تماشاخانه سپاسدار میزبان تئاتر «روزهای بی باران» است

شیراز- تئاتر «روزهای بی باران» در تماشاخانه استاد سپاسدار هر شب میزبان علاقه مندان به نمایش های داستان گوی واقعی است.

به گزارش خبرنگار مهر، تماشاخانه استاد احمد سپاسدار از شنبه شب میزبان تئاتری رئالیستی بر اساس داستانی عاشقانه است که «روزهای بی باران» نام دارد و نقش محوری آنرا سجاد افشاریان، بازیگر تئاتر و نویسنده و کارگردان هنرهای نمایشی اهل شیراز بازی می کند.

سجاد افشاریان(مهرداد) به همراه وحید آقاپور(پوریا)، نازنین احمدی(شبنم)، سوگل خلیق(آوا) در قالب تئاتری جمع و جور داستانی را روایت می کنند که در عین تلخی، عاشقانه ایست که رگه هایی از سرخوشی را در خود جای داده است.

افشاریان در مسیر بازگشت به بن مایه تئاتر

افشاریان که نقش دکتری عاشق پیشه را بازی می کند نقطه مرکزی قصه ای تلخ است که غایبانی هم دارد. باران معشوق غایبی است که دکتر مهرداد او را می جوید و عاشقانه درگیر دلبستگی دیگری است که این نیز بی سرانجام است. او که درگیر بیماری پنهان پوریا است، این دوست سرخوش و بازیگوش را در کنار خود دارد و رنجی از روح خسته خود می برد و دردی از بیماری که سرخوش از زندگی عاشقانه است، بر دوش می کشد.

نمایش «روزهای بی باران» فارغ از داستانی معمولی، از جنس ادبیاتی است که این روزها ادبیات آپارتمانی نامیده می شود و پیرامون زندگی هایی است که محدود به نسل های نو و دل مشغولی ها و چالش های جوان امروزی است.

این درحالیست که تئاتر «روزهای بی باران» در اوج سادگی و صمیمیت و کاملا ملموس است و قرار گرفتن راوی در نقش دانای کل شباهت نمایشنامه را تا حد یک داستان کوتاه نمی شود گفت تنزل داده بلکه از ویژگی آن بهره برده و از طولانی شدن قصه ای سرراست جلوگیری کرده است تا هم متن و هم اجراها و حتی سکوت ها آن را دوست داشتنی کند.

حکایت عاشقی در کنار خط داستانی تراژیک که انسان هایی را در تنگنای انتخاب قرار می دهد، از این نمایشنامه تئاتری ساخته که ساختار بازیگری پررنگی دارد و در عین سادگی صحنه خسته کننده نیست. گرچه حضور میزانسن و اکسسوار می توانست آن را دل چسب تر نماید.

بودن یا نبودن؛ جای خالی آدمها

این نمایش تلاش می‌کند روایتی متفاوت از بودن ما در کنار دیگری خلق کند. بودنی که با نبودن دیگری  معنایش را از دست می‌دهد.

این نمایش درباره عشق و جای خالی آدم ها در زندگی آنها است. در این اثر نمایشی، نگاهی انسانی به روابط عاطفی و پیچیده انسان ها در ایران امروز شده است. «روزهای بی باران» ظاهری ساده با آدم های واقعی دارد و از فضایی رئالیستی برخوردار است.

«روزهای بی باران» در بخش تازه‌های تئاتر جشنواره سی‌و چهارم به روی صحنه رفت و با استقبال مخاطبان مواجه شد.

افشاریان که پس از گذشت سال ها در زادگاه خویش بازگشتی تئاتروار داشته روی صحنه ای قرار گرفته که وامدار استاد سپاسدار است و افشاریان نیز از نسلی برخاسته که نسبتی دیرین با هنر نمایش شیراز دارد.

تئاتر «روزهای بی باران» که تا ۵ مرداد در تماشاخانه استاد سپاسدار روی صحنه قرار دارد، ششم مرداد نیز در دو نوبت روی صحنه تالار حافظ قرار خواهد گرفت.

کد خبر 3723012

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =