانی معاون برنامه ریزی توسعه شهری وامور شورای شهرداری تهران در این رابطه  گفت: حقوق شهردار تهران هر سال در لایحه بودجه شهرداری که به شورا پیشنهاد می شود در دو ردیف حقوق و مزایا آورده می شود تا به تصویب شورا برسد.

وی ادامه داد: در گزارش تفریغی هم که ما به شورا ارائه می دهیم عملکرد حقوق شهردار در دو ردیف جداگانه حقوق و مزایا آورده می شود، که در سال ۹۴ حقوق پایه شهردار تهران بر اساس تفریغ بودجه ۹ میلیون تومان،و مزایای آن نیز که در ردیف جداگانه بوده در کل سال ۱۲۳ میلیون تومان بوده که در مجموع رقمی بیش از ۱۳۰ میلیون تومان می شود، یعنی به بیانی در سال ۹۴ حقوق ماهانه شهردار بالغ بر ۱۰ میلیون و اندی شده است.

امانی افزود: طبق قانون، شهرداران کشور یک حق عمرانی هم می گیرند که در واقع ترکیبی از آیتم های متعدد حقوقی است که شامل حقوق مبنا، حق سنوات، فوق العاده شغل و مواردی دیگر می شود که وقتی ضریب را اعمال می کنیم ۴ میلیون تومان حق عمرانی نیز به دریافتی شهردار اضافه می شود که با جمع مبلغ ۱۰ میلیون تومان، کل مبلغ دریافتی شهردار تهران ماهانه ۱۴ میلیون تومان در سال ۹۴ بوده است.

امانی تصریح کرد: این در حالی است که آقای قالیباف به سبب اینکه از دانشگاه تهران به شهرداری تهران مامور هستند و به واسطه بیمه و بازنشستگی از آنجا نیز حقوق و مزایای دریافت می کنند اما تمام این حقوق و مزایا که بالغ بر ۶.۵ تا ۷ میلیون تومان می شود را بر می گردانند و عملا بیش از ۱۴ میلیون تومان ماهانه، هیچ دریافتی دیگری ندارد. بر این اساس رقم دریافتی شهردار تهران مطابق قانون است و بنا بر اعلامی که سازمان بازرسی کل کشور از همه دستگاه های داشت فیش حقوقی شهردار و معاونان شهردار را به این سازمان ارسال کردیم و تابع نظرات مسئولان هستیم.

این سخنان معاون شهردار مورد تایید شهردار تهران نبود و او در سخنان دیگری در مراسم تودیع و معارفه معاونانش به این موضوع اشاره کرد و گفت:دیروز در صحن شورا جزئیات فیش حقوق من به خوبی ادا نشد، من تنها ۷.۵ میلیون تومان از شهرداری می‌گیرم و همسرم نیز تاکنون یک ریال از شهرداری نگرفته است.

وی ادامه داد: در شهرداری تهران حقوقی بیش از ۱۲ میلیون تومان نداریم و مشاوران نیز ۸ میلیون تومان دریافت می‌کنند؛ این در حالی است که همسر من تاکنون حق مشاور نگرفته است.

وی تاکید کرد: دیروز در صحن شورا اعلام شد ۱۴ میلیون تومان حقوق دریافتی من است. الان اعلام می کنم محمدباقر قالیباف ۷.۵ میلیون تومان از شهرداری می گیرد و حاضرم رونوشت فیش های حقوقی ام را به تک تک شما نشان دهم. اینکه گفته می شود یک درصد از درآمدهای شهرداری به شهردار اختصاص پیدا می کند، نادرست است. ۱۴ میلیونی که اعلام می شود من نصفش را بر می گردانم. حتی یک روز حق ماموریت در شهرداری نگرفته ام و اضافه کارهایم را از زمانی می گیرم که پسرم را داماد کرده ام و همسرم هم که ۱۰ سال است مشاور شهرداری و عضو هیئت مدیره سازمان فرهنگی هنری شهرداری است که آن را هم من انتخاب نکرده ام، تاکنون یک ریال از شهرداری دریافت نکرده است در حالی که حقوق مشاور در شهرداری ۸ میلیون تومان است.

قالیباف با بیان اینکه تاکنون از خانه سازمانی استفاده نکرده ام، حق سفره و حق مسکن و غیره را نیز دریافت نکرده ام، گفت: ۱۵ سال است در شرکت ایران ایر پس از ساعات اداری فعالیت می کنم که از این موضوع نیز پولی نگرفته و حتی بیمه حوادث خود را نیز پرداخت می کنم.

وی تاکید کرد: حقوق معاونین شهردار در سال ۹۴ بیش از ۱۲ میلیون تومان نیست و بعید می دانم کسی در شهرداری پاداش چند صد میلیونی بگیرد، اگر هم یکی دو مورد باشد ما خبر نداریم.

کد خبر 3707287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =