آیت الله هاشمی رفسنجانی:

بازار نفت ایران باید مجددا احیا شود

شناسهٔ خبر: 3714104 -
رفسنجان - رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه نقطه اساسی اقتصاد مقاومتی درون زا و برون نگر است گفت: باید بازار نفت بار دیگر احیا شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام اکبر هاشمی رفسنجانی عصر جمعه در جمع گروههای مختلف مردم در سالن فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان اظهار کرد: فرصت خوبی است که در خدمت شما بزرگواران علم و ادب و شخصیتهای استان و کشور هستیم، حقیقتا از نعمت های مهم الهی به کشورمان و انقلابمان و اسلاممان است و این توفیق دانشمندان کشور است که دانشگاهی با این عرض و طول در سراسر کشور و میادین بین المللی و فضای مجازی سفره تعلیم و تربیت و علم و تحقیق را باز کند.

وی افزود: امروز جامعه اگر از علم و دانش برخوردار نباشند پیشرفت مطمئناً نصیبش نمی شود هر چند منابع طبیعی با ارزشی را داشته باشد. آنچه که انسان را برتر از سایر مخلوقات الهی کرده است دانش است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: وقتی خداوند می خواست انسان را خلق کند ملائک تعجب کردند که این موجود دوگانه است از یک طرف مسیرش باز است می تواند به خدا برسد و از طرفی می تواند خونریزی و فساد و ظلم داشته باشد.

وی افزود: وقتی که خداوند بنا را بر این گذاشت که انسان را خلق کند، فرشتگان گفتند در این فضایی که ما هستیم چه نیازی به انسان است  و ما به ستایش پروردگار می پردازیم و دیگر نیازی به انسانی که دست به خطا خواهد زد، نیست و از همین رو خداوند سوالی را بین انسان و فرشتگان قرار داد که حضرت آدم به راحتی این سوال را پاسخ و همین امر سبب شد که به دستور خداوند فرشتگان در برابر انسان سجده کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: ما نباید دانش را از دیگران بگیریم البته دانش را باید از هر جا توانست گرفت ولی ما هم باید پیشتاز باشیم، وقتی غرب و اروپا در جهل دست و پا میزد اسلام تمدن عظیم اسلامی را مسلمانان ایجاد کردند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به آثار دانشگاه جندی شاپور در تعمیق تحقیق و حتی حضور پزشکان ایرانی در مدینه زمان پیامبر (ص) و بعدها تاثیر آنان در گسترش علمی غرب، مخصوصا بعد از جنگ های صلیبی، اظهار کرد: ایران و ایرانی با آن سابقه درخشان، همیشه در گسترش علم و دانش تاثیر داشتند و دانشگاه آزاد اسلامی تداوم همان تاثیر آنان در تاریخ علم و دانش است.

دانشگاه آزاد در رشد علمی زنان تحول ایجاد کرد

رئیس هئیت امنا و هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر نقش این دانشگاه، تاریخی تحلیلی از روند شکل گیری و گسترش آن در سراسر کشور ارائه کرد و گفت: اینکه دختران ایرانی تمام مقاطع تحصیلی را در شهرهای خود و درکنار خانواده ها طی می کنند، از دستاوردهایی است که مخالفان دانشگاه آزاد اسلامی از آن نمی گویند در حالی که کاملا خبر دارند که چه تحول عظیمی برای رشد علمی زنان در جامعه ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی روی دوش مردم و به خاطر خواست و نیاز آنان شکل گرفت، در این مدت سی و چند سال اخیر می دیدیم که عده ای حسادت و کارشکنی می کنند و به هر دلیلی می خواستند این دانشگاه شکل نگیرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: الان هم مشکلاتی را داریم و گاهی نیاز داریم که به این و آن متوسل شویم و با اینکه در هیئت امنای مرکزی دانشگاه دو وزیر علوم و بهداشت حضور دارند اما در عین حال خیلی از مشکلات ما به زحمت حل می شوند. اما با همه این نامهربانی ها متکی بر اقدامات بسیار هوشیارانه هستیم تا از این مشکلات عبور کنیم.

