شهردارزنجان قفل پروژه های عمرانی راکدراشکست/سبزه میدان تراژدی شهر

زنجان-سبزه میدان قصه پرغصه عمران شهری درزنجان، شهری که زخم خورده سوء مدیریت ها و بی تدبیریها است و روند طولانی اجرای پروژه ها به ساختار شهری ضربه می زند و به تراژدی شهر زنجان تبدیل شده است.

خبرگزاری مهر-گروه استان‌ها: جلسه امروز شورای اسلامی شهر زنجان با انتقادات عضو مخالف پروژه سبزه میدان  که همواره از این پروژه به عنوان تراژدی  شهر یاد کرده  همراه بود و این همراهی  زمانی پر رنگ شد که کسبه سبزه میدان  پشت درهای اتاق جلسات شورای شهر تجمع کرده بودند تا بدین روش حق خود را زنده کنند.

 حمید فتحعلی بیگی  از کسبه ضلع غربی سبزه میدان است که نه امیدی به جلسات شورا دارد و نه پیگیری خبرنگاران .

این شهروند زنجانی می گوید: چهل سال است می گویند املاک ما در طرح واقع شده، سه سال است در رفت و آمد بین شورا و شهرداری فرسوده شدیم ، مغازه ها را کارشناسی کردند گفتند پولش را می دهیم، ندادند گفتند ، معوض می دهیم باز ندادند.

فتحعلی بیگی می گوید: فضای ناموزونی که در سبزه میدان ایجاد شده نان ما را آجر کرده باید با کارگری زندگی بچرخانیم.

عربیان دیگر کسبه  منطقه سبزمیدان است که مغازه اش مدت هاست در آشفتگی های سبزه میدان سردرگم است و می گوید: معبر مغازه ام شبیه اتوبان است،  نه عابری می تواند گذر کند و نه خودرویی پارک کند، سقف مغازه این روزها روی سرم خراب می شود و من همچنان منتظر تعیین تکلیف از سوی شهرداری هستم.

 یک عضو شورای اسلامی شهر زنجان در تشرح وضعیت پروژه سبزه میدان با بیان اینکه سبزه میدان ویترین شهر است، گفت: وضعیت بلاتکلیف این پروژه همه اقدامات شورای چهارم را زیر سوال برده است.

 عباس راشاد روز سه شنبه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر زنجان  خطاب به شهردار زنجان خاطر نشان کرد: پس از سه سال بلاتکلیفی سبزه میدان که قرار بود در قالب سرمایه گذاری اجرایی شود  تبدیل به پروژه پیمانکاری شد  و حال سوال من این است که چه برنامه ای برای آینده آن هست؟ آیا در پنج سال آتی می توانید سالانه میلیاردها تومان از سرمایه شهرداری را به آن تزریق کنید؟ آیا جزو اولویت های شماست؟

وی با تاکید بر اینکه سبزه میدان به پروژه ای تاریخی برای نسل های آتی تبدیل می شود اظهار کرد: سبزه میدان نیازمند تملکات بسیار است و حدود هزار میلیارد تومان  از اراضی آن بلاتکلیف می ماند.

راشاد با بیان اینکه طرح سبزه میدان نباید در این اوضاع بی پولی اجرایی شود گفت: اراضی بسیاری را مفت به انجمن زندانیان واگذار کرده اید و واحدهای تجاری را که باید واگذار می کردید بلاتکلیف رها کرده اید، چگونه در این شرایط گود برداری می کنید؟

این عضو شورای اسلامی شهر زنجان تصریح کرد: باید برنامه ای مشخص و شفاف در خصوص سبزه میدان ارائه شود.

شهردار زنجان در دفاع از عملکردخود در زمینه پروژه سبزمیدان و سایر پروژه های شهرداری زنجان، گفت:  امسال قفل پروژه های عمرانی را که مدت ها  متوقف  مانده شکستیم.

