محمدجواد ظریف:

سیاستمداران دنیابه اندازه دانش آموزان ایرانی شجاعت فکرکردن ندارند

شناسهٔ خبر: 3717922 -
وزیر امور خارجه گفت: اگر به شرایط کنونی نگاه کنیم، سیاستمداران دنیا به اندازه دانش آموزان ایرانی شجاعت فکر کردن و اندیشیدن را ندارند و در جهانِ جهانی شدن، بازی با حاصل‌جمع صفر بی معنا است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد جواد ظریف در اختتامیه کنگره ملی پرسش مهر ۱۶، گفت: مشکل کنونی دنیای ما ادراکی است.

وی افزود: مشکل امروز دنیا، عدم درک واقعیت است. امروز در دنیایی قرار گرفته ایم که جهانی شده است اما کمتر این درک را در تصمیم گیران جهانی می بینیم که معنی جهانی شدن چیست.

وی خطاب به مدعوین فرهنگی و دانش آموز گفت: شما اهل مطالعه و فکر هستید. اولین قدم برای گفتگو، برای ورود به هر کاری موثرشنیدن است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: باید شنید، گوش کرد، فهمید. امروز شاهد این واقعیت بودم، شنیدن، مطالعه، پرسیدن در جامعه آموزش و پرورش در حال رشد و نمو است که بزرگترین نیاز امروز ما  است.

وی بیان کرد: اگر به شرایط کنونی نگاه کنیم، سیاستمداران دنیا به اندازه دانش آموزان ایرانی شجاعت فکر کردن و اندیشیدن را ندارند و در جهانِ جهانی شدن، بازی با حاصل‌جمع صفر بی معنا است.

ظریف بیان کرد: قدرتی که توانسته و می تواند تمام دنیا را با سلاح های غیر انسانی نابود کند، نتوانسته برای شهروندان خود امنیت بیاورد و پس از ۱۱ سپتامبر، مردم آمریکا احساس ناامنی می کنند.

وی ادامه  داد: در دنیای ناامن، امنیت برای هیچ کس نیست. آمریکا با صرف هزینه های میلیارد و تریلیارد دلاری در افغانستان و عراق، هنوز نتوانسته به این درک برسد که دوران تحریم و فشار به سر آمده است اما مردم ما به این درک رسیده اند.

با ملت ایران باید با زبان تکریم حرف زد

وی گفت: انواع تحریم های غیر انسانی و فشار به مردم تحمیل شد اما حضور مردم در پای صندوق های رای نشان می دهد که باید با این ملت با زبان تکریم و احترام در پای میز مذاکرات صحبت کرد.

وی تصریح کرد: آمریکائی ها می گفتند ایران نباید یک سانتریفیوژ داشته باشد و انواع تحریم ها را کردند، امروز با ۲۰ هزار سانتریفیوژ مواجه هستند. آمریکائی ها می گفتند راکتور آب سنگین اراک نابود شود اما امروز نه تنها راکتور آب سنگین را پذیرفته اند بلکه در بازطراحی راکتور آب سنگین نیز حضور دارند.

وی بیان کرد: ما با رهبری هوشمند، رئیس جمهوری متین، واقعیت های جامعه جهانی را درک کردیم. در منطقه ای سراسر از آشوب که فساد و افراطی گری جریان دارد، ملت ما در محیط امن زندگی می کنند.

وی ادامه داد: عنصر اساسی قدرت ما خداوند و حضور مردم است و امکان هیچ گونه تحمیلی بر ملت ایران نیست.

وی ادامه داد: دنیای امروز ما دنیایی است که به تک تک ما این امکان را می دهد یک ابرقدرت باشیم. دوران تحریم و امپراطوری به سر آمده و تنها ورود به دنیای جدید، اتکا به مردم است که اساس آن اقتصاد مقاومتی است.

وی تاکید کرد: خودباوری و اعتماد به نفس امروز ما دستاورد انقلاب و نهضت اسلامی است که نیازمند محیطی سالم و پرنشاط هستیم. به دانش آموزانی با لبخند بر لب، کتابی در دست، گوشی شنوا با زبان و فکری پرسشگر و شجاع نیازمندیم.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 11 =