وی ابراز داشت: آن موقعی که همه چیز در دانش دولتی شده بود بحث دانشگاه آزاد را مطرح کردیم که امام(ره) حمایت کردند و قول ادامه حمایت دادند و هر گونه کمک کردند با این حمایتها طلسم شکسته شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: امروز می توانیم امیدوار باشیم که به عنوان یک مرکز قابل قبول برای دانشمندان در دنیا شناخته شدیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: به ما فرصت دادند که در دانش و تکنیک مهم و باورنکردنی گداخت هسته ای عضویت پیدا کنیم در حالی که فقط هفت کشور صاحب این علم هستند و این در سایه برجام بدست آمد، درمذاکرات هسته ای وقتی می خواستند محدودیت برای ما قائل شوند در مقابلش این باغ توسعه را برای ما باز کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اگر دانشگاه آزاد این وسعت و ۷۰ هزار استاد و معلم، ۲۰ میلیون فضای آموزشی و تحقیقاتی، نزدیک به دو میلیون دانشجو و پنج میلیون فارغ التحصیل نداشت مگر چنین فرصتی پیش می آمد.

وی افزود: خداوند این توفیق را داد به ملتی که فداکاری کرد و شورش های اول انقلاب را که خطرناک بود را حل کرد، مردم کمک کردند، دهها گروه مسلح را داشتیم که خیلی ها هم تجزیه طلب بودند اما به آسانی از آن عبور کردیم. ملتی که اگر همت نمی کردند امروز مثل کشورهای سوریه و افغانستان بودیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: اگر اقیانوس بسیجی را نداشتیم نمی توانستیم در مقابل ابرقدرت های شرق و غرب بایستیم و در جنگ پیروز شویم. مردم به میدان آمدند و در مقابل همه شرورهای بین المللی پیروز شدیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: در دوران سازندگی هم اگر مردم همکاری نمی کردند نمی توانستیم در مدتی کوتاهی زیربناهای کشور را به سر و سامانی برسانیم.

وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه آزاد عدالت آموزشی که در هیچ جای دنیا نیست اما در ایران بوجود آورده است، گفت: در بحث دانشگاه آزاد از دولت هیچ بودجه ای نگرفته ایم و این دانشگاه متعلق به مردم است، بدون هزینه و منت اداره می شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: لطف خداوند بود که متکی به مردم شدیم در درجه اول و مردم هم همه جا بودند و اگر مصلحت بدانیم که توسعه دهیم هنوز هم تقاضا داریم.

لزوم احیاء بازارهای جهانی از دست رفته

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: اگر اقتصاد مقاومتی را درست بشناسیم نقطه اساسی آن درون زا و برون نگر است، باید از خودمان بجوشیم و به کارهای بزرگ دست بزنیم و در عین حال نگاه به بیرون داشته باشیم تا دانش و تکنیک بگیریم و از پیشرفت دنیا استفاده کنیم و بازار در دنیا داشته باشیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی اذعان کرد: بازار صادرات پسته و نفت ما را در ۱۰ سال تحریم گرفتند ما باید این بازار را برگردانیم و باید حضور داشته باشیم هم بازار و هم منبع را اینها جزو اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: بدون برون نگری، دورن زایی نمی شود این دو اگر با هم باشند کشور جلو می رود، ما در دانشگاه آزاد در این مسیر پیش می رویم.

وی گفت: در همین رفسنجان اگر دانشگاه تاسیس نمی شد بقیه دانشگاهها نمی آمدند و هم دولتی می ماندند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی بیان داشت: خواهید دید در موج جدید دانشگاه آزاد اسلامی چند پله از فضای جهانی و در دانش مبنایی برای توسعه پیش خواهد رفت و شما سربازان این میدان هستید.

وی گفت: دانشگاه آزاد واحد رفسنجان یک واحد از هر جهت خوب است هم نیاز خود را تامین می کند و هم توسعه مناسبی پیش گرفته است و امیدواریم رفسنجان را با کمک دانشگاههای دیگر بتوانیم به شهر علم و مبنای پیشرفت تبدیل کنیم.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
9 + 9 =