 حبیب ملایی یگانه افزود: پارک طبقاتی سعدی پس از ۱۵ سال بلاتکلیفی تعیین تکلیف شد و توسط شرکت جهاد نصر در دست اجراست و ۱۸ ماهه به بهر برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: بازگشایی زینبیه غربی پس از ۲۵ سال بلاتکلیفی،آغاز احداث فاز نخست خیابان بین خیابان شهدا و گونیه، تکمیل ساختمان کنترل ترافیک ، بازگشایی محورهای پادگان ، تعیین تکلیف اسناد سایت کارگاهی ، کلنگ زنی مرکز میوه تره بار گلشهر، پارک بازار و احداث پارکینگ دروازه ارگ از دیگر پروژه های در دست اجراست.

 شهردار زنجان، خاطر نشان کرد: در سایت کارگاه مشکل مالیاتی رفع شود اسناد تعیین تکلیف می شود، همچنین بازگشایی معابر پادگان از اقدامات مهمی است که بدون هیچ گونه هزینه برای تملک محقق شد.

وی با بیان اینکه منکر وجود مشکلات در شهرداری نیستم، ابراز کرد: در این رکود اقتصادی اقدامات عمرانی وسیعی را آغاز کرده ایم و امیدواریم حمایت شورا در ادامه مسیر مستمر باشد.

یگانه  قانون را فصل الخطاب امور برشمرد و اظهار کرد: در رابطه با واگذاری مغازه های سبزه میدان تعلل به دلیل  این است که این محل به  کارگاه عمرانی تبدیل خواهد شد.

وی  یادآورشد: در رابطه با پروژه سبزه میدان  سه مصوبه اعم از مصوبات عقد قرارداد با مشاور، خاکبرداری و واگذاری فاز نخست به صورت پیمانکاری از شورای شهر دریافت کرده ایم ، هم اکنون نیز آماده ام به صورت شفاف روند برنامه ریزی را اطلاع رسانی کنم.

یگانه همچنین خاطر نشان کرد: مکاتباتی با انجمن زندانیان در خصوص اراضی واگذار شده به آن ها داشته و نظر اعضای شورای شهر درخصوص بازنگری برای این موضوع به آنان منتقل شده است.

فخرالدین رستمی دیگر عضو شورای اسلامی شهر زنجان نیز در ادامه با تاکید به رسیدگی به حقوق و بیمه کارگران شاغل در شهرداری  گفت: امیدواریم با پرداخت به موقع حقوق و بیمه این کارگران هم  دغدغه معیشت آنان مرتفع شود و هم شهرداری متقبل پرداخت جرایم بیمه ای نگردد.

وی تحویل گرفتن شهرک های اقماری توسط شهرداری و تامین وسایل نقلیه عمومی مناسب در این شهرک ها را خواستار شد.

این عضو شورای شهر زنجان با اشاره به افزایش ناگهانی قیمت شن  و ماسه در زنجان اظهار کرد: شهرداری باید تدابیری  بیندیشد تا پروژه های عمرانی قفل نشود.

 رستمی برگزاری جلسه با مجمع نمایندگان استان زنجان را در راستای حمایت از جایگاه شورا و شهرداری ضروری دانست و گفت: درصورتیکه نمایندگان  به لایحه دولت در خصوص واریز ارزش افزوده و جرایم به خزانه دولت رای دهند خلاف نص صریح قانون عمل می شود.

بی شک توسعه عمرانی شهری در زنجان همواره به عنوان یک بحث مهم و اساسی مطرح بوده به گونه ای که روند موجود در این زمینه همواره محل بحث بوده ولی این سوال مطرح است در مدت کوتاه مانده به فصل کاری در زمینه پروژه های عمرانی آیا شهرداری خواهد توانست حداقل یکی از چندین پروژه نیمه تمام عمران شهری زنجان را به اتمام برساند.

شورا و شهرداری و همه ادارات مرتبط با حوزه عمرانی شهری باید پاسخگوی تاخیر در تحقق پروژه های عمرانی باشند و بی شک  در عالم مدیریت آنچه که می تواند مورد استناد قرار گیرد پیش بینی چالش ها و مشکلات و داشتن مدیریت برای هر فرآیندی است.

کد خبر 3743262

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =