حقوق بشر غربی عاجز از توجیه ایثار است

محسن اسماعیلی عضو خبرگان رهبری گفت: فقر تئوریک سبب شده تا غربی ها به این سؤال نتوانند پاسخ دهند که انسان‌ها چرا باید از حق حیات خود برای دیگران بگذرند و ایثار کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن اسماعیلی، عضو خبرگان رهبری و استاد دانشگاه تهران، ۱۲ مردادماه در سمینار تخصصی حقوق بشر اسلامی در مدرسه عالی امام خمینی(ره) گفت: حق حیات و مکلف بودن دیگران در رعایت این حق در اصل، قابل بحث نیست زیرا تصور هر حقی منوط به پذیرش حق حیات برای بشر است.

وی اظهار کرد: به دلیل همین بداهت است که در هیچ مکتب فکری و دینی نقل خلافی صورت نگرفته و در این مسئله اجماع است که حق حیات بدیهی و اصلی‌ترین حق بشر است که اسناد بین‌المللی حقوق بشر نیز آن را به رسمیت می‌شناسد و در ماده سوم اعلامیه حقوق بشر بر آن تصریح شده است.

اسماعیلی با طرح این سؤال که اجماع حقوقی آیا پایان کار است؟ بیان کرد: به نظر می‌رسد چنین نیست زیرا حق حیات دارای یک تفاوت مبنایی با حقوق بشر غربی است که آثار متفاوت و متعددی برجا می‌گذارد تا جایی که حق حیات تنها مشترک لفظی میان ما و غرب است.

عضو خبرگان رهبری بیان کرد: حقوق بشر غربی در تبیین چرایی و هدف حق حیات عاجز و ناتوان است و این فقر تئوریک سبب شده تا به این سؤال نتوانند پاسخ دهند که حق حیات چرا؟ چون نویسندگان اعلامیه حقوق بشر نخواستند از معارف الهی بهره ببرند نخواهند توانست به این سؤال جواب بدهند.

وی افزود: جهان‌بینی اسلامی به روشنی پاسخ داده و از دید اسلام حیات حق ذاتی به این معنا نیست که بشر با خود و از خود داشته باشد و اسلام می‌فرماید این خداوند است که بشر را خلق کرده است و آیات خلقت حیات را موهبت الهی می داند و قداستش هم از اتصال به این منبع به دست می آید همان طور که در قرآن در آیات متعدد بیان شده است.

استاد دانشگاه تهران عنوان کرد: هدف حیات تکامل و معرفت انسان و رسیدن به جایگاه شایسته در منظومه خلقت است و حیات بی هدف و بی غرض و تنها بهره‌مندی از تمتعات زودگذر نیست و همین اختلاف باعث ایجاد احکام و آثار متفاوت میان حقوق بشر اسلامی و غربی شده است.

اسماعیلی ادامه داد: اسلام ارزش حق حیات را رسیدن به حیات طیبه می‌داند ولی هدف مدنظر غربی ها آنقدر ناچیز است که قرآن را هیچ می‌داند.

عاجز بودن حقوق بشر غربی

اسماعیلی تصریح کرد: حق بشر غربی حداکثر می‌تواند لزوم حمایت دولت از حق حیات را توجیه کند لذا فرهنگ غرب از تقبیح خودکشی عاجز است و حتی جواز مرگ داوطلبانه را می دهد ولی در اسلام خود فرد مجاز به تعرض به عطیه الهی یعنی حق حیات نیست زیرا قرآن خودکشی را تحریم کرده چون داز تجلیات رحمت الهی است.

وی اظهار کرد: حقوق بشر غربی عاجز از توجیه ایثار است، چه دلیل وجود دارد که من حیات خود را فدای دیگری کنم، ولی در اسلام ایثار موجب طیبه شدن حیات انسان است؛ حقوق بشر غربی انسان را خودخواه و بی رحم بار می آورد ولی اسلام آن را نمی پذیرد.

اسماعیلی گفت: تعرض به حق حیات فرد در حقوق بشر غربی تجاوز به حق یک فرد است ولی در اسلام این مسئله مساوی نادیده گرفتن حقوق همه انسان ها است به هیمن دلیل جواز سقط در غرب جایز است در حالی که اسلام به شدت آن را محکوم و ممنوع کرده است.

وی افزود: از جمله مهمترین تفاوت ما با حقوق بشر غربی این است که آنان از تعمیم تئوریک حق حیات برای سایر موجودات عالم عاجز هستند و نمی‌تواند حق حیات برای حیوانات و سایر موجودات قایل شوند و اگر گاهی هم از آن سخن می‌ گویند از باب تداوم حق حیات خودشان است نه حق حیات ذاتی موجودات و همین مسئله در مورد حقوق محیط زیست نیز وجود دارد.

عضو خبرگان رهبری اظهار کرد: افتخار فقه اسلام است که در بسیاری از موارد بشر را مکلف به حفظ حق موجودات کرده است.

وی افزود: مبنای فکری حق حیات در حقوق بشر غربی مجوز تبعیض و خودخواهی است اما نگاه قرآنی و اسلامی متفاوت است و حفظ حیات همه تکلیف است؛ حرمت ترور و بزرگتر بودن فتنه از قتل، رعایت حق مخالفان و حتی کفار و… از جمله احکامی است که در حقوق بشر غربی قابل فهم و توجیه نیست به همین دلیل به رغم فریادهای بلند آنان قتل عام ها و جنایات فراوانی در دنیا به راه انداخته‌اند که در کشورهای اسلامی مانند بحرین و عراق و کشمیر و … می بینیم و از نتایج تفسیر خودخواهانه و نادرست غرب از حق حیات است.

کد خبر 3730997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =