۲۰۰ هتل ۴ و۵ ستاره تا پایان دولت دوم تدبیر و امید ساخته می شود

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: در ۵ سال آینده یعنی تا پایان دولت دوم تدبیر و امید حدود ۱۷۰ هتل۴ و ۵ ستاره دیگر که هم اکنون عملیات ساخت آنها آغاز شده است به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، مسعود سلطانی فر در این نشست که روز پنج شنبه ۱۴ مردادماه در مجموعه تاریخی و فرهنگی نیاوران برگزار شد گفت:  بعد از برجام، هم تصویر عمومی ایران نزد دنیا بهبود پیدا کرد و هم اشتیاق گردشگران برای سفر به ایران افزایش یافت همچنین استقبال سرمایه گذاران خارجی از سرمایه گذاری در زمینه ایجاد زیر ساختهای گردشگری در ایران مانند هتل سازی بسیار چشمگیر است.

وی افزود: برجام منجر به دور شدن سایه جنگ از سر کشور شد و اگر بخواهیم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون  از دو دستاورد افتخار آمیز برای کشور نام ببریم یکی از آنها پیروزی در دفاع مقدس  ۸ ساله بود و دیگری پیروزی در منازعه هسته ای که منجر به امضا و اجرای برجام شد که در آن ما به تمام حقوق هسته ای مان دست یافتیم و تحریم ها را هم لغو کردیم. انقلاب هتل سازی در دولت تدبیر و امید آغاز شده است و تا کنون در ۳ سال گذشته ۳۵ هتل ۴ و ۵ ستاره ساخته و بهره برداری شده است و در ۵ سال آینده یعنی تا پایان دولت دوم تدبیر و امید حدود ۱۷۰ هتل۴ و ۵ ستاره دیگر که هم اکنون عملیات ساخت آنها آغاز شده است به بهره برداری می رسد. به عبارت دیگر در طول ۸  سال دولت تدبیر و امید تعداد هتل های ۴ و ۵ ستاره جدید به ۲۰۰ مورد می رسد، این در حالی است که از ابتدای تاریخ هتل سازی در ایران یعنی از سال ۱۳۰۰ که اولین هتل ایران به نام گراند هتل قزوین ساخته شد تا سال ۹۲ تنها ۱۲۵ هتل ۴ و ۵ ستاره در کشور ساخته شد، به عبارتی در طول ۸ سال بیشتر از ۹۲ سال گذشته هتل ۴ و ۵ ستاره در کشور ساخته می شود.

وی افزود : هم اکنون ۱۷۵۰ پروژه هتل و هتل آپارتمان در کشور در حال ساخت است که از این میان ۸۲۰ پروژه ، هتل های ۱ تا ۵ ستاره است و در هیچ دوره ای از تاریخ ایران به این اندازه پروژه هتل سازی در کشور وجود نداشته است. وی خبر داد که در سال ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ حدود ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت از  محل صندوق توسعه ملی برای تکمیل ۷۰ پروژه گردشگری اختصاص یافت.

وی به تجربه موفق برگزاری اجلاس راه ابریشم در ارومیه اشاره کرد و گفت: سیاست سازمان، برگزاری رویدادهای مهم در استان های مختلف است و در همین راستا اجلاس وزرای گردشگری عضو مجمع گفتگوی کشورهای آسیا موسوم به ACD در اوایل شهریور در تبریز برگزار می شود. در مهر ماه امسال اجلاس بین المللی صنایع دستی در اصفهان و همایش بین المللی سرمایه گذاری گردشگری در تهران و در بهمن ماه اجلاس جهانی راهنمایان گردشگری با حضور ۵۰۰ نفر ازراهنمایان گردشگری کشورهای مختلف در ایران برگزار می شود. وی گفت: تدوین برنامه جامع گردشگری کشور با مشارکت استادان دانشگاه در حال انجام است. وی همچنین به استقبال گروه های سرمایه گذاری خارجی از فعالیت در ایران اشاره کرد و گفت: با گروه های هتل سازی آلمانی و ترکیه ای مذاکره و تفاهم شده است و ۲۰  تا ۲۵  هتل توسط گروه های مذکور در ایران ساخته خواهد شد.

سلطانی فر به ثبت جهانی ۵ اثر میراثی ایران در فهرست جهانی یونسکو در ۳ سال گذشته اشاره کرد و گفت: بازگشت ۴ محموله اشیا تاریخی به کشور واحیا انجمن های میراث فرهنگی و بازگشایی و افتتاح چند موزه از جمله موزه دوران اسلامی در موزه ملی ایران از جمله دستاوردهای مهم دولت در این عرصه بوده است. همچنین با مشارکت بخش خصوص و غیر دولتی، حدود ۸۰ مکان و بنای تاریخی مرمت و احیا شده است. وی همچنین خبر داد که در آینده نزدیک خبرهای خوبی در مورد بازگشت برخی اشیا تاریخی به کشور منتشر خواهد شد.

در چارچوب این نشست سراسری، ۸ کارگروه تخصصی در ۲ روز تشکیل شد و نتایج کارگروه ها در نشست عمومی مطرح شد و معاونان و مدیران کل ستادی و استانی به طرح برنامه ها؛، راهبردها و سیاستهای موجود پرداختند.

کارگروه میراث فرهنگی،کارگروه صنایع دستی و هنرهای سنتی، کارگروه گردشگری، کارگروه توسعه مدیریت، کارگروه حقوقی ، کارگروه برنامه ریزی و سرمایه گذاری، کارگروه شرکتهای وابسته و کارگروه حوزه ریاست ۸ کارکروهی بوند که نتایج هم اندیشی خود را در این نشست ارایه دادند.

در این نشست۶ معاون سازمان، ۳۱ مدیر کل استانی،  ۳۵  مدیر کل ستادی و مدیران شرکتها و واحد های تحت نظر سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری حضور داشتند. دبیران کارگروه ها گزارشی از مباحث مطرح شده در نشست اصلی ارایه داده و معاون تخصصی ذی ربط به تشریح راهبردها و پاسخ به سوالات و ابهامات موجود پرداختند.

کد خبر 3733545

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha