با مستندسازی آئین‌های ماه رمضان

شماره ۱۳ مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

شناسهٔ خبر: 3727975 -
شماره سیزدهم مجله ایران‌مهر با مستندسازی «آئین‌های ماه رمضان در استان‌های مختلف ایران» و نمایه برخی گزارش‌های استانی منتشر شد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شمال و جنوب و شرق و غرب ندارد، هرجایی برای خودش دنیایی از آئین‌هایی است که به ایام مختلف سال از جمله ماه خداوند طعم‌های رنگارنگ می‌دهد تا چهره رمضان در گوشه و کنار ایران‌زمین متفاوت و منحصربه‌فرد باشد.

ماه رمضان در گوشه گوشه ایران مملو از آداب‌ورسومی است که گرچه امروزه تنها یادگاری شیرین از برخی از آن رسم و رسوم باقی‌مانده اما هنوز هم می‌توان صدای خدا را از بلندای ملکوت در این ماه زیبا شنید.

با مرور این آئین‌ها می‌توان آیینه رسوم قدیمی را که غبار فراموشی گرفته‌اند صیقل داد و پای سفره‌های افطاری مردمان این کهن سرزمین نشست و دعای سحر را از قلب ایران زمزمه کرد.

در بازخوانی این آئین‌ها می‌توان طعم «برساق» را زیر زبان حس کرد و نان «کاکلی»، «زنجفیلی کوکه»، «هریس» و «ایران آشی» را با ولع خورد و در این میان مگر می‌شود از شیرینی «کاسمسا» و نان‌های کلوچه‌ای زعفرانی و «رنگینه» به‌سادگی گذشت.

در این شماره از مجله «ایران‌مهر» با زنده کردن آداب‌ورسوم کهن می‌خواهیم از کوه فراموشی پایین آمده و دست در دست شما یادآور گذشته‌های دورباشیم؛ باشد که این شماره مجله «ایران مهر» بستری برای مستندسازی آئین‌های ویژه این ماه مبارک باشد.

همچنین این شماره مجله ایران‌مهر ۴۰ گزارش در موضوعات مختلف از ۳۱ استان کشور  را در برمی‌گیرد تا تصویری از دغدغه‌های مهم استانی را پیش روی مخاطب قرار دهد. دغدغه‌هایی که برخی از آن‌ها در روستایی دورافتاده رقم می‌خورد و برخی از آن‌ها در مرکز استان. برخی از آن‌ها فرصت‌ها را به رخ می‌کشد و برخی تهدیدها را به چالش.

خوانندگان این شماره مجله ایران‌مهر ۱۰ سالگی ورود گردوغبار به عروس زاگرس  را بازخوانی می‌کنند و با ما همراه می‌شوند تا از استان غربی کشور یعنی ایلام سری به مرگ حیات‌وحش در جاده‌های اردبیل بزنند و ضمن بازخوانی واقعه تلخ زلزله ۳۱ خرداد رودبار که به بغضی ۲۶ ساله تبدیل‌شده زده، ورقی بر احوال و مصائب سومین استان معدنی کشور بزنند.

«ماه ننه میا چهارباغی»، بانوی مهر و ماه نساء مازندران از دیگر سوژه‌های این شماره مجله ایران‌مهر است که باآنکه سواد خواندن و نوشتن ندارد، بیش از نیم‌قرن درزمینهٔ آیین‌های بومی مازندران فعالیت می‌کند.

در این شماره مجله همچنین پرونده جهانی‌شدن لالجین و کویر لوت را ورق می‌زنیم و به سراغ مشکلات شبه‌جزیره میانکاله، توقف فعالیت کارخانه کرک سازی بافت، مرور آتش‌سوزی در منطقه ویژه پتروشیمی بوعلی ماهشهر، بررسی تبعات انسداد مرز خسروی و مصائب صنعت سنگ خواهیم رفت.

برای دریافت شماره سیزدهم مجله ایران مهر این جا کلیک کنید.

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
6 + 1 =