نجات دشت میناب به عنوان طرح ملی در دولت مصوب شود

بندرعباس - استاندار هرمزگان گفت: نیاز است نجات دشت میناب به عنوان طرح ملی در دولت مصوب شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جاسم جادری ظهر دوشنبه در همایش بررسی ابعاد زیست محیطی فرونشست های میناب، عنوان کرد: تعداد چاه های کل کشور ۲۴۰ هزار حلقه تا سال ۸۴ بود که در سال ۹۲ تعداد چاه های کشور به ۵۴۰ هزار حلقه رسید که بیشتر این چاه ها غیرمجاز بود و در هرمزگان نیز تعداد چاه ها از ۱۵ هزار حلقه در سال ۸۴ به بیش از ۲۲ هزار حلقه رسید که از هفت هزار حلقه چاه جدید در استان پنج هزار حلقه آن غیرمجاز بوده است و این نشان می دهد که در هشت سال دولت قبل به محیط زیست رحم نشد و امکانات کشور هدر رفت.

وی ادامه داد: امروز شعار دولت حفاظت از محیط زیست است و یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید بلند کردن پرچم احیای محیط زیست است.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان تصریح کرد: ریزگردها، نابودی دریاچه ارومیه و نابودی دشت میناب از مهمترین مشکلات زیست محیطی کشور هستند که نیاز است نجات دشت میناب به عنوان طرح ملی در دولت مصوب شود و از دکتر ابتکار می خواهیم در اولین جلسه هیئت دولت که امکان طرح این موضوع وجود دارد، این طرح را مطرح کنند.

جادری با بیان اینکه روزانه هزار تا هزار و ۲۰۰ لیتر برای آب شرب بندرعباس از سد میناب آب منتقل می شود، اظهار داشت: راه حل این موضوع تسریع در احداث و راه اندازی آب شیرین کن بندرعباس است و روند احداث این آب شیرین کن تعطیل شده بود که طی سه سال اخیر با پیگیری بنده نزدیک به ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای تکمیل نیازمند تسهیلات است که از طریق صندوق توسعه ملی تصویب شد، نزدیک به ۱۵۰ میلیون دلار برای این آب شیرین کن تسهیلات اختصاص یابد و از دکتر ابتکار می خواهیم مشکل ضمانت آن را حل کند.

وی با تاکید بر اینکه میناب هم نیازمند احداث آب شیرین کن است، بیان داشت: ایران در آینده نزدیک با خشکسالی کامل موجه می شود و اگر نتوانیم برای آینده برنامه ریزی کنیم و برای مشکل چاره اندیشی نکنیم با مشکل مواجه  خواهیم شد و راهکار اولیه موجود احداث آب شیرین کن در شهرهای استان است.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه با اقدامات صورت گرفته بخش عمده ای از فضای سبز بندرعباس با آب غیر شرب آبیاری می شود، اظهار داشت: صنایع غرب بندرعباس نیز به ندرت از آب شرب استفاده می کنند و موظف به احداث آب شیرین کن شدند.

کد خبر 3710808

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =