تحقق ۹۰ درصدی صادرات صنعت غذا و دارو/ هدف گذاری ۳ میلیارد دلاری

کرمانشاه- مدیرکل صنایع غذایی بهداشتی وزارت صنعت، معدن وتجارت بااشاره به هدفگذاری۳میلیارد دلاری صنعت غذا درحوزه آرایشی، غذایی، بهداشتی ودارویی گفت:در۳ماهه امسال۹۱درصدهدفگذاری صادراتی محقق شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی صادقی در نشست حلقه‌های مفقوده اقتصاد با محوریت بررسی پتانسیل‌ها و ضعف‌های صنایع غذایی که امروز در کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: اگر بتوانیم حلقه‌های مفقوده اقتصاد را به حلقه‌های کیفیت، تولید ملی و توسعه صادرات تبدیل کنیم پیروز شدیم اما اگر کماکان در کنار هم بدون ارائه راهکار از نواقص بگوییم مشکلات داخلی دولت و خصوصی را به جای دیگر ارجاع دهیم هیچکدام کارساز نبوده و فرصت‌ها از دست می‌رود.

مدیر کل صنایع غذایی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: امیدواریم حلقه‌های مفقوده اقتصاد در استان کرمانشاه به حلقه تولید و توسعه صادرات تبدیل شود و به عنوان الگو در زمینه صنعت غذا و سایر صنایع به سایر مناطق کشور تعمیم یابد.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری و درون زا بودن اقتصاد، برون زا بودن اقتصاد و دانش بنیان بودن اقتصاد را ۳ شاخص مرکزی در بحث اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: مشخصه اقتصاد مقاومتی و بار اصلی آن در واقع مردمی بودن اقتصاد است.

صادقی نهادسازی را تنها راه مردمی کردن اقتصاد دانست و تصریح کرد: خصوصی سازی بسیار متفاوت‌تر از مردمی کردن اقتصاد است در حقیقت مردمی کردن اقتصاد یعنی تمام آحاد یک جامعه از دستاوردهای آن جامعه بهره لازم را ببرد و تمام خرده سرمایه‌ها به سمت تولید و ارزش افزوده سوق یابد.

وی مبحث دانش بنیان کردن اقتصاد را لازمه و پیش نیاز اساسی درون زا بودن و برون زا بودن این اقتصاد عنوان و بیان کرد: امروز اگر شرکتی موفق و ملی به نام روژین تاک در استان معظم کرمانشاه داریم به واسطه ماشین آلاتی است که به درستی انتخاب و نصب و بهره برداری شده است آنچه برای این شرکت موفقیت ایجاد کرده سرمایه انسانی به همراه اتکا صحیح به سرمایه مالی است.

صادقی بیان کرد: اگر بتوانیم از دانشمان به نحو احسن استفاده کنیم و تجهیزاتی در کشور طراحی و ساخته شود که ارزش افزوده برای صاحبان صنایع داشته باشد پیروز شدیم.

وی وجود ۲۰۰ نوع گونه گیاهان دارویی خودرو در استان کرمانشاه را مزیتی مطلق برای استان دانست و افزود: امروز زعفران در کشورهای دیگر تبدیل به میکرو کپسول شده و تمام داروهای ضد افسردگی از آن تولید می‌شود اما نهایت عایدی ما از زعفران  ۳۰۰ میلیون دلار است در صورتیکه کمپانی‌های داروسازی در دنیا از منشا این محصول بیش از ۳ میلیارد دلار در سال درآمد دارند.

وجود ۱۱ هزار بنگاه صنایع غذایی در کشور 

صادقی از وجود قریب به ۱۱ هزار بنگاه صنایع غذایی در کشور خبر داد و افزود: جای سوال دارد که آیا حقیقتاً به این تعداد بنگاه صنایع غذایی در کشور نیاز داریم و این سوال را باید صنعتگران پاسخ دارد.

وی کارآفرینی را مقوله‌ای متفاوت از مالکیت دانست و گفت: مدیریت و مالکیت نیز کاملا متفاوت است دو نوع استراتژی برای توسعه صنعتی وجود دارد استراتژی تولید صرفاً برای صادرات در کشورهای سنگاپور، تایوان و... و تولید برای رفع نیاز داخل و در ادامه صادرات نیز مختص کشور آلمان است.

این مسئول بر بازنگری در استراتژی‌های صنعتی در کشور تاکید کرد و افزود: مناطق آزاد در کشور برای پردازش به منظور صادرات ایجاد شده اما امروز این مناطق آزاد نقش برعکسی را در کشور ایفا می‌کنند و باراندازی برای واردات به صورت رسمی یا غیر رسمی تبدیل شدند.

وی هدف گذاری در صنعت غذا برای سال ۹۵ در آرایشی، غذایی، بهداشتی و دارویی را ۳ میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: در سه ماهه ابتدایی امسال ۹۱ درصد هدفگذاری برای برنامه صادراتی ما محقق شده است. وزیر قول داده بود ۱۰ میلیارد دلار به صادرات غیرنفتی کشور بیفزاید و این ده میلیارد یعنی ۲۰ درصد صادرات اما ما ۲۵ درصد تحقق داشتیم.

صادقی ادامه داد: نباید از تعطیلی واحدها و تولید پایین ظرفیت برخی واحدها نگران باشیم اگر بتوانیم در کشور برندها را ایجاد و توسعه دهیم منجر به سرمایه گذاری مجدد شود برنده‌ایم. امروز ترکیه در جوار ما با شرایطی شبیه ما در صنعت غذایی بیش از ۱۰ میلیارد دلار صادرات دارد.

وی افزود: در حوزه دفتر صنایع غذایی، آرایشی، بهداشتی بیش از ۲۰۰ واحد صادراتی رصد شده امکانات دولت با توجه به شرایط بودجه‌ای کشور محدود است اما امکانات رفع موانع را داریم.

صادقی با بیان اینکه مصوبه هیئت وزیران در راستای رفع موانع تولید ابلاغ شده، گفت: باید دستگاه‌ها ظرف سه ماه بعد از ابلاغ این آیین نامه اجرایی برنامه بازدید داشته و از موازی کاری جلوگیری شود.

وی با تاکید بر پرهیز از بیان مطالب دلسردکننده به صنعتگران گفت: عدم برون گرایی تولیدات را سبب تخریب و رقابت ناسازنده می شود. ما در زمینه ماشین سازی شرکت های موفقی داریم.

صادقی ضمن تاکید بر مردمی کردن اقتصاد و تغییر نگرش امری گفت: ژئوپولیتیک در استان کرمانشاه حرف اول را می‌زند که شامل اقتصاد جغرافیا و سیاست است.

وی با بیان اینکه باید از فروش ریالی صادرات عبور شود، افزود: عراق جمعیتی سرشار و نیازمند موانع غذایی دارد باید از ظرفیت آن استفاده شود صنعت لبنی ما به عراق ۲۰۰ میلیون دلار صادرات دارد و این به واسطه جا پا و حضور ما است.

صادقی برنامه ریزی، نهادسازی، به کارگیری خرده سرمایه‌ها، تغییر نگرش را لازمه رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده دانست.

کد خبر 3737584

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =