دوره‌های بازگشت زلزله در فارس کاهش یافته است

شیراز- رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (مرکز شیراز) با اشاره به کاهش دوره های بازگشت زلزله در فارس، گفت: افزایش تعداد زمین لرزه ها،خطر وقوع زلزله سنگین را کمتر می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، اخیرا زلزله های به نسبت قوی در فارس رخ داده است. زلزله هایی که با فاصله های زمانی کم نسبت به یکدیگر رخ می دهد که در این باره رئیس زمین شناسی فارس اعتقاد دارد دوره های بازگشت زلزله در استان کاهش یافته و در عین حال وقوع زلزله های متعدد از وقوع زلزله های سنگین جلوگیری می کند.

طهمورث یوسفی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سوابق تاریخی زلزله در استان فارس بیان کرد: چهار استان جنوبی  فارس، بوشهر، یاسوج، هرمزگان که در حوزه استحفاظی این سازمان قرار دارند و  دارای گسلهای فعال زیادی هستند.

وی اظهار داشت: با توجه به مطالعات انجامی بر روی گسلها، بیش از ۷۰ درصد زلزله های رخ داده در شیراز کمتر از پنج ریشتر بوده و احتمال وقوع زلزله ای با بیش از هفت ریشتر کم است.

افزایش تعداد زمین لرزه ها،خطر وقوع زلزله سنگین را کمتر می کند

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (مرکز شیراز) بیان کرد: هرچه عمق زلزله زیاد، شعاع آن بیشتر و خسارات ناشی از آن کمترمیشود  و این در حالی است که زلزله های اخیر شیراز حالت فوجی و آرام را داشته و بیشتر به تغییرات فصلی بر می گردد.

یوسفی اظهار داشت: پیش لرزه های استان بزرگاه کمی نسبت به زلزله اصلی داشته و پس لرزه ها نیز نزدیک به زلزله اصلی است این نشان از فوجی بودن زلزله می دهد که در این حالت انرژی زمین با تعداد بیشتر زلزله خارج و از شدت زیاد  لرزش جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: شیراز دارای گسلهای مهم و فعالی است که ازبخش غربی شیراز می گذرد، در بخش جنوبی گسترش وتا بخشهایی از شهر قیر ادامه پیدا میکند.

رئیس سازمان زمین شناسی گفت: بخش شمال غرب،غرب ،جنوب و جنوب شرق از مناطق لرزه خیز استان فارس به شمار می روند.

یوسفی با اشاره به گسلهای فعال بنیادی تصریح کرد: گسل کازرون، گسل سرپوشان، گسل سروستان وغیره از گسلهای فعال استان بشمار می روند که گسلهای فرعی مهمی به آنها متصل می شود.

رئیس اکتشافات معدنی منطقه جنوب با اشاره به اینکه استان فارس به خصوص مناطق جنوبی آن دارای لایه های خاص زمین شناسی است، تاکید کرد: این لایه ها به صورت عایق و فیلتر برای رد شدن انرژی درونی زمین عمل می کنند و خود باعث کاهش شدت خرابی بیشتر زلزله ها می شود.

وی افزود: مطالعات نشان می دهد دوره بازگشت زلزله در استان فارس کاهش داشته و در گذشته تکرار زلزله های شدید  با فواصل زمانی زیادی به وقوع می پیوست اما امروزه هر چندسال یکبار شاهد وقوع زلزله با ریشتر بالا  هستیم.

یوسفی افزود: استفاده بی رویه از منابع آبی، وجود انرژی نفت و گاز، تغییرو تحول زمین برخی ازعوامل کمترشدن فواصل زمانی وقوع زلزله است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وقوع زلزله طی چند روز اخیر در این استان گفت: در ابتدای فصل سرد یا گرم به محض سرد یا گرم شدن هوا زمین دچار انبساط یا انقباض می شود به همین دلیل تعداد زلزله ها افزایش می یابد.

رئیس اکتشافات معدنی منطقه جنوب ادامه داد: در این زمانها زمین دچار شکست شده به همین زمین لرزه به وقوع می پیوندد.

یوسفی در ادامه این گفت و گو پیرامون راه اندازی ایستگاه برای شناسایی گسل‌های فعال این استان اظهار داشت: با توجه به زلزله خیز بودن فارس زمین شناسی بررسی و شناسایی گسل‌های فعال این استان را در دستور کار خود قرار داده است.

وی ادامه داد: گسل‌های اصلی استان شامل گسلهای غربی هستند که از نزدیکی کازرون آغاز و تا منطقه سروستان ادامه دارد.

مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور(مرکز شیراز) افزود: در این رابطه شبکه‌بندی‌های لازم انجام شده و ۲۵ ایستگاه در این محدوده راه اندازی و GPS در این ایستگاه ها نیز نصب شده است.

وی با تاکید بر اینکه هدف از انجام این کار شناسایی گسلهای فعال و بررسی میزان حرکت آن‌هاست، بیان کرد: در دو مرحله برداشت انجام می شود و بر اساس داده هایی که به دست می آید وضعیت گسل‌های استان مشخص می شود.
 

کد خبر 3720414

